Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte karnın aşağıda olması, hamilelikte bebek aşağıda

Hamilelikte karnın aşağıda olması, gebelikte bebeğin aşağıda durması

Gebelikte karnın aşağıda oluşu sizi endişelendirebilir ve durumun anormalliğini fark edebilirsiniz. Hamilelikte bebek aşağıda ise bu durum tahliller yapılara erken doğum veya düşük riskinin olup olmadığı belirlenmelidir.

Genelde durumu bebek hareketlerinin aşağıda oluşu ile hissedebilir, erken doğum ile strese girebilirsiniz. Böyle durumlarda yürümek zararlı mı, fazla hareket etmek zararlı ve ne yapılması gerektiği konusunda bu yazımızda yer verdik.

Uyarı: Bu konu dahil diğer konularda bilgi niteliğindedir ve önemsememiz anlamına gelmez! Doktora görünmeli ve durumun tehlikesi veya düşük riski konusunda doktorla birlikte hareket edilmelidir. Genel bilgileri bu yazımızda bulabilir ama tedaviler sadece doktor onayı ile yapılabilir.

Bebeğin aşağıda oluşu tesbit edildiğinde servikal uzunluğu ölçtürülmelidir. Ölçüm sonuçlarına göre erken doğum riski belirlenebilir. Hareket etme veya seyahat onayı doktor tavsiyesi ile yapılır.

Rahim ağzı uzunluğu 3 santimden fazla olması, adet ağrılarına benzer ağrıların olmaması, kanama meydana gelmemesi gibi durumlarda endişeye yer verecek pek durum gözlemlenmektedir. Tam tesbitler için rahim ağzı uzunluğu ölçüsü yapılmalıdır.

Hamilelikte bebeğin büyümesi ile organlar üzerinde baskılar oluşur ve bu baskı organların yerinde oynama yapmaya zorlar. Bağırsaklarda hareketlilik ve idrar sıklaşır. Rahim büyüdükçe bebek yukarıya doğru ilerler. Ağrılar bu dönemlerde görülebilir. Kasık ağrıları, diz titremeleri gibi.

Bebek başının aşağıda olması veya başka pozisyonlarda durması 15-16 haftalarda görülebilir ve bol su içerek takviye edilmelidir.

Bebek başı aşağı ve yukarı sürekli yer değiştireceğinden doğumdan uzak haftalar endişelenmeniz yersizdir.  Düşük riskleri ise rahim ağzı uzunlukları ve servikal kanal açıklığı kontrol edilerek anlaşılır.

Sonuç olarak;

Bebeğin sürekli şekil (pozisyon) değiştireceği, baş kısmının yer değişiminin normal olduğu, rahim ağzının ölçümünün gerekliği, kanal açıklığının kontrolü yapılarak erken doğum veya düşük riski belirlenir. Doktor kontrolü ile hareket kısıtlaması veya serbestliği size söylenecektir.

Kadın doğum uzmanına danışmadan müdahalerde veya ilaç kullanmayın. Gebelikte karnın aşağı düşmesi veya bebeğin aşağıda olmasıyla cinsiyetin alakası yoktur.

Diğer önemli konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu