Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte idrarda protein değeri kaç olmalı, Gebelikte protein kaçağı neden olur?

Hamilelikte düşündüren idrarda protein değerleri kaç olmalı, Gebelikte bir sorun olan protein kaçağı sebepleri nelerdir?

Gebelik dönemlerinde çoğu kadın tarafından bilinmeyenlerden biri “idrarda protein” konusudur. Bilimse olarak idrarda protein çıkmasına proteinüri ismi verilir. Hamilelik dönemlerinde idrarda miktarın az çıkması normaldir. Şüphelenildiğ durumlarda ise idrarda protein testi yapılır.

Aşağıda bu konuda detaylı bilgiyi anlaşılır bir dilde bularak öğrenebilirsiniz.

İdrarda protein çıkması ve tedavisi

Böbreklerin fazla çalışmasından dolayı olan sorun

Böbreklerin normalin üzerinde çalışıyor olmasından dolayı idrarda proteinin çıkmasına neden olmaktadır. Bunun nedenleri arasında hamile kalan bayanın normal olarak hormonlarında değişimler olur ve artışın etkisi ile böbrekler fazla çalışmaya başlar. Sonuç olarak anne adayının idrara çıkma ihtiyacı artar ve böbrekler yorularak protein oluşmasını sağlamakra rol sahibi olur.

Hamilelerde idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek iltihabı idrarda protein çıkarır mı?

Gebe hanımların idrarında protein kaçağı olmasının nedenlerin biride böbrek itihabı ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

Belirtilerini nasıl anlayabilirsiniz?

 • İdrarda yanma,
 • Sık sık idrar ihtiyacı,
 • Böbrek ağrısı,
 • İdrarın sık çıkılması ve az gelmesi,
 • Ateş,
 • Kusmalar ve bulantı,

bunlar böbreklerde enfeksiyon olduğunun belirtileri arasındadır.

İdrar yollarında oluşan enfeksiyonların bebeğe zararı olmayacağı gibi böbrek enfeksiyonları biraz daha riskli olup, düşük ve erken doğum gibi riskler taşıtır. Mutlaka doktora gidilerek antibiyotik gibi tedavi yapılarak ilaçlar alınıp kullanılmalıdır.

Gebelikte protein kaçağı arasında eklampsi de var!

Hamile bayanlar için gebelik zehirlenmesi olarak bilinir. Gebe kadının bilincinde kayıp, kasılmalar ile devam eden komaya sokan durumdur. Bu durumun idrarda protein çıkması ile alakası bulunmaktadır. Anne hayatını riske sokan bir rahatsızlık türüdür ve doktor müdahalesi gerektirir.

Hamilelikte HELLP sendromu ve Preeklampsi

HELLP sendromu ve Preeklampsi gebelik zehirlenmeleridir. HELLP çok nadir karşılaşılıyor olsa da tehlikeli bir durumdur. Ellerde şişme, görme bozukluğu, yüksek tansiyon, vajinal kanamalar ile kendini gösterir. Doğum yaparak tedavi edilir. Doğumdan sonra HELLP sendromu rahatsızlığı geçer. Doğuma kısa süre kala oluşursa hasta doğum yaptırılır. Preeklampsi en çok 20. haftadan sonra belirir. Hamilelerde ortalam 100 kadının 7-8 tanesi bu durumu yaşayabilir. Belirtileri arasında, yüksek tansiyon, idrarda protein çıkması görülebilir. Şiddetli olursa, baş ağrıları, yüzde ve elde şişlikler, mide bulantıları, karın ve çok az idrar ihtiyacı ile görme bozukluğu yapar.

Hamilelerde idrarda protein değeri kaç olur

24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde olması gereken değer 300 miligramın altında olmasıdır.

Gebelikte idrarda protein çıkması nedenleri

 • Hemen her hastalıkta olduğu gibi stres,
 • Yüksek sıcak ortamlarda olma,
 • Ateş,
 • Susuzluk,
 • İlaçların verdiği yan etkiler,
 • Yorucu ve zor egzersiz çalışmaları,
 • Hastalıklar arasında; lösemi, kronik böbrek sorunları, lupus, diyabet gibi sebepler protein bulunma nedenleri arasında olabilmektedir.

İdrarda protein olduğu nasıl anlaşılır?

Bazı belirtiler hamile/gebe bayanlarda idrarda protein olduğuna işaret eder bunlar;

 1. Yüzde oluşan şişlikler,
 2. El ve ayaklarda oluşan şişikler,
 3. İdrarda köpüklü bulgular,

Hamilelerde protein kaçağı çözümü

Tedavisi kadın doğum doktorları tarafından yapılmalıdır. Bu teşhisin konulabilmesi için bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Eğer çıkarsa tedavi için gerekli olan ilaçlar doktor tarafından reçete edilir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu