Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte idrar kaçırma, hamilelikte idrar kaçırma nedenleri

Hamilelikte idrar kaçırma ve gebelikte idrar kaçırma nedenleri?

Gebelikle birlikte vücudun hormonel seviyelerinin artışı ile daha önce yaşamadığınız sorunlar yaşayabilirsiniz. Özellikle vücudun doğuma hazırlık yaptığı aşamalarda kas dokusunda gevşemeler meydana gelecektir. Gevşemelerin etkisi ile, hapşırırken, öksürürken, uyurken veya çok sıkıştığınızda idrar tutamama gibi “idrar kaçırma” sorunları hamilelikte yaşanabilir. Çoğu erken dönemde olmasa bile bu sorunun kimileri tarafından idrar kaçırma hamilelik belirtisi olarak görüldüğüne de rastlanmaktadır.

Hamilelikte idrar kaçırma nedenleri

Gebelik başlangıcı ile böbreklerdeki süzülan kan miktarında artışlar başlar ve 4. ay, 5. ay ve 6. aylarda bu süzülen kan miktarı en yüksek seviyeye ulaşır. Bu nedenle gebenin idrar yapımı daha fazlalaşır. Sık sık idrara çıkma ve hamilelikte idrara sıkışma hissi oluşur.  Yani birden bire idrar sıkışması meydana getirir.

Rahmin büyümesi ile idrar torbalarında yer değişimleri olur ve mesane torbası da aynı şekilde geri ve yukarı olarak değişir. Bu oluşumlar bağ dokularında gerilmeler yaparak progesteron hormonu artar. Bu hormon yüzünden ana rahmi de içinde olmak üzere gevşemeler meydana gelir. Östrojen salgısının miktarıı fazlalaşan progesteron hormonu düşürür ve idrar yolu enfeksiyonu ve idrara sıkışmalarda idrar kaçırmaya neden olur.

Daha önce iri bebek yani 5kilo üzerinde doğum yapan annelerde idrar kaçırma riski daha fazladır. Doğum sayısı arttıkça idrar kaçırma oranlarıda fazlalaşır. Fazla kilolu anne adaylarında idrar kaçırma daha fazla olabileceği gibi normal kilolularda da bu sebeplerden dolayı gülerken idrar kaçırma, öksürürken idrar kaçırma, hapşırırken idar kaçırma gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Hamilelikte idrar kaçırma tedavisi

Ülkemizde idar kaçıran hamilelerin doktora bu durumu söyleme oranları oldukça düşültür ancak doktorun bilmesi gerekmektedir. Utanma duyguları veya çekingen davranmak yerine gayet normal olan bu sorunun doktorlar tarafından eğitimi tamamlanmış bir uygulama olduğu bilinmelidir. Yani doktorlar gebelikte idrar kaçırma olasıkları ve tedavi konusunda bilgili olduğundan hiç çekinmeden dile getirebilirsiniz.

Hamile bu durumdan dolayı başvuru yaptığında idrar kültürü ve antibiyogram yapılır ve enfeksiyon riskine karşı önlemler alınır.

Enfeksiyonlar nedeni ile idrar kaçırılıyorsa antibiyotik ilaçlar yardımı ile tedaviye gidilir. Progesteron hormonundaki fazla salınım ile östrojen oranındaki azalmalarda ise östrojen kremler önerilebilir. Gebelikte bu sorun için cerrahi uygulamalar hatalıdır. Doğumdan sonra bile bu operasyonların en son seçenekler arasına koyulması gerekir.

Doğumda büyük bebeklerin büyük olması yani kilolu doğan bebeklerde pelvik dokuların fazlaca gerilişi ile idrar kaçırma sorunları gözlenebilir.

İdrar kaçırma normal olmamakla birlikte sağlıllı bir durum değildir. Hamilelikte idrar kaçırmak bir problemdir ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte çıkan idrar kaçırma sorunu gebelikte sonra azalmaktadır. Bu durum gebelikten sonra 6 hafta kadar sürerek giderek azalır.

İdrar kaçırma sorunu için hastanede ne yapılır?

İlk yapılan işlem, idrar kültürü ve antiibiyogram ile enfeksiyon tesbiti yapılır. Enfeksiyon çıkarsa enfeksiyonun tedavisine gidilir.

Hamilelikle birlikte değişime uğrayan yapı ve hormonel durumlar doğumdan sonraki 1.5 ay sonrasına inceleme amaçlı ertelenebilir. Şikayetin devam ediyor olması durumunda ise idrar torbası doluyken uygulanacak muayene idrar kaçırma türünü tespit etmek için faydalı olacaktır. İdrar kaçırma şikayetlerinde tedavi, idrar kaçırmanın türüne göre yapılmalıdır. Bu tür gereksinimler genelde doğum sonrasına bırakılır.

Gebelikte idrar kaçırma bebeği etkiler mi?

Gebelikte idrar kaçırma bebeğe zarar veren bir problem değildir ama idrar kaçırmaya sebep olan idrar yolu enfeksiyonu ise bebeğe zarar verebilir erken doğuma neden olabilir.

Hamilelerde idrar kaçırma görülen hasta sayısı ise 100 hamileden 20 ile 60’ı arasında değişmektedir.

Bunları da bilin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu