Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte karın kaşıntısına ne iyi gelir, hamilelikte karında kaşıntı ve kızarıklık

Hamilelikte karın kaşıntısı neden olur, gebelikte karın kaşıntısına ne iyi gelir?

Hamilelikle birlikte göbekte yani karında kızarıklık ve kaşıntılar gebelerin yaşadığı sağlık sorunları arasındadır. Karın bölgesinin yanında el ve ayak kaşıntıları da meydana gelebilir ve bitkisel ürünler kullanılarak doğal şekilde çoğu bertaraf edilebilir. Kaşıntılara neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Hamilelikte karın/göbek kaşıntısı nedenleri

Hamilelikte bebeğin büyümesi karında kaşıntı yapar

En yaygın olan karın kaşıntısı sebebidir. Bebek büyüdükçe karın büyür ve deri gerilir. Gerilen cilt kaşınma meydana getirir. Bu kaşıntıya ek olarak gerilen cildi korumak üzere vücut hormon salgılar ve bu hormonunda kaşıntıya neden olduğu belirtilir.

Hamilelikte kurdeşen kaşıntısı

Hamilelikte oluşan kurdeşen kendini kırmızı renkre ve ciltte kaşıntı sonucu oluşan döküntü ile belli eder. Herhangi bir noktada da meydana gelebilirken sürüler şeklinde de olabilir. Karın bölgesi en fazla görülen yerlerdir. Kalçalarda kaşıntı, göğüslerde kaşıntı, boyunda ve becakların arkasında kollara yayıldığı görülür. Kurdeşen kremi ile tedavisi mümkündür.

PUPPP kaşıntısı

Karında kırmızı kabartı olarak hamile kadınların 100 tanesinden 1 tanesinde göbek bölgesinde görülür. Kaşıntı meydana getiti ve kremler ile alerji ilaçları kullanılır.

İçi su toplamış karın kabarcıkları

Hamile kadınların göbek bölgesinde içi su toplamış şekilde kabarcıklar ve üzerleri bütürlü şekilde başlar ve kaşıntı ile sonuçlanır. Kaşıntı sonrası döküntüler oluşur ve genelde karın bölgesinden başlar kol ve bacaklara kayar. Bu kaşıntı türü Pemphigoid gestationis isimli cilt rahatsızlığından meydana gelir.

Hamilelikte karında kaşıntı sebepleri

Yukarıdaki hamilelikte göbek kaşıntısı nedenlerine ek olarak aşağıdaki maddeler halinde sıralanmış nedenlerde verilebilir bunlar şu şekildedir;

  • Alerji yüzünden göbek kaşıntısı olabilir. Çoğu bölgede görülebilir.
  • İlaçlar yüzünden yan etki görülebilir ve göbek dahil bölgelerde kaşıntı yapabilir.
  • Bilirubinin yüksekliği nedeni ile kaşıntılar olabilir.
  • Hormonel değişimlerden dolayı oluşan cilt hastalıkları karın/göbek kaşıntısı yapabilir.
  • Troid ve böbreklerdeki sorunlar yüzünden kaşıntılar olabilir.
  • Karın bölgesi çatlakları kaşıntı yapabilir.

Hamilelikte kaşıntıya bitkisel çözüm

Hamilelikte karın kaşıntısına ne iyi gelir?

Hamilelikte karında kaşıntı ve kızarıklık için aşağıdaki doğal bitkisel yöntemleri kullanarak kaşıntılara derman olabilirsiniz. Kaşıntıya müdahalede bulunmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız. Bunun nedeni ise; bu kaşıntılara vücutta herhangi bir organda veya başka bir durumun sebep olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Kaşıntı için şunları uygulayabilirsiniz;

Hamilelikte göbek kaşıntısını geçirmek için yulaf banyosu: Bu yöntem ile hamilelikte karın kaşıntısına çözüm bulabilirsiniz. Küvetinizi sıcak su ile doldurun ve içerisine 1 bardak dolusu yulaf ezmesi atıp suyun içerisinde bekleyin. Kaşıntıları azaltarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Hamilelikte karın kaşıntısına soğuk su: Bu yöntem kaşıntınızın rahatsızlık derecesini azaltacaktır. Soğuk suyu su torbasına veya buzu bir bez içerisine sararak cildiniz üzerinde kaşınan yerlerde gezdirerek uygulayın.

Göbek kaşıntısı için Aloe vera jeli: Çoğu cilt problemlerine iyi geldiği gibi kaşıntı içinde kullanılabilir. Bir yaprağı uzunlamasına keserek içerisinden jelini çıkarın ve kaşınan yere sürerek kaşıntının geçmesini bekleyin.

Kaşıntı için ıslak bez: Kaşıntıyı geçirmeyebilir ama o an sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Temiz bir bezi soğuk su ile ıslatarak suyunu sıkın ve kaşınan yer üzerinde bekleyin.

Bunlara ek olarak soğuk su altına girmeye cesaret edebiliyorsanız duş yapın. Cesaretiniz yoksa sadece göbek kısmına su dökebilirsiniz.

Hamilelikte karın kaşıntısı bebeğe zarar verir mi?

Kaşıntının olmasının veya göbeğinizi kaşımanın bebeğe zararı yoktur ancak, kaşıntıya sebep olan durumun bebeğe zararı olabilir. Bu konuda kaşıntınızın şekli ve durumuna göre doktora gidilip bebeği tehdit eden unsur olup olmadığının araştırılması gerekecektir. Çoğu alerjik ve gerilen cilt yüzünden olan kaşıntılar zararsızdır.

Bunlarda sizin için önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu