Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte kabızlık yüzünden ıkınmalar bebeğe zarar verir mi, gebelikte ıkınmalar için önlem

Gebelikte ıkınmalar bebeğe zararlı mı, hamilelik döneminde kabızlık ve ıkınma sorunu nasıl giderilir?

Hamilelikte kabızlık yaşayan kadınların sayısı yaklaşık olarak %50 lik bir kısmında karşılaşılan sorundur. Gebe olmayan bir kişinin bile kabızlık sonunda tahriş olma ve enfeksiyon kapma riskleri vardır. Fazlaca olan kabızlık kan gelmesi gibi yaralanma ve tahrişlerle sonuçlanabileceğinden hamilelik dönemlerinde de önleminin baştan alınması gereken sağlık sorunlarından biridir.

Neden kabız oluruz?

Hamilelik öncesi ve gebelik esnasında oluşan hareketsiz yaşam kabızlığı etkiler ve şu sebepler en yaygın olanlardır;

  1. Az seviyede sıvı almak,
  2. Stresli yaşam,
  3. Gıda seviyesi düşük beslenme,

kabızlığı meydana getiren en önemli detaylardır.

Gebelikte değişen hormonlar fazla salgılandığında, sindirim sistemindeki kaslarda gevşeme yapabilir. Doğal olarak bu durum alınan besinlerin işlenmesinde yavaşlık oluşturarak kabızlık sorunu ortaya çıkmasına neden olabilir.

Haftada kaç sefer büyük tuvalet (dışkılama) yapmak normaldir?

Uzman görüşlerine göre haftada 3 seferden az tuvalete gidip büyük tuvalet ihtiyacı yapmıyorsanız kabız olarak anılırsınız. 3 seferden fazla dışkılama yapmanız gereklidir.

Hamilelikte ıkınma

Kabız olan hamile bir bayanın dışkılama anları zor olacağından ıkınmalar başlar. Normalde bu ıkınmalardan dolayı bebek zarar görmez ancak kabızlığın kronik ile kronik öksürükler karın içerisinde baskılar yapacaktır. Bu basıncın artması ile erken doğum gibi riskler ortaya çıkabilir.

Ikınmalar şiddetine göre düşük risklerine yol açabilir ve kasılmaların artmasına neden olabilir. Çok sık ve kabızlıkta sık sorun yaşayanların doktor kontrolleri ve çözüm önerileri almaları gereklidir.

Ikınmalarda kan gelebilir, makat bölgesinde hasarlar oluşabilir gebelik için ıkınmamaya özen gösterilmelidir. Doğru beslenerek kabızlık giderilmelidir. Sulu beslenme şekli ile bol sıvı almak sorunu ortadan kaldırır. Doktor bu konuda ilaç önerebilir.

Gebelikte ıkınmanın zararları

Büyük tuvalet (büyük abdest) yaparken oluşan ıkınmalar, kabızlığın sıklıkla yaşanıyor olması hemoroid gibi sorunları beraberinde getirerek size zarar verebilir. Hemoroid ise rektal dokunun şişmesi ve iltihaplı damarların olması demektir. Makatta ağrı, kaşınma isteği oluşturur.

Kabızlıklta Duphalac şurup doktorlar tarafından önerilebiliyor. Durumunuzun incelenerek doktorun uygun gördüğü tedavi şekline göre kabızlık yüzünden idrar yolu enfeksiyonları kapmamak adına çeşitli ilaçlar, şuruplar ve haplar verilebilir.

Kabızlığın doğal olarak çözümü

Kabızlığın doğal ilacı sudur. Bol su içmelisiniz. Sulu yiyecekler alarak kabızlığı önlemek adına vicudun sıvı ihtiyacını karşılayabilirseniz kabızlık sorunu ile pek karşılaşmazsınız. Beslenmenize çok dikkat ederek bu sorunlardan uzak kalabilirsiniz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu