Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte kayısı kıvamında yumurta, rafadan ve tavada yumurta yenir mi

Hamilelikte yumurta nasıl yenir, gebelikte yumurta pişirme kıvamı nasıl olmalıdır?

Hamilelikte yumurta yerine ne yenilebilir, yumurta yiyemiyorum, sahanda yumurta, yumurta nasıl pişirilmeli, rafadan yumurta yedim, tavada yumurta, kayısı kıvamında yumurta, kayısı yumurta yemek gibi aklınıza takılan tüm sorularınızın yanıtını burada bulabilirsiniz.

Gebelikte yumurta tüketimi konusunda ilk bilmeniz gereken, yumurtanın hamilelik süresince gerekli faydalı bileşenleri sağlamasından dolayı güvenilir ve yenilmesi gereken bir gıda olduğudur.

İlk soru: Hamilelikte yumurta yerine ne yenilebilir?

Hamilelikte eğer yumurta yiyemiyosanız, yumurtadan alabileceğiniz, A vitamini, D vitamini, Protein, folik asit, omega 3, demir, lutein gibi vitamin ve mineralleri alabileceğiniz yiyeceklere yönelmelisiniz. Et, fasulye, brokoli yiyebilirsiniz.

Yumurta içerisinde bulunan vitamin ve minerallar şu şekildedir;

 • A vitamini,
 • D vitamini,
 • Protein,
 • folik asit,
 • omega 3
 • demir,
 • lutein.

Gebelikte yumurta tüketmenin faydaları

Hamilelikte yukarıda belirttiğimiz gibi vitamin ve mineralleri alarak bebeğe ihtiyacı olanları sağlamış olursunuz. Hamilelikte yumurta tüketimi yapanlar aynı zamanda bebeklerin ileriki yaş dönemlerinde de bazı kronik hastalıklar ve stres sorunları gibi sağlık problemlerine de koruma sağlamış olursunuz.

 • Bebeği doğum kusurlarından koruyan, beyin hastalarına karşı önlem alan folik asit içerir. 1 yumurta yediğinizde 25mcg folik almış olursunuz.
 • Et yiyerek alabileceğiniz proteini yumurta ile daha ucuza alırsınız. 1 yumurta yediğinizde ortalama 5 gramdan biraz daha fazla protein alırsınız.
 • 1 yumurta kaç kalori? Yumurta düşük kalorili olması ile aynı zamanda kilo sorunu yaratmayan mükemmel bir besin kaynağıdır. 50 gramlık bir yumurta yediğinizde 75 civarı kalori alırsınız.
 • Yumurta ierisinde omega 3 bulunur ve prematüre riskine önlem aldığı gibi bebeğe kilo yapar. Bu yağ ile bebekteki beyin gelişimi ve fiziki yapısındaki büyümeye ek katkı saplarsınız.

Hamileler günlük kaç yumurta yiyebilir?

Hamilelik döneminde öyle her öğünde yumurta yenilmez. Günlük 2 yumurta üzerine çıkarsanız almanız gerekenden fazla miktar alırsınız ve önerilmemektedir.

Hamilelikte yumurta kıvamı nasıl olmalı?

Genelde yumurtayı sahanda, rafadan veya kayısı kıvamında pişirdiğimiz gibi aynı zamanda haşlayarak yeriz. Burada dikkate almanız gereken husus ise; gebelikte çiğ yumurta, rafadan yumurta yani tavada sarısı oynayan kayısı hali zararlı ve tehlikelidir.

Neden tehlikelidir? İşte zararlarının nedenleri;

Hamilelikte yumurtanın zararları nelerdir?

Yumurtanın çiğ oluşu ile salmonella bakterisi ile karşılaşırsınız ve gebeler için tehlikelidir. Bu bakteri normal gıdalara etki eder, hamilenin kusmasına, dokunmasına, ateş basmasına, başında ağrıya gibi mide başta olmak üzere ağrılara neden olur ancak bebeğe zarar vermez.

Salmonella bakterisi ile tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarından bulaşan gıda zehirlenmeleri sıkça görülür.

Ağır koku gelen yumurtalar, bozulmuş yumurtalar, sıcak alanlarda veya güneş altında satılan yumurtaları almayın bulantı, kusma ve mide sorunları yaşayarak zehirlenirsiniz.

Hamilelikte yumurta nasıl yenir?

Yumurtaları tam pişirmeye özen gösterin ve haşlamış olsanız bile 2 saaten fazla dışarıda tutmadan yiyin. Sarısını kayısı kıvamında değilde birbirine karışmış halde tam pişirin. Yumurta oda sıcaklığında muhafaza edilmez yeri buzdolabilidir. Diğer gıdalardan ayrı dolap içerisindeki yumurta bölümlerinde tutun. Haşlanmış bir yumurtanın dolapta bekleme süresi maksimum 3 gündür.

Şunları da öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu