Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte el parmak eklemlerinde ağrı, hamilelikte el uyuşması

Hamilelikte eller ve parmaklarda uyuşma, gebelikte el ve ayak eklem uyuşmaları nasıl geçer?

Hamilelike birlikte el parmaklarında daha fazla uyuşmalar görülebilir. Bu uyuşmalara ve ağrılara hormonel salgılar ile sendromlarda sebep olabilmektedir. El ve ayak parmaklarında uyuşmalar aynı zamanda gebelik belirtisi olarakta düşünülür ancak hamilelik belirtileri arasına kesin sonuç olarak konulamaz. Gebelikle birlikte artan salgılar tüm vücutta etkiler yaratacağı gibi ellerin ve ayakların aynı zamanda parmaklarında uyuşma nedenidir buna bağlı olarak uyuşma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Hamilelikte el ayak uyuşması

  1. Hamilelikte el ayak uyuşması normal mi diye soracak olusanız hormonlar buna normal demektedir işte bu sebeple; progesteron ve östrojen hormon seviye artışları karıncalanma ve uyuşmalar yapar. Pelvix adı verilen hormon salgısı kol, parmak ve omuzlarda uyuşmalar meydana gelebilmektedir.
  2. Gebelikte alınan kiloların ayrıca uyguladığı baskılar sonucu özellikle ayaklarda ağrılar oluşabilmektedir. Bebeğin büyümesi ile organlar üzerinde baskılar oluşarak el ve ayak kaslarına etkilenmeler görülmektedir.
  3. Karpal tünel sendromu ise; sıkça karşılaşılan sebepler arasına konulur.  Ödemler sadece şişlik olarak kendini göstermez. Sıvı fazlalığı yüzünedn el ve bileklerde ağrıların yanında güç kaybı da yaşanır. Doğumdan sonra kendiliğinde yavaş yavaş geçmektedir.
  4. Acil durum gerektirenlerden biri de gebelik zehirlenmeleridir. İdrarda proteinin oluşu ile kan basıncı artışı zehirlenme belirtilerindendir. Pre-eklampsi gebeliğin 7. ay, 8. ay ve 9. ayında teşhis edilir. Parmak, bilek gibi bölgelerde uyuşmalar ve yük hissi oluşturur.
  5. B vitamini ve kalsiyum eksikliklerinde kemiklerde oluşan güç kayıpları sizi kuvvet güçsüzlüğüne itebilir, bir nesne kaldırdığınızda ağrılar ve uyuşmalar yaşabilirsiniz.

Gebelikte uyuşmalar nasıl geçer

Eller, parmaklar, ayaklar, omuz gibi bölgelerde uyuşmalar eğer sık yaşamaya başladığınız durumlar haline gelmişse doktor kontrolü gerektirir. Kadın doğum uzmanları tarafından teşhis konularak tedaviye başlanır.

Sizin yapabilecekleriniz ise;

  • Günlük 2.5 litre civarında su tüketmeye özen gösterin. Ödem ve şişliklerin verdiğ nedenlerin ortadan kaldırılması için kolay bir yöntemdir.
  • B vitamini eksikliğinden kaynaklı uyuşmalar yaşayabilirsiniz. Bu durum vitamin testi ile belirlenerek gerekli vitamin takviyeleri ile ortadan kaldırılır. İlaç yerine besinler ile takviye edilebilir.

Boyun fıtıkları ve sinirlerden kaynaklı parmaklarda uyuşmalar oluşabilir. Bu tip rahatsızlıklarınız varsa doktor onayı ile tedaviler yapılmalıdır.

Not: Uyuşmaları gidermek adına kendi başınıza ilaç ve tedavi yöntemlerine girişmek daha ciddi sonuçlar doğurabileceğinden ilaç tedavisi yapmanız kesinlikle önerilmez. Uyuşmalar için doktorunuzun teşhisi ve onayı ile ilaç kullanılabilir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu