Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte erik aşermek, hamileler için yeşil, siyah ve kırmızı erik yemek faydalı mı

Erik hamilelikte faydalı mı, gebelikte erik yenir mi?

Gebelik başlangıcı ile birlikte yemelere içmelere dikkat etme dönemi geldi çattı demektir. Meyve tabağının eksik olmaması gereken bu döneminde sofralarınıza güvenle eriğin yeşil, siyah, kırmızı ve mürdüm eriği olanlarını koyabilirsiniz. Aşırıya kaçmadan tüketebileceğiniz erik hamilelik boyunca anne ve bebek için faydalıdır.

Hamilelikte eriğin faydaları

Genel olarak eriğin hamileler üzerinde bilinen faydaları şu şekildedir.

 1. Magnezyum ile erken doğum riskini kaldırır,
 2. Demir emilimini kolaylaştırır,
 3. Kabızlık ve hemoroid için faydalıdır,
 4. Yorgunluk ve stresi aza indirir,
 5. Kemik yapısını güçlendirir,
 6. Bağışıklık sistemine destek verir,
 7. Gebelik diyabetinden korur,
 8. Kan basıncını düzene sokar.

Erik yemenin faydaları

 • Erik içerisinde magnezyum bulunur. Bu sayede gebelikte korkulan “erken doğum riski” aza indirilir.
 • Erikte bulunan C vitamini sayesinde demirin emilimi artar. Demir hamilelikte kansızlığı ortadan kaldırmak üzere kan hücreleri yapımında önemli bir bileşendir. Demir eksikliği çeken ve demir içerikli takviyeler yaparak “anemi” riskinden korunmak istediğinizde demirin emilimin iyi olması gerekmektedir.
 • Erik içerisinde bolca lif bulunur. Bu lifler hamilelerin ıkınmalar ile sonuçlanan “kabızlık” sorunların karşı iyi gelir. Rahim büyüdükçe sindirim sistemindeki sorunlar organların çalışmasına engel olarak kabızlık ortaya çıkarı. Erik bu alanda faydalıdır.
 • Sebebinin net olarak bilinmediği “yorgunluk hissi” hamlelikte sıkça görülür. Erikte bulunan potasyum ve antioksidan yapısı sayesinde enerji seviyesindeki artış stresi ve yorgunluğu aza indirir.
 • Erik içerisinde kalsiyum ve D vitamini bulunur.  Bebeğin gelişme aşamalarında iskeleti oluşturan kemik yapısının önemi büyüktür. Erikteki bu içerikler sayesinde “kemik sağlığı” korunur.
 • Soğuk algınlığına karşı vücudunuz dirençsiz kalıyorsa erik burada imdada yetişir. İçeriğindeki C vitamini sizi olası soğuk algınlığından doğabilecek grip, nezle gibi sinir bozucu hastalıklardan koruyacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı önlem almış olursunuz.
 • Hamilelikle birlikte “Gestasyonel Diyabet” adında şeker hastalığı oluşabilmektedir. Yaygın olarak görülür, düşük glisemik indeksierik içeriği ile erikten bu anlamda fayda görürüsünüz.
 • Preeklampsi isimli “gebelik zehirlenmesi” Erik, içerisinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncınızı düzene sokarak fayda görmenizi sağlar.

Not: Gebelikte kendi yaptığınız erik hoşafı, erik suyu da içebilirsiniz. Aşırıya kaçmadan tüketmeniz hamilelikte güvenli olarak kabul edilir. Alerjik durumlarınıza karşı önlem almak adına doktorunuzla miktar konusunda görüşme sağlayınız.

Bunlarda size faydalı olabilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu