Hamilelik

Hamilelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olmalı ve kişi kendi kendine zararsızdır nasılsa diye ilaç kullanımı yapmamalıdır. Normal zamanlarda zararsız gibi görünen ilaçlar hamilelikte zararlı ilaçlar kategorisinde yer alabilirler.

Özellikle ilk üç ay doktorlar kesinlikle hiçbir ilaç kullanımını önermemektedirler. Çok zorunlu kalınmadıkça antibiyotik, ağrı kesici vb hiçbir ilacın kullanımı önerilmemektedir. İlk üç ay bebeğin etkilenme durumu çok fazla olacaktır.

Hamilelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Hamilelik döneminde ilaç kullanımını önermeyen doktorlar çok zorunlu kalınması durumlarda bazı etken maddelerdeki antibiyotiklerin kontrollü olarak kullanımına izin verebilmektedirler.

Antibiyotiklerin alınma haftası, miktarı ve bebeğin genel sağlık durumu çok önemlidir. Antibiyotik kullanımında vitamin emiliminde eksilme olacağından vitamin desteği ile antibiyotik kullanımı zorunludur.

Doktor kontrolü haricinde hiçbir ilaç kullanımı önerilmemekle birlikte hamilelikte bilmeden ilaç kullanmak durumu da ortaya çıkmış olabilir. Konu doktor ile hemen paylaşılmalı ve ilacın etken maddesine göre kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Ağrı Kesici Ateş Düşürücü ve Öksürük İlaçlarının Kullanımları

Ağrı kesici, ateş düşürücü özellikleri olan ilaçların kullanımının bebek üzerinde olumsuz etkiler yarattığı tespit edilmiş olup, olabildiğince bu ilaçlardan uzak durulmalı ve doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Öksürük şurupları ve ilaçları da aynı kategoride yer alan çok zararlı ilaçlardır. Hamilelikte kullanılan ağrı kesiciler, öksürük şurupları ve ateş düşürücüler etken maddeleri dolayısıyla yoğun ilaçlar olup, bebekler üzerinde oldukça çok zararlara yol açabilmekte ve doğum anomalilerine sebebiyet verebilmektedirler.

Düzenli Kullanılan Bazı İlaçlara Hamilelikte Dikkat Edin

Zorunlu olarak bazı hastalıkların tedavisinde veya ilerlemesinin engellenmesinde düzenli ilaç kullanımını öneren doktorlar hamilelik döneminde bu ilaçların oldukça fazla zararlara yol açabileceği konusunda hastaları uyarmaktadırlar.

Özellikle alerji ilaçları hamilelikte kullanılmaması gereken ilaçlar kategorisinde yer alan oldukça zararlı ilaçlardır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan mide bulantısını giderecek ilaçlar da kesinlikle bilinçsizce kullanılmamalı ve doktor kontrolünde alınmalıdır.

Hazımsızlık, kabızlık gibi süregelen ve kronikleşmiş bir rahatsızlık nedeniyle düzenli olarak kullanılan ilaçlar var ise bunların hamilelik sırasında kullanımının durdurulması gerekmektedir. Çok elzem durumlarda doktora mutlaka danışılması gerekmektedir.

İlaçların Zararlarına Göre Sınıflandırılması

İlaçlar zararlarına göre dört başlık altında sınıflandırılabilmektedirler. Zararsız olarak görülenler destekleyici ilaçlardır. Örneğin vitaminler bu guruba girmektedirler. Yine de vitamin kullanımı önerilen dozlardan fazlasını kullanmamak kaydıyla zararsızdırlar.

Yine doktor kontrolü altında kullanılması önerilen ikinci grup ilaçların çok zararlı olmadıkları bilinmektedir. Bunlar penisilin grubu ilaçlardır. Üçüncü grup ilaçlar hamilelikte bebeğe zarar veren ilaçlar olup, kullanımları doktor kontrolünde ve çok elzem olması durumunda olmalıdır.

Dördüncü grup içinde yer alan ilaçların her ne koşulda her ne sebepte olursa olsun kullanılması yasak olan ilaçlardır. Burada hastanın ve doktorun konuya hakim olması ve bilinçli olması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu