Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte kaburga batması neden olur, hamilelikte kaburga ağrısına çözüm

Hamilelikte sağ ve sol kaburga ağrıları neden olur, gebelikte kaburga ağrısı nasıl geçer

Sırt kemiğinden başlayarak göğüs kemiklerine kadar uzanan ızgara şeklindeki kemiklere kaburga denir. Gebelikte kaburgaların hem sağında hem de solunda oluşan ağrılar ve batma hissi hamilelikte sıkça rastlananlar arasındadır. Oluşan bu ağrılar sol kaburga veya sağ kaburga kısmında batışma hissi gibi de kendini gösterebilir.

Hamilelikte kaburga ağrısı neden olur?

Gebelikte fiziksel olarak bebeğin gelişmesi ile karın yani rahim büyür ve dışa doğru baskılar meydana getirir. Bunun sonucunda çeşitli ağrılar kendini göstermeye başlar çünkü içeriden dışarıya doğru çıkmaya çalışan bir baskı vardır. Ve şu nedenlere bağlı olarak gebelikte kaburga ağrısı ve batması oluşur;

  • Kaburga batması ve ağırısın ana nedeni rahmin büyümesine karşılık oarak bebeğe yer açılmaya çalışılır ve bu esnada bu batışmalar meydana gelir. Zaman ilerledikçe baskı daha fazla olur ve kaslar gerilir. Kaburga ağrısı ve nefes darlığı bile meydana gelebilir.
  • Gebelikle birlikte progesteron hormonundaki artıl kaburga ağrısının en çok görülen sebepleri arasındadır. Hormondaki yükselme seviyeleri omurga çevresindeki kasların ve bağların gevşemesi ile vücut doğuma hazırlanır ve göğüs kafesi ağrıları, gerilme hissi meydana gelir. Bu tür ağrılar genelde doğuma az süreler kala daha fazla olur.
  • Memelerdeki büyüme karburgalarda ağrı yapar. Büyüyen göğüsler göğüs kafesi, sırt ve omuzlara ayrıca ağrılar meydana getirebilir.
  • Stres yüzünden göğüs ağrıları olabilir ve bu durum kaburgalarda hissedilebilir.
  • İdrar yollarının enfeksiyon kapması ile kaburgalara ağrılar vurabilir.

Hamilelikte kaburga ağrısı nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte kaburga ağrısını geçirmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebileceğiniz gibi uzun süreli ağrılar için doktora görünmenizde fayda vardır. Kaburga kemiklerinin ve bölgenin hassaslaşmasından ve bebeğin büyümesi ile gerilerek kırılmaya daha meyilli olması sonucunda bir yere çarpma veya bir cismin çarpması sonucu sağ veya sol kaburgada kırılmalar olabilir ve şiddetli ağrılara gece sancılara sebep olabilir. Doktor müdahalesi gerekmektedir.

Hamilelikte kaburga ağrılarından korunmak için şunları yapın;

  • Pamuklu kıyafetler terchi ederek dar kıyafetlerden bir süre uzak durun.
  • Sütyen seçiminizi doğru ve destekleyici olanlardan tercih edin. Destekleyici iç çamaşırları göğüs baskısını azaltacaktır.
  • Ağrının olduğu alana sıcak müdahale yapın. Sıcak su torbası ile alanı yumuşatabilir ve ağrıyı hafifletebilirsiniz. Sıcak su rahatlatmıyosa soğuk su veya buzu bir beze sararak müdahale edebilirsiniz.
  • Kasları gevşetmenin en kolay yolu sıcak duş almaktır. Bu tüm kasları gevşeterek rahatlmaya neden olur.

Not: Kaburga ağrıları için ilaç kullanımı yapmayın, tavsiye ilaçlar veya ağrı kesiciler almayın, doktorunuzla görüşerek reçete edilenleri kullanın.

Bu konuları da inceleyin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu