Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte lahana faydaları (beyaz, kara, mor, kırmızı), hamileler yiyebilir mi?

Hamilelikte lahana yenir mi? Gebeler beyaz, kara, mor, kırmızı lahana yiyebilir mi, lahananın faydaları var mı?

Hamilelik dönemleri yemek konusunda sabır isteyen bir dönemdir. Sevmediğiniz gıdaları almak zorunda kalabilir, sevdiğiniz gıdalardan vazgeçebilirsiniz. Sebze türü yiyecekler ise gebelik dönemlerinde alınması gereken gıdalar arasındadır. Laha türleri de hamileler için güvenilirler listesinde bir besin kaynağıdır. Pişmiş lahana, salatalarda çiğ lahana gibi hemen her türlüsü yenilebilir.

Lahanın pişmişi çiğinden daha güvenlidir. Gıdadan gelebilecek hastalık riskini azaltır. Gebelikte kara lahana, kırmızı lahana, mor lahana, beyaz lahana, size ve bebeğe fayda verir. Bolca tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Hamilelikte lahananın faydaları

Hamileler için bolca vitamin ve mineral kaynağıdır:

İçeğinde bulunan mineraller şu şekildedir;

 • Lahana,
 • karbonhidrat,
 • potasyum,
 • sodyum,
 • kalsiyum,
 • demir,
 • magnezyum,

mineralleri ile şu vitaminler bulunur;

 • A vitamini,
 • C vitamini,
 • B6 vitamini,
 • B12 vitamini

benzeri çeşitliliği ile ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almış olursunuz.

Lahana besin değeri:

1 tabak lahana yediğinizde bebek kemik ve dişleri için gerekli olan kalsiyum ihtiyacınıza karşılık alırsınız. Demir içeriği ile kansızlık risklerini azaltmanıza yardımcı olan lahana yemelisiniz.

Gebelikte kabızlığı giderir:

Lahanlarda yüksek oranda lif bulunur ve kabızlığı önlemek adına lif içeren gıdalar yemek faydalıdır. 1 tabak lahana içerisinde yaklaşık 3 gram lif bulunur ve hamile bayanın günlük alması gereken lif miktarının yüzden 10’dan fazlasını karşılar.

Gebelikte C vitamini:

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına C vitamini alımı önemlidir. C vitamini ile demirin emilimi daha kolay hale gelir. Lahanalar C vitamini bakımından zengindir.

Hamilelikte kilo aldırmayan yiyecektir:

Hamilelik süresi ilerledikçe günlük alınması kalori mktarı artacaktır. Son dönemler gelindiğinde ortalama 300 kalori daha fazla almanız gerekecektir. Yüksek kalori aynı zamanda kilo alma riski oluşturur. Laha çeşitleri enerji yoğunluğu bakımından azdır. Çok kalori elde etmeden bolca yenilebilir. Yüksek içerikli besinleri sayesinde gebelikte kilo almadan yenilerek faydalanılabilir.

Lahananın hamilelikte zararları

Lahananın tüketilme esnasında bazı bakterisel riskler oluşturması görülebilir. Çiğ olarak tüketmek bu anlamda zararlı olabilir. Çeşitli hastalıklar bu bakteriler sayesinde gelişebileceğinden gebelik dönemlerinde zarar görmemek adına pişirerek yiyebilirsiniz.

Tavsiyeler

Yiyecekler konusunda uzmanlar kısaca şunu belirtiyor; yemek tabağınızı önüne aldığınızda sebze ve meyve dolu olması önemlidir. Yeşil, koyu yeşil, kırmızı, mor, turuncu, kırmızı renkte yiyeceklerin gebelikte tüketilmesi gerektiği konusunda tavsiyeler bulunur.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu