Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte idrar kokusunda değişiklik olur mu, hamilelikte idrar kokusu değişimi

Hamilelikte idrar kokusu değişir mi, gebelikte idrarda koku değişimi neden olur?

Hamilelikte olduğu gibi normalde de böbreklerin görevleri arasında kanı su ve maddelerden arındırarak yardımcı olur. İdrar ise vücutaki sıvıyı dengeler ve sistem içerisindeki toksin gibi zararlı maddeleri temizler. Gebelikte bu sistem daha fazla çalışır ve ihtiyacı karşılamak için normalden fazla idrar üretimi olur.

Kokunun artması ciddiye alınması gereken bir sorun olabilirken normal hafif koku normal kabul edilebilir.

Hamilelikle birlikte koku değişimlerinin yaşanması aynı zamanda akla gebelik belirtilerini de getirir. Kesin bir şekilde hamilelik belirtisi denilemez ancak belirtiler arasına konulabilmektedir. Kesin sonuç veren gebelik tesleri yapılarak en doğru sonuca gidilmelidir.

Hamilelikte idrar kokmasının nedenleri

  1. Gebelikte az sıvı alırsanız idrarınızda koku olur. Gereken su miktarı olmadığında idrarda yoğunluk artar ve amonyak bezleri garip bir kokuya sebep olur. Koyu renk idrar ve koku olmaması adına günlük su alımı miktarına uyulmalıdır. (2.5 LT SU TÜKETİN)
  2. HCG yüzünden koku olur. Kötü kokuya neden olan bu gebelik hormonu embriyo plesantasının üretimidir. Hamilenin dolaşım sistemine girerek idrar kanalından atılır. HCG hormonu keskin kokuya sebep olur.
  3. Hamilelikte progesteron hormonu seviyesinin yükselişi ile böbrek fonksiyonlarında artış yaşanarak fazla idrar üretilir. Metabolizmanın hızlanması sonucu doğal olarak idrarın kokusunda da değişim olur.
  4. Hamilelikte oluşan ve sonradan kaybolan gestasyonel diyabetin sebep olduğu kan şekeri yükselmesi ile idrar kokusu oluşur.
  5. İdrar yollarında bakteri çoğalması yüzünden enfeksiyonlar oluşarak bakterilerin salgıladığı enzimler idrarla birlikte dışarıya kötü koku olarak çıkar. Belirtileri ise; sık sık idrara çıkma, idrarda zorlanma, yanma ve koku dur.

Diğer sebepler ise;

  • Vajinit,
  • Böbrek taşları,
  • Karaciğerde oluşan sorunlar,

Kullanılan ilaçların yan etkileri yüzünden idrar kokusu olabilmektedir.

İdrar kokusu için ne yapılır?

İdrarda kokuyu gidermek için kadın doğum uzmanına gidilerek teşhis konulmalıdır. Duruma göre antibiyotik ilaç tedavisi yapılabilir. Suyu bol içmekten başka sizin yapabileceğiniz pek bir durum yoktur. Sonuca göre hareket edilmelidir.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu