Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte gripte nane limon içilirmi, hamilelikte limon yemek düşüğe sebep olur mu

Hamilelikte limon yenir mi, gebelikte limonun faydaları ve zararları

Limon hamilelikte olduğu gibi gebelik öncesinde de oldukça faydalı olarak hem suyu hem de kendisi yenilebilir besin zinciri içerisindedir. Limonun asitli yapısından mide şikayeti olanlar zarar görebilir ve ekşimeleri artabilir. Çeşitli vitaminleri ve mineralleri ile hem bebek hem de anne için mide sorunları yaşamayanlarda oldukça faydalıdır.

Limon içecek olarak özellikle soğuk algınlığı hastalıklarında nane ile bütünleşerek adeta “nane limon” bir meyve halini almıştır. Peki nane limon hamilelikte içilmesi zararlı mı?

Nanenin kullanım alanlarına bakıldığunda mide bulantıları, hazımsızlık ve bağırsak gibi sorunların giderilmesinde etkili olduğunu görüyoruz.

Nanenin mide kaslarına yarattığı rahatlama etkisi, gebelik başlangıcında oluşan şişlikler, mide bulantıları ve kusmalara karşı yardımcı olduğu bildiriliyor. Günlük az miktar nane çayının zararsız olduğu bildirilmektedir. Hamilelikte nane limon kullanımı ise; Grip olduğunuzda nane limon karışımı ile çay yöntemini deneyebilirsiniz: 1 bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı kurumuş nane yaprağı ile 10 dk demleme ve ardından biraz limon sıkılarak tüketilmektedir. Siz yine de doktor onayı almalısınız. (Kaynak: Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi)

Hamilelikte limon yemenin faydaları

Faydalarına geçmeden önce limonun besin değeri olarak içeriğine bakalım;

Limonda; Sodyum, potasyum, karbonhidrat, lif, şeker, protein, A vitamini, C vitamini, D vitamini, B12 vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, piridoksin gibi içerikler ve bileşenler mevcuttur buna göre şunlara fayda sağlar;


 • Soğuk algınlıklarına karşı C vitamini ile mükemmel bir koruma kaynağıdır.
 • C, kalsiyum, potasyum içerikleri bebeğin gelişimi ve büyümesi için faydalıdır.
 • Genital enfeksiyonlara karşı koruma görevi yapar, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Safra akışını dengeleme özelliğinin yanında ağızda temizleme yaparak bulantıyı kesmeye yardım eder.
 • Limon balgam söltürür ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardım ederek midenin rahatlamasını ve doğal olarak kusmalara karşı faydalıdır.
 • Sabah bulantıları yaşayanların çantalarında limon bulundurmaları ve bulantı zamanlarında koklamaları bulantı kesmek için fayda sağlar.
 • Lif içeriği ve bağırsaklara yaptığı etki ile kabızlığı önler.
 • Hamilelikte oluşan ateş çıkmaları ve enfeksiyonlara karşı antibakteriyel özelliği vardır.
 • İçeriğinde bolca vitamin ve mineral bulunan limon içeriğinde yağ barındırmaz.
 • İç kanama ve kan basıncına karşı düzenleme etkisi vardır ve damarları güçlendirir.

Hamilelikte limon yemenin zararları

 1. Mide sorunları yaşayan hamilelerde limon, asidik yapısı yüzünden ekşimeleri tetikler ve artmasına neden olabilir.
 2. Asidik yapısı yüzünden hassas hamile diş minelerine sitrik asit ile zarar vererek dişlerde problem yaşamaya neden olabilir. Yine aynı asit yüzünden boğaz tahrişi görülebilir.

Faydaları çok olan bu meyvenin aynı zamanda zararları da olduğundan doktorunuz size yemenin gereken miktar veya vücudunuzun durumuna göre bilgi verecektir.

Not: Hamilelikte tuzlu veya ekşinin erkek bebeğe işaret ettiği söylenir ama kesinliği yoktur. Hamilelikte limon yeme isteği ile cinsiyet belirlemek sizi yanıltabilir.

Bunlarda faydanıza olabilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu