Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte greyfurt suyu içmek, greyfurt düşüğe neden olur mu?

 Hamilelikte greyfurt yemek ve gebelikte greyfurt suyu içmek çok faydalı

Greyfut için hamilelikte hem etinden hem de suyundan faydalanılabilir. İster meyvesini yiyin isterseniz suyunu için gebelikte anne ve bebek için oldukça faydalı besin değerlerinden oluşur. Greyfurtta A vitamini, B12 vitamin, C vitamini ve D vitamini ile beraber demir, kalsiyum, pridoksin bileşenleri bulunur.

 Hamilelikte greyfurt suyu ve greyfurt yemenin faydaları

Aşağıda içeriğine göre çeşitli alanlarda alabileceğiniz faydalar bulunmaktadır. Aşırıya kaçmadan doktor onayı alarak kullanımınızı öneririz. Sağlığınıza zara verecek veya ilaçlarla etkileşim konusunda doktorunuzdan bilgi alınız. İşte faydaları;

Bulantı/Kusma: Sabahları mide bulantısının yagınlığına lifli yapısı ile mide, tadı ile bulantılara karşı etkilidir.

Anemi: Yine gebelikte sıkça rastlanır ve greyfurt içeriğindeki B vitamini takviyesi ile kansızlığı azaltmaya yarar. Anemi için kansızlık ilacı kullanıyorsanız greyfurt doktor onayı ile ilaçla birlikte kullanılabilir bir takviyedir.

Ödem: İçeriğinde bulunan C vitamini ve biyoflavanoidler ile ödem şişliklerine ve vücudun su biriktimesini azaltarak şişliklerin önüne geçer.

Kalsiyum: Gebelikte günlük almanız gereken kalsiyum miktarı için greyfurtla takviye yapabilirsiniz. Bebeğin büyüdükçe artan ihtiyacı için fayda sağlayacaktır.

Mide sorunları: Rahimdeki bebeğin haftalar geçtikçe hacmindeki bütümeler organları sıkıştırır ve sıkışan mide de hazımsızlık, ekşime gibi sorunlar oluşabilir. Greyfurt içeriği ile bu sorunların önüne geçer.

Uyku sorunları: Gebeliğin ilk zamanları ile birlikte uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Stres ve hormonel değişimlerden kaynaklanan bu durumlara yatmadan önce greyfurt alarak çözüm bulabilirsiniz.

Kan basıncı düzenleme: Greyfurt potasyum ve likopen içeriği ile kan basıncı problemlerine karşı faydalıdır. Basıncın düşmesine yardım ederek oluşabilecek sorunlarında önüne geçer.

Kolesterol: Pektin ve lif içeriği sayesinde kolesterolün yükselmesine engel olur.

Kalori: Greyfurt kaç kalori diye merak ediyorsanız; 52 kalori alırsınız. Hamilelikte gereksiz kilolar için alınan kalori miktarından korur. Kilo aldırmayan harika bir besin kaynağıdır.

Astım: Yine C vitamini sayesinde astım gibi rahatsızlık riskine karşı doğal koruma sağlar.

Kabızlık: Gebelikte bağırsak sorunları ve kabızlık sık görülenler arasındadır. Yüksek sulu oluşu ve lifi ile birlikte sindirim sorunlarını engelleyerek sorunları ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

Bunlarda size faydalı olabilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu