Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte közlenmiş patlıcan, hamileler için çiğ patlıcan, patlıcan suyu zararları

Hamilelikte közlenmiş patlıcan, gebelikte çiğ patlıcan yemekpatlıcan suyu zararları ve faydaları

Gebelikte canınız patlıcan çekiyor olabilir. Patlıcan çeşitli şekilde tüketilen bir besin kaynağıdır. Patlıcan musakka, karnıyarık, közde patlıcan, mangalda patlıcan, salatalarda çiğ patlıcan veya patlıcan mezeleri olarak tüketilir. Yararları olduğu kadar hamilelikte zararı olabilecek bir besin kaynağıdır.

Çiğ patlıcan yemek veya az pişmiş patlıcan yemek, hamileler için sindirim sisteminde sorunlar çıkmasına neden olabilir.

Hamilelikte patlıcan yenir mi?

Patlıncanın içerisinde bulunan mineralleri ve vitaminleri pek çoğumuz bilmeyiz ama bolca faydalı bileşen içeriğinde bulunur. Bazı kesimler tarafından patlıcanın düşüğe neden olduğu söylenir. Patlıcan düşük yapar mı? Pek çok kültürde patlıcanın doğum sancılarına sebep olabileceği ve düşük riski taşıdığı söylenmektedir. Bu bilgilerin dikkate alınarak, güvenli miktarda ve doktor kontrolünde tüketilmelidir.

Patlıcan hamilenin hem kendisine hem de bebeğine bolca vitamin ve mineral sağlar. Genel olarak gebelikte tavsiye edilen bir sebzedir.

Hamilelikte patlıcanın faydaları

Beslenme uzmanı Doktor Jonny Bowden; gebelikte sağlık konusunda “100 faydalı yiyecekler” arasına patlıcanı koymuştur. Hamileler için tavsiye etmiştir.

  • Patlıcanda demir, magnezyum, kalsiyum gibi minareller bebek ve anne için faydalıdır.
  • Patlıcandan E vitamini, Folik asit ihtiyacına takviye yapabilirsiniz.
  • İçeriğindeki lif sayesinde sindirim sistemine fayda sağlar.
  • Kan şekerine dengede tutması için etki eder.
  • Kabuğunda antosiyanin bulunan nasunin ile serbest radikallerle savaşır, bağışıklığı sağlamlaştırır, gebelikte enfeksiyona karşı yardımcıdır.
  • İçeriğindeki C, B vitamin kopleksi, bakır, potasyum, maganez ile fetüsün gelişimine katkı sağlar

Hamilelikte patlıcanın zararları

Doğal olarak her bitki ve yiyecek gibi yan etkiler görülebilir. Az pişmesi veya çiğ yenmesi durumunda sindirim sorunları yatarabilir.

Doğum sancılarına neden olabileceği konusunda bilgiler bulunmaktadır. Bu zararlarla karşılaşmamak adına doktor tavsiyesi ile alınması gereken yiyecekler arasındadır. Kızartmalarda patlıcanın çok yağ çekmenizi özellikle hamileliğin bulantı kusma yoğunlaştığı dönemlerinde midenizi bozmaya etki edebilir. Musakka gibi yağlı şekilde yemekten bulantılı dönemlerde uzak durmanız faydalı olacaktır. Genel olarak yenilmesinde sakınca görülmeyen bitkiler arasında yerini alır.

Sadece patlıcan suyu konusunda daha fazla dikkat edilmelidir.

Bunlarda ilginizi çekebilir!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu