Ana sayfa » Sağlık » Hamilelikte Kaşıntı | Hamileyim Heryerim Kaşınıyor | PUPP Hastalığı

Hamilelikte Kaşıntı | Hamileyim Heryerim Kaşınıyor | PUPP Hastalığı

Hamilelikte kaşıntıların başlaması yaygın görülen bir problemdir. Hamileliğin başlamaıysla birlikte vücüdün çeşitli yerlerinde kabarıklıklar ve şerit şeklide lekenlenmeler olabilmektedir. Hamileyim heryerim kaşınıyor diye yakınan gebeler ülkemizde sıklıktadır. hamilelikte kaşıntı sebepleri, çözüm önerileri ve bebeğe zararının olup olmayacağı konusunda derlediğimiz yazımızı sunuyoruz.

Kaşıntılı Ürtiker plaklar ve Papülleri – PUPP nedir ?

Gebelikte oluşan kaşıntılara kabarıklıklar ve şerit şeklinde lekelenmeler eşlik ediyorsa pupp düşünülmelidir. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Karın ön duvarının aşırı gerilmesi ve bununla birlikte ortaya çıkan kolajenlerin bu durumu tetiklediği düşünülüyor. Ayrıca gebelikte alınan aşırı kilolarda pupp sorununa neden olabilir.  Gebeler görülme sıklığı yaklaşık 1/130 ila 1/300 arasında değişmektedir. hamilelikte kaşıntı çoğul gebeliklerde daha sık görülür. örnek olarak şu videoyu izleyebilirsiniz.

Hamileyken çok kaşınmak PUPP belirtisi midir ?

hamilelikte kaşıntı nın belirtileri döküntüler özellikle ilk gebeliklerde ve son 3 aydan sonra ortaya çıkmaktadır. Döküntüler karında ve genellikle çatlaklarda görülür. Zamanla simetrik olarak uyluklar, bacaklar, sırt, kalca, kollar ve memeler uzerine yayılır. Bunlar kaşıntılı kabarmalar olup, su toplamaları olarak görülebilir.

Erken dönemde tipik lezyonlar daha çok karnın alt kısımları ve uyluklar gibi striaların yoğun olduğu bölgelerde yerleşen, 1-2 mm çaplarında kırmızı küçük kabarmalar ve bunların birleşiymiyle oluşan büyük kabarmalardır. Yüz, avuç içi ve ayak tabanları nadiren tutulur. Yoğun kaşıntıya rağmen ekskoriasyona pek rastlanmaz. Şiddetli kaşıntı ve bunun getirdiği stres dışında hastalığın anneye ve bebeğe bir zararı yoktur. İlk gebeliğinde bu durumu yaşayan gebeler genellikle ikinci gebeliklerinde  bu durumla karşılaşmazlar.
Hamilelikte kaşıntının tedavisi var mı ?

Hamilelikte Kaşıntı | Hamileyim Heryerim Kaşınıyor | PUPP Hastalığı

Hamlieyken oluşan çatlaklar kaşıntı yapar mı? hamilelikte kaşıntının temel sebeplerinden birisi özelikle karın bölgesinin büyümesi sonucu ortaya çıkan kollojen yapılar tetikliyor olabilir.

Tedavisi, lezyonlar genellikle doğumdan sonra 1 hafta içinde geriler. Ancak doğumdan önce veya sonrasında 6 hafta içinde gerileyen olgular da bulunmaktadır. Sonraki gebeliklerde genellikle tekrarlamaz. Genel olarak anne ve bebeği sağlığını etkilemez. Erken doğuma ya da anne-bebek ölümüne neden olmaz. Tedavide asıl  amaç  kaşıntının azaltılmasıdır. Nemlendirici ve kortizonlu kremler kullanılabilir. Kaşıntı için antihistaminler etkili olmaz. Şiddetli olgularda prednizolon kullanımı gerekli olabilir.

Gebelik kaşıntısı bebeğe zararı var mı ?

Hamileikte kaşıntının başlaması ile birlikte bu konu mutlaka bir uzman doktor tatafındanın dikkatice değerlendirilmeldir. hekim tavsiyeysizen tam olarka uyulmaıdır. eğer ehekim size masaj yapmna ve çeşitli kremler vemişse mulaka dokton size soylediği gbi yapmalısınız.

Genel olarak bu kaşıuntılar bi patolojiye bağlı değilse ebebeğ zararı yoktur. fakat kabarcıklar oluşup su toplamaya başlamış ise bu konuda mutlaka bir hekime görünmke gerekir.

] }
Henüz Yorum Yok