Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte karpuz çekirdeği yenir mi, hamilelikte karpuzun faydaları ve zararları

Hamilelikte karpuz yemenin faydaları, gebelikte karpuzun zararları

Karpuzun hamilelikte ayrı bir önemi ve zararından çok faydası vardır. Yaz ayları ile birlikte alacağınız bir karpuz terlemenin verdiği su kayıplarını gidermek adına çok faydalıdır. Çekirdekleri yediğinizde endişe etmenize gerek yoktur. İşlenmeden çoğu çekirdek dışarı atılır. Sulu karpuzun bebeğe verdiği faydaların yanında anneninde full enerjik olmasını ve canlanmasını sağlayarak güzelliğine renk veren bir meyve olduğundan mutlaka tüketmeye özen gösterin.

Gebelikte karpuza aşermek gibi durum yaşıyorsanız almanız ve yemeniz için işte size geçerli onlarca sebep;

Hamilelikte karpuzun faydaları

Karpuz içeriğinde A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, potasum ve magnezyum bakımından zengin bir meyvedir. Lezzeti ile kendini sevdirerek bu katkıları bebeğe vermenizi sağlar. Özellikle bağırsak ve mide sorunları yüzünden kabızlık yaşıyorsanız tam sizlik vir meyvedir.

Bu arada bazı inanışlar hamilelikte karpuz yeme isteği cinsiyet belirlemede etkili olduğunu belirtiler ancak muhtemel ihtimaller arasında olduğundan çok inanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Karpuzun mideye faydaları

Midesinde ekşime ve yanma hissi oluşan gebeler için karpuz faydalıdır. Mide sorunarı ve yemek borusunda rahatlatıcı etkisi vardır. Yedikten hemen sonra rahatlamayı hissedebilirsiniz.

Kapuz ödem atar

Gebelikte çeşitli nedenlerden dolayı ödem oluşmuş ve oluşan ödemleri atmak için meyve arıyorsanız karpuz bu anlamda faydalıdır. Karpuzun sulu özelliği sayesinde damar ve kas tıkanıklıklarına önlem amaçlı bir meyvedir. Ödem söktürür ve el, kol, bacak, yüz gibi ödem şişliklerinde fayda görürsünüz.

Karpuz bulantıyı keser

Sabah bulantılarından şikayetiniz vatsa karpuz size bulantı kesmek adına çok fayda sağlar. Verdiği enerji sayesinde bulantıları giderebilirsiniz. Yataktan kalktığınızda 1 bardak karpuz suyu ile güne başlayabilir veya serin serin 1-2 dilim karpuz yiyebilirsiniz.

Karpuz su ihtiyacını karşılar

Karpuzun neredeyse tamamı su ile kaplı olduğundan yaz sıcaklarında hamilenin susuzluğuna derman olur. Susuzluk yüzünden oluşabilecek sorunlara vitaminli bir su takviyesini karpuz suyu ile yapabilirsiniz.


Karpuz kramplara iyi gelir

Hamileler için acı verici durumlardan biri de kramplardır ve hamilelikte sıkça görülür. Karpuzun damar ve kaslardaki etkisi sayesinde kramp sorunu yaşayanlar için yaz ayı hamilelerine bir fırsattır.

Karpuz gebelik lekelerine faydalıdır

Gebelikte oluşabilecek lekeler için karpuz faydalıdır. Karpuzun sindirime olan etkisi sayesinde bağırsak hareketlendirmesi ile cilt dokularına olumlu etki yaratarak cilt lekelerinden korunmanızı sağlayan bir meyvedir.

Hamilelikte karpuzun zararları

Gebelikte hemen her gıda gibi fazlası alındığında zarar görebileceğiniz bir meyvedir. İçeriğindeki yüksek glikoz ile kan şekerinde yükselme yaabilir ve gestasyonel diyabet ile sonuçlanabileceğinden aşırıya kaçılmamalıdır.

Karpuzun başına oturarak tek meyve ile öğünü kapatmanız size faydalı olmayacaktır. Başka meyve ve besinler alarak vücudu temizleme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Eğer karnınızı karpuzla şişirir başka besinlerle takviye yapmazsanız karpuz içerideki faydalı besinleride temizleyerek dışarı atacaktır.

Karpuz mide yanması yapar mı, mideya dokunur mu?

Karpuzun bir özelliği çabuk bozulmasıdır. Açıkta kesilen karpuz bekletilmemelidir. Uzun süre bekleyen karpuz bozulur ve mide yanması, mide ekşimesi gibi mideye dokunarak mide bulantısı ve kusmalara sebep olabilir. Karpuz taze taze suyundan ve kendisinden faydalanın.

Karpuz kabuklarını yemeyin. Çok karpuz düşkünüyseniz doktorunuzdan bilgi almayı unutmayın.

Bunlarda faydanıza olabilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu