Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte idrarda kan nedenleri, idrardan kan gelmesi bebeği etkiler mi?

Hamilelikte idrardan kan neden gelir, gebelikte idrardan gelen kan bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte idrarda kan görülmesi, hamilelikte karşılaşabilecek en büyük tedirginliklerden biridir. 100 hamile kadından 10 tanesinde ortalama olarak idrarın kan ile birlikte geldiği görülür. Genelde bu durum kanın anormal seviyede artışından kaynaklanır. Bazı durumlar ciddiye alınması gerekir ve bir sorun olduğunun göstergesidir. Gebelikte kan görülmesi aynı zamanda gebelik belirtisi olup olmadığı konusunda tartışılır. İdrarda kan kesin hamilelik belirtisi değildir sadece ihtimaldir.

Hamilelikte idrardan kan olması ve idrar yaparken yanma nedenleri

İdrardan kan gelişi hem ciddi hastalıklar (mesane kanseri) sebebinden olabilirken (böbrek kumu, böbrek taşı, böbrek iltihabı, ve enfeksiyonlar) sebebi yüzünden de olabilir. Çoğu gelen kan ise kısa sürede tedaviye yanıt verebilir.

Şu sebepler idrarda kan ve yanmaya neden olur;

İdrar yolu enfeksiyonları kan gelmesi ve yanma yapar

Hamilelikte en sık görülen idrarda kan ve idrar yaparken yanma sebepleri arasında “idrar yolu enfeksiyonu” bulunur. Vücutta hormonların değişimi ile oluşan hassaslıklar bakterilere karşı daha hassas yapıya bürünür. Sıkça bu enfeksiyonun oluşmasına neden olur. Rahimin büyümesi ile mesaye yapılan baskılar sonucu çıkış kapanır ve idrarla birlikte mukus ve kan gelir.

Böbrek kumu-taşı ve mesane taşları ağrı ve kan gelmesi sebebidir

Böbreklerinde taş olan veya taş oluşumu daha önce yaşayarak sürekliliği olanlarda idrar yaparken ciddi sancılı idrar ve aynı zamanda kanamalar olur. Böbrek taşları ayrıca şiddetli böbreklerde ağrıya sebep olur. Bu ağrılar o kadar acı verici olabilir ki bulantı ve kusma olabilir. Mineral taşları mesaneye geçerek kanama, ağrı oluşturur.

Böbrek rahatsızlıkları kan ve idrar yanması oluşturabilir

İdrar yollarındaki tahrişler veya böbrek iltihaplanmaları gebelikte kanlı idrar veya idrarın acılı gelmesine sebep olabilir.

Böbrek kanseri ve mesane kanseri kan ve ağrı getirir

Hamilelikte bu ihtimallerin gerçek olması en yıkıcı olanlardandır. Kişiyi psikolojik bunalıma sokar ve aynı zamanda korkuya sebep olur. Ciddi bir rahatsızlıktır ve idrardan kan gelmesi ile ağrılı idrar yapmaya sebep olur. Eğer gebelik yaşı 40 üzerinde ise sık görülenlerdendir.

Hamilelikte idrardan kan gelmesinin bebeğe zararı var mı?

İdrardan gelen kanın sebebine bağlı olarak bebeği etkilemesi olacaktır. Bebeğin zayıf doğması, erken doğum olasılığı gibi sebepler meydana getirebilir. Bu nedenle yanma ve kan gelme sebepleri testler yardımı ile bulunarak tedaviye başlanmalıdır. Aksi durumda ise; bebeğin yanında anneye ise şu sorunları oluşturur;

  • İdrar yaparken acı çekersiniz,
  • Sürekli idrara çıkma isteğiniz olur ve ağrılar sizi bezdirir,
  • Karın bölgesi ağrıları ve baskı hissi oluşur,
  • İdrar renginin koyu olması ve ağır kokulu olmasına neden olur,
  • Ateş çıkmasına sebep olur.

İdrardan kum dökülmesi süreci çok acılıdır ve hafif kanama şeklinde oluşur. Bunun sebebi ise damarlardan gelen pıhtıların damarları yırtması acı ve kanamaya neden olur.

İdrardan kan gelmesi sebebinin teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte oluşan bu durumlarda kan testi, idrar testi, sistoskobi, biyopsi, gibi yöntemler kullanılara sebebi anlaşılabilir.

İdrar yanmaları ve kan gelişinin sebebi açısından doktor onayı ile ağrıları hafifletici ilaçlar verilebilir. Tamamen sebebine bağlı olarak tedavi yoluna gidilir.

Diğer önemli konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu