Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte kirazın faydaları, hamilelikte kiraz sapı kullanımı

Hamilelikte kirazın önemi ve gebeler için kiraz sapının suyu ve çayı

Hamileler için kirazın faydalı olacağını hemen herkes bilir. Ancak kiraz sapının hamilikte kullanımı ve gebeler için oluşturabileceği faydaları ve zararları konusunda pek bilgili olmayabilirsiniz. Hamilelikte kiraz, özellikle mevsiminde yenilmesi gereken meyveler arasındadır.

Hamileler için kirazın faydaları

C vitamini vicudun enfeksiyonlara karşı savaşabilmesi için yeteri oranda alınması gereken bir vitamindir. Aksi durumda vücut, soğuk algınlığı başta olmak üzere diğer bakterine karşı güçsüz adeta savunmasız kalır. Kiraz C vitamini bakımından oldukça zengindir ve hamileler için günlük alınması gereken 85 miligram vitaminin büyük oranını karşılar.

Kirazın içeriğindeki melatonin hormonu hamilelerin yaşamış olduğu uyku problemlerine derman olur. Bebek geliştikçe stres ve kaygılar uyumada zorlanmaya neden olur. Kiraz yerseniz hem stres dengeye girer hem de uykuya dalmak için gerekli hormonu almış olursunuz. Bu hormon aynı zamanda sağlam bir antioksidan hormonu olup yeni hücrelerin meydana gelmesine yardım eder.

Antosiyaninler ile kiraz rengini bulur. Antosiyanlar, antioksidan flavonoid, toksinlerin zararından, serbest radikallerden vücudu korur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeğin sağlıklı gelişimine katkı sağlar.

Kabızlık sorunu çeken hamileler için zengin lif barındırır ve kabızlık sorununu ortadan kaldırmak için etkili rol oynar. Günlük 1 su bardağı kadar mevsimsel olarak yenilen kiraz ortalama gebelikte günlük alınması gereken lif miktarının %10’unu karşılar.

Hamilelikte kiraz sapı

Hamilelikte kiraz sapı suyu zararlı mı, hamileler kiraz sapı kullanabilir mi?

Gebelikte idrar sorunu yaşayanların çareyi bitkisel çaydalarda veya içecekler arıyor olmaları normaldir. Bazı çayların doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekmektedir ve ezbere çay tüketimi yapılmamalıdır.

Kirazdan aldığınız rahatlığın aynısını kiraz sapı çayı veya kiraz sapı suyu ile alamazsınız. Kiraz sapının idrar söktürücü özelliği bulunur ancak hamilelikte kullanımı tavsiye edilen bir bitki değildir.

Kiraz sapı ile uygulayacağınız herhangi bir içecek türünü mutlaka doktora danışarak kullanın. Fazla miktarda kullanımı bebeğin zarar görmesi ile sonuçlanabilir. İdrar sökme için kullanmayı düşünüyorsanız, ılık bir banyo ile idrar sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Kirazda bulunun vitaminsel değerler kiraz sapından temin edilemez. Kirazın içeriğinde katkı maddeleri sadece kirazın kendi meyvesine aittir.

Yararlı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu