Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte kefir içilir mi, kefir hamilelere zararlı mı?

Hamilelikte kefir, gebeler kefir içer mi?

Hamileler kefir yiyebilir mi? Kefir içmenin faydası var mı?

Hamilelikte kefir içeceği hakkında geniş bir bilgi bulunmamaktadır. Kefirin normalde gösterdiği faydalarının gebelikte ve bebek açısından zararları hakkında yeni yeni tıp dünyasına girişi ile bilgi yetersizliği bulunmaktadır.

Kefir, normalde zayıflamak için kullanılmasının yanında aynı zamanda sindirim sistemi rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Kabızlık gibi sorunlar yaşayanların özellikle metabolizma hızlandırıcı etkisi ile kefirden fayda görmeleri sağlanabilir.

Kefiri gebelikte bir zayıflama aracı olarak kullanmak zaten doğru değildir. Gebelikte diyete kalkışan anneler bebeklerini besin eksikliği ile tanıştırmış olurlar.

Kefirin faydaları

Gebelikte kefirin bağırsak problemlerine karşı iyi geldiği, mide-bağırsak fonksiyonlarında düzenleme sağladığı, bebeklerin bağışıklık sitemlerini güçlendirdiği çeşitli kaynaklar tarafından söylenmektedir.

Evde hazırlanan kefirin B grubu Streptokok) çoğalmasına karşı etkili olduğu, aynı zamanda mantar enfeksiyonları açısından kefirin mantar enfeskiyonlarına karşı önlem olduğunu belirten kaynaklar bulunmaktadır.

Gebelikte kefir içilir mi?

Hamilelikte en ideal yani alınması gereken sıvılar sudan ve mümkünse taze sıkılmış meyve sularıdır. Sıcak içecekler arasında süt ve süt grubundan ayran gibi içecekler gebelikte içilmesi gerekenlerdir. Kolalar gibi asitli içecekler fayda sağlamaz çünkü besin değerleri yoktur.

Kahvenin ve kafein içeren iceklerin günlük içim miktarları muhakkak ayarlanmalı ve kafeinin fazla alımından kaçınılmalıdır.

Eneji içecekleri ise, içeriğindeki katkı maddeleri yüzünden gebelikte şeker dengesini bozabileceğinden içilmemelidir.

Alkollü içecekler çocuklarda zeka gerilemesi yapacağından tüketilmemelidir.

Diyet içeceklerindeki yapay tatlandırıcılar zararlıdır. Bunlar zararı yok gibi düşülülerek kullandıldığında içindeki tatlandırıcılar yüzünden zararlıdır.

Probiyotik yoğurt kullanımının gebelikte sindirimi kolaylaştırması yüzünden kabızlık sorunu yaşayanların kullanmasında sakınca yoktur.

Kolalar gebelikte şişkinlik yaparak mideyi boş yiyeceklerle doldurmak gibidir. Besin değeri içrmeyen bu içecekler ayrıca suni tatlandırıcı ve renklendiriciler sayesinde vücuda katki sağlamayan zararlı maddeler ve şeker almanıza neden olacaktır.

Kefir; kefirin kullanımı konusunda zararları, faydaları ve bebek üzerindeki etkisi hakkında geniş bilgiler bulunmadığından doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır.

Bunları da bilin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu