Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte eklem ağrıları, hamilelikte ağrılar nasıl geçer?

Hamilelikte eklemlerde ağrı neden olur, gebelikte ağrılar nasıl geçer?

Hamilelikle birlikte birçok değişimin gözlendiği gebelik dönemlerinde eklem, kas ve kemik ağrıları da yaygın görülenler arasındadır. Bu ağrıların oluşmasının bilinirliği akla bu ağrıların hamilelik belirtisi olup olmadığının sorusunu getiriyor. Gebelikte eklemlerde olan ağrıların sıkça oluşu gebelik belirtileri arasına konulabilir ancak bu ağrılar kesin belirti değildir.

Fiziki değişimler de bu ağrıların meydana gelmesinde etkilidir ve sıkça karşılaşılan ağrılar şunlardır;

  • parmak eklem ağrısı,
  • omuz ve kol ağrısı,
  • kas ağrısı,
  • eklem ağrıları ve ayak ağrıları,
  • el ağrısı,
  • kol eklem ağrısı,
  • el bilek ağrısı

Yukarıda bulunan ve gebelikte sıklaşan bu ağrıların oluşumunda ise şu sebepler etkilidir;

Hamilelikte ağrıların olmasındaki nedenler?

Hamilelikte kilolar ağrılar meydana getirir

Eklem ve kemiklerde oluşan ağrıların en başa konulabilecek nedenleri arasına kilo gelir. Özellikle alınan kiloların kalça, bacak, kol ve dizlerdeki eklemlerde hafif olabileceği gibi şiddetli ağrılarında meydana gelmesinde etkilidir.

Ödemler yine aynı nedene bağlı olarak kontrol dışı kemiklerde ağrılar yapar. Basınçta oluşan etkiler çeşitli eklem bölgelerinde ağrılara sebep olur.

Hamilelikte uyku pozisyonu ağrı yapar

Gebelikle birlikte yatış pozisyonları da sekteye uğrar ve alışık olmadığınız şekilde bir pozisyonda uyuyabilirsiniz. Sabah uyandığınızda özellikle el ve kollarda uyuşma ve ağrılarla kalkmanıza neden olur.

Hipotiroidizm yüzünden ağrılar oluşur

Tiroid bezinin az çalışmasıdır. Troidin az hormon salgılamasından kaynaklanan bu rahatsızlık eklemlerde ve kemiklerde ağrılar oluşturur.

Vitamin eksikliğinden ağrılar olur

Kalsiyum ve D vitamini eksikliği kemik sorunlarını beraberinde getirir ve kolay ağrıların olmasına sebeptir. Gebelikte kemiklerin zorlanması sonucu ağrılar oluşturabilir.

Hamilelikte ağrılar nasıl geçer?

Gebelikle birlikte ve daha önce olmayan ağrılarla karşılaştıysanız önce sebebin iyi teşhis edilmesi gerekeceğinden kadın doğuma giderek jinekolog tarafından tanısı konmalıdır. Tedavi seçenekleri ve ağrıları geçirmek için en kalıcı ve sağlam yöntemdir.

Vitaminsel eksiklilerde doğru vitamin takviyeleri önerilecektir.

Ağrılar için ovalamak, masajlar yapmak veya ağrının şiddetine göre bölgeye soğuk/sıcak uygulamalar su/buz gibi teknikler deneyebilirsiniz ancak bu yöntemler kısa süreli veya günlük ağrıları geçirmeye yetecektir.

Eklem ağrılarını gidermenin yolu ise doktorun vereceği ilaçlardır.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu