Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte iştahsızlık bebeği etkiler mi, hamilelikte iştahsızlık normal mi?

Hamilelikte iştahsızlık nedenleri, gebelikte iştah nasıl açılır?

Hamilelikte iştahın olmaması ve iştahın fazla açılması durumlarının ikisi de yaşanabilir. İştahın fazla açık olması kilo sorunları yaşatırken, ihtahsızlığın hem anne hem de bebek için çeşitli vitamin ve mineral eksikleri gibi sorunların doğmasına neden olabilir.

Gebelikte ilk aylarla birlikte gelen iştahsızlık, mide bulantısı, halsizlik ve özellikle kokulardaki hassaslıklar yüzünden yeme isteğinin olmaması (iştahsızlık) meydana gelmektedir. Bu sebeplere ek olarak, yenilen yemeklerde tat duyularına hormonların verdiği etki yüzünden farklı tat almaları sebepler arasına konulabilir. İştahsızlık aynı zamanda yemek seçme alışkanlığını da beraberinde getirebilir ve bu hormonel değişimler 3. aydan sonra düzene girmeye başlayabilir ve kaybeden kilolar tekrarda telafi edilir.

Hamilelikte iştahsızlık neden olur?

Hamilelikte iştahsızlık ne kadar sürer?

Gebelikte iştahsızlık nedenleri arasında 0-3 ay arası yaygınlığı vardır. Normaldir ve panik yapacak herhangi bir durum yoktur. 3 aylık sabrın ardından iştah açılmaya başlar ve eskiye dönersiniz yani geçici durumdur. Özellikle sabahları oluşan bu dönemde kusmalar, bulantı ve koku hassaslığına neden olan ağızda metal tat algısı yaratan hormonel değişimler zamanla oturacaktır.

Hamilelikte iştahsızlık bebeği etkiler mi?

Eğer iştahsızlık uzun süreli devam ediyorsa bebek zayıf düşebilir, gelişmi tamamlamayabilir, geri kalarak zayıf bebek olabilir. Günlük gerekli olan kalori, vitamin ve minerallerden geri kalarak birçok sorunu beraberinde getirebilir.

Gebelikte iştahsızlık nedenleri

Bulantı/Kusma: Sabahları ilk dönemlerde oluşan bu durumlar en fazla iştahsızlık nedenleridir. Bulantı ve kusmaların çok olması durumunda aşırı su kaybı yaşanır ve muhakkak telafi edilmesi gerekir. Eğer kusma, bulantı ve koku sorunlarının önüne geçemiyorsanız tıbbi destek almalısınız. Sabahları kısa yürüyüşler ve limon koklamak, zencefil çayı içmek iyi gelecektir.

Hormonlar: Gebelikte bebeğinin oluşumu ile vücut bu duruma konsantre olmaya çalışır. Hormonlar rahmin bebeğe göre genişlemesine yol açarak sindirim sisteminin yavaş çalışmasına neden olur ve doğal olarak iştah kaçar.

Kabızlık sorunu: Kabızlık gebelikte sıkça yaşananlar arasındadır. Kabızlık sonucu olarak ıkınmalar, dışkı yapma zorluğunun verdiği genel bir iştahsızlık olabilir. Bebek büyüdükçe bebeklere baskı yaparak bu oluşumu gerçekleştirir. Boşaltılamayan bağırsaklar tokluk hissi verir. Bol lifli yiyecekler kabızlığın önüne geçer.

Stres: Stres halsizlik ve yorgunluğa ve isteksizliğe neden olabileceği gibi iştahın kapanmasına sebep olabilir. Birçok hastalığın başlangıcında stres bulunduğundan hamilelikte stres yaratan durumları ya görmezden gelin ya da giderin.

Büyüyen bebek: Bebek büyümeye başladığında rahmin mideye baskısı oluşur. Mide baskının verdiği tıpkı mide küçültme ameliyatlarında olduğu gibi küçülür ve dolu hissi uyanır. Tok olduğunuzu hissettiğinizde yeme ihtiyacı duymazsınız.

Hamilelikte iştahsızlık için ne yapılmalı, iştahsızlık için ne yapmalı?

Hamilelikte oluşan iştahsızlığı gidermek adına kendi kendinize evde bazı yöntemler uygulayarak iştahsızlığı giderebilirsiniz. Çok iştahsız kalıyor ve çözüm üretilemiyorsa doktorunuzdan yardım alınız.

İştahsızlık nasıl geçer?

Yukarıda belirtilen etkenleri ortadan kaldırmaya çalışarak iştahınızı açabilirsiniz. Bunlara ek olarak iştahsızlığa iyi gelen yöntemleri deneyebilirsiniz;

  • Sabahları yemek yemek için çok zorlamayın ve biraz zaman ayırın kendinize.
  • Tıka basa yemek yemektense az ve sık öğünlere geçebilirsiniz.
  • Nane ve kekik ile iştah açıcı baharatları salata ve yemeklere atmayı deneyin.
  • Sabah bulantıları engelse dışarıda kısa sabah yürümesi yapın.
  • Yağlı yemeyin mide kaldıramayabilir.
  • Kabızlık sorunları için içeriğinde bolca lif olan meyve ve yeşilliklere yönelin.
  • Güçlü kokusu olan yiyecekleri sofralara koymayın.
  • Bulantılarda limon kokusu almayı deneyin. Zencefil çayı içebilirsiniz.

Bunlarda size faydalı olabilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir Yorum

  1. Bende 8 haftalik hamileyim bende sıkca kabız oluyorum liberask lavman kullaniyrm anca öyle rahatlaya biliurm bebeğe bir zarari varmıdır aceba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu