Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte kalp krizi belirtileri, hamilelerde kalp çarpıntısı

Hamileler için kalp krizi ve kalp çarpıntısı belirtileri

Aşağıda hamileler için genel olarak kalp krizi belirtileri bulunmaktadır. Gebelikte olduğu gibi yine aynı şekilde normal insanlarda da bu belirtiler oluşur ve acil müdahale gerektiğinden ilk yardım kuruluşları aranmalıdır. Heyacana dayalı, panik, stres kalp çarpıntılarına neden olabilir ve kalp krizi belirtileri ile karıştırılabilir. Gebeler için bu sorunlar yaşanıyorsa doktora gidilerek gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Gebelikte kalp krizi belirtileri

 • Hamile kadının içerisinde yoğun bir sıkıntı olur ve ölüm korkusu sarar.
 • Genel bir ağrı oluşur ve bu ağrı göğüs bölgesi ile mide boşluğu noktalarında meydana gelir. En sık ise iki ğöğüs ortasının hemen üzerinde olur. Bu bölgelerde başlayan ağrı, omuza, boyuna, çeneye ve sol kola yayılır. Kalp spazmı ağrısından daha şiddetli olur ve daha uzun sürer.
 • Hamilenin terlemesi, bulantıları ve kusması görülebilir.

Önemli: Genel anlamda hamilelik dönemlerinde kas ağrıları ve gaz sancıları yüzünden ağrılar meydana gelebilir ve kalp krizi ile bu ağrılar karıştırılır. Hamilenin böyle ağrıları aksi ispat edilmediği sürece kalp krizi ağrıları olarak düşünülmelidir.

Hamilelikte kalp krizlerinde ne yapılmalıdır?

 • Hastanın yaşam bulguları kontrol edilerek sakinleşmesi sağlanır.
 • Rahat nefes alabilmesi için yarı oturur pozisyon verilerek nefes alımını zorlaştıran durumlar ortadan kaldırılmalıdır.
 • 112 aranarak acil destek istenilmelidir.
 • Kullanılan ilaç varsa alması sağlanmalıdır.
 • Hastanın bilinci yerinde ise hastayı muhtemelen korku ve endişe sarmıştır. Sıkıntı içerisinde olacağından dolayı panik durumuna destek olunarak sakinleşmesine yardım edilmelidir.

Kalp krizi esnasında tek başınaysanız!

 1. Panik yapmayın, sakinleşin ve rahat bir pozisyon alın.
 2. Derin nefes çekin ve ardından güçlü şekilde öksürün, 2 saniyede bir derin nefes alın ve öksürüğünüz balgam söker gibi derinden olmalıdır.
 3. Derin nefesler ve öksürükle kalbe destek olunarak kan dolaşımı rahatlatılır ve size zaman kazandırır.

112 acil servis aranır ve sakinlik korunuz. Gerekirse size telefonda destek olunur.

Diğer kalp bağlantıları

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu