Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte kahverengi kanama, hamilelikte kanama kaç gün sürer?

Hamilelikte kanama neden olur, gebelikte kan neden gelir?

Hamilelikte kanama olması tüm hanımların korkulu rüyasıdır. Kahverengi kanama veya pıhtılaşmış kan gelmesi, cinsel ilişki sonrasında kan gelmesi veya hamileliğin ilk dönemlerinde kan akması gibi durumlar yaşanabilir. Hamilelikte kanamanın kaç gün süreceği kişiyee bağlı olarak gebelikte kanama yaşayanlara göre değişir. Önemsiz kanama olabilir ancak ciddi durumlarda oluşturabileceğinden kan görülmesi durumunda kadın doğum uzmanlarına acilen görünmezde fayda var.

Hamilelikte kan gelmesi ise şu şekilde sıralanabilir;

Hamilelikte kanama nedenleri

Önemli: Bu alandaki kanama şekillerinin hiçbiri tedavi niteliği taşımamaktadır. Kanama ile ilgili olan bu ilgiler yaptığımız araştırmalar sonucu sadece bilgi amacı taşımaktadır. Kanamalar önemsenmesi gereken bir durum olduğundan doktor kontrolü veya tavsiyeleri alınmalıdır.

Düşük kanaması nasıl olur?

Gebelikte düşük; 1 hafta, 2. hafta, 3. hafta 4. hafta. 5. hafta, 6. hafta, 7. hafta, 8. hafta, 9. hafta, 10. hafta, 11. hafta ve 12. hafta düşük yapma riskini yani araştırma sonucuna göre %30 oranında gerçekleştiğini göstermektedir. Yani ilk 12 hafta boyunca 3 kadından 1 tanesi düşük yapıyor. Oranın bu derece yüksek olması kanamaları önemseminiz anlamına gelir.

Düşükte kanaması belirtileri şu şekildedir: Hafif şekilde başlayarak şiddetli seviyelere gelen karında oluşan kramplar ve bulantı/kusma ile sırtta ağrılardır.

Mol gebelik kanaması nasıl olur?

Döllenme sırasında bir sorun oluştuğunda plesantadaki normal olmayan hücre gelişimi olur. Bu çeşit kanamaların görülme oranı ise 1000 hamile kadından 2-3 tanesinde görülür. Bu dönemde kanama olarak kendini gösterebilir.

Dış gebelik kanaması nasıl olur?

Dış gebelik demek döllenen yumurtanın rahmin içinde değilde dışarısına yerleşmesi anlamına gelir. Fallop tüplerine yerleşmesi genel olarak görülmektedir. Dış gebelik olma ihtimali ise %1’dir. Yani 100 hamileden 1 tanesinde.

Dış gebelik kanama belirtileri ise; tek taraflı karın ağrısı, mide bulantıları ve baygınlık hissi oluşturur.

Hamilelikte yerleşme kanaması nasıl olur?

Gebelikte döllenen yumruta fetüste kendine yer aramaktadır. Yerleşim aşamasında rahimdeki damarlarda meydana getirdiği sıkıştırmalar kanama gelmesine neden olur.

Yerleşim kanaması belirtileri ise; kanın az miktar gelmesi ve pembe tonlarında bir kanamadır. Yumurtlamanın ardından 10 gün sonra oluşabilir.

Gebelikte adet kanaması olur mu?

Gebelikte üst üste adet görülmesi olabilir ve çeşitli sebepleri vardır. Çok az bir miktarda kan gelir.

Gebelikte adet kanaması belirtileri: Normal adet kanamasından biraz farklı şekilde oluşur. Adet kanı pıhtılı ve daha çok gelirken hamilelikte üst üste gelen kan ise miktarı çok az ve gebelikte damla damla kan gelmesi olarak pembemsi renk tonundadır.

Gebelikte enfeksiyon kanaması

Vajinada oluşan veya servikste enfeksiyon kapması ile sonuçlanabilirken, cinsel ilişkilerden dolayı bulaşan enfeksiyon belirtisi olan bir kanama şeklidir. Herpes, gonore, klamidya gibi genelde 0-12 hafta arasında kanamaya sebep olabilir.

Yne aynı şekilde idrar yollarında oluşan enfeksiyonlar kanama nedenleri arasındadır. Tedavi edilmelidir erken doğum veya böbreklerde sorunlara neden olabilir. İdrar yolları enfeksiyonların hamileler için güvenli antibiyotikler verilerek tedavi edilmektedir.

Gebelikte tahriş kanaması nasıl olur?

Gebelikle birlikte rahim ağzında oluşan kan akışındaki hızlanmalar bölgenin kolay tahriş olmasını sağlar. Gebelikte cinsel ilişki sonrasında tahrişin verdiği etki ile kanama olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama yaşayan hastaların doktora çekinmeden durumu söylemeleri gerekmektedir. Cinsel ilişkiler sonrası bulaşan hastalıklar kanama yapabilmektedir.

Bebek eşinin önde olması kanama yapar mı?

Bebek eşinin önde olması sonucu (plesanta previa) kanamalar görülebilir ve rengi parmak kırmızı olarak ağrısız şekilde meydana gelir. Plesantanın sebep olduğu bu durum doğum kanalına bir kısmı veya tamamen kapanmasına neden olur. Önemli bir durumdur ve doktora gidilmelidir. Görüle sıklığı ise 200 hamile kadından 1 tanesindedir.

Plesanta kanaması

Bebeğin beslenmesi için gerekli olan plesanta rahim duvarından ayrılarak kanama meydana getirebilir. Bu sebeple bebeğe gönderilen kan akımında azalma görülür ve acil müdahalesi gereken durumlardandır.

Erken doğum belirtisi kanaması nasıl olur?

Gebelikte 20. hafta ile 37. hafta arasında meydana gelir. Kasılmalar oluşur ve kanlı bir akıntı ile gerçekleşir ve erken doğum belirtileri arasındadır.

Hamilelikte kanama için ne yapılır?

Gebelikte gelen kanama için evde tedavi veya bitkisel tedavi yöntemlerine gitmeyiniz. Tıbbi müdahale gerekebilir ve hemen doktora gidilmelidir.

Bunlarda sizin için önemli

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu