Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte kayısı ishal yapar mı, hamileler için taze ve kuru kayısının önemi

Hamilelikte kayısı yenir mi, kuru ve yaş kayısının gebelikte faydaları ve zararları

Kayısı özellikle diyetlerin ve kilo verme uğraşı içerisinde olanların kayısı çayı, kayısı aromalı içecekler, kayısı suyu gibi çeşitli şekillerde kullandıkları hem meyve hem de içecek olan kayısı aynı zamanda tatlılarda da kullanılır.

İçeriğinde bolca katkı sağlayıcı madde olan meyvenin fazla tüketilmesi özellikle mide, bağırsak gibi alanlarda zararlı olabilmektedir. İsyah yapma riski olduğu gibi aynı zaman da sindirim sisteminize de etkileri olacaktır.

Kayısının gebelikteki önemi

Kayısının içeriğinde folik asit, protein, kalsiyum ve demir gibi mineraller bulunmaktadır. Kayısı gebelikte ve normal yaşantınızda sağlıklı şekilde tüketmek için mikroplardan arınmasına dikkat etmelisiniz. Listerosis ve toksoplazmoz benzeri hastalıklara yakalanmamak adına bakterilerden arındırılmalıdır.

Hamilelikte kayısının faydaları

  • Bebeğin ve annenin vitamin ve mineral ihtiyacı için kayısı faydalı bir besin kaynağıdır ve içeriğinde, sikilon, fosfor, potasyum, kalsiyum, demir gibi mineraller sayesinde gebelikte destek sağlar.
  • Hamilelikte kansızlığın önüne geçmek adına kayısının demir oranından faydalanabilirsiniz. 30 miligram günlük alınması gereken demir için kayısı size destek olacaktır. Ayrıca kayısıda bakır ve kobalt bulunur.
  • Kayısının kalori değeri düşüktür ancak vitamin ve mineral oranı yüksektir. Ara öğünler için iyi bir tecih olabilir. Gereksiz kilolara karşı ara öğünlerinizi kapatabilir.
  • Bebeğe gerekli olan göz ve cilt sağlığı için kayısıdan retinol alabilirsiniz.
  • Gebelikte sıkça rastlanan kabızlık için kayısı ve kayısı suyu oldukça fazlalıdır. (İshale neden olabilir.) İçeriğindeki lifler sayesinde kabızlığın önüne geçecektir.100 gr bir kayısı yediğinizde ortalama 3 gram lif almış olursunuz.

Gebelikte kayısının zararları

Hamilelikte kilo alma korkusu veya zayıflamak için kayısı/kayısı suyu tercih edenler kayısı miktarı konusunda ister istemez aşırıya kaçabilir ve bu durumlar size zarar verebilir. Bebek ve anne sağlığı için alınan miktara dikkat edilmelidir.

  • Çok fazla kayısı yerseniz ishal olabilir, mide, bağırsak sorunları yaşayabilirsiniz. Aşırıya kaçmadan gerektiği kadar yemeye dikkat etmelisiniz. İshal olmanız durumunda su ihtiyacınız artar ve günlük su içimi olan 2.5 litre suyu ihmal etmemelisiniz.
  • Yine fazla derecede kayısı tüketirseniz sinir sistemizde bozulma ve rahatsızlık baş görerebilir.
  • Alerjik reaksiyonlar için içeriğinde dioksit bulunur ve sülfite duyarlı olan kişilerde etkisini gösterir yenilmesi tavsiye edilmez.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu