Bebek ve Çocuk

Hamilelikte egzersiz yapmanın anne ve bebeğe 8 muhteşem faydası

Hamilelikte egzersiz yapmanın anne ve bebeğe 8 muhteşem faydası, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Hamilelikte egzersiz yapmanın anne ve bebeğe 8 muhteşem faydası ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Hamilelikte egzersiz yapmanın anne ve bebeğe 8 muhteşem faydası ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Hamilelikte egzersiz yapmanın anne ve bebeğe 8 muhteşem faydası

Anne olan kadınlar hamileliğin çok güzel bir zaman olduğunu sürekli olarak dile getirirler. Lakin en bi hayli hızlı kilo alınan süreçlerden bir diğeride hamilelik dönemidir. Hayatımızın her zamanında olduğu gibi, bu sürede de spor yapmak çok mühimdir.

Uzmanlar, hamilelik sürecinde her gün olmasa bile, günde yarım saat mutlaka egzersiz yapmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Hamilelik sürecinde egzersiz yapmak; daha fit bir görünümde olmanızı, kaliteli uyku uyumanızı, bel ve kasıl ağrılarının azalmasına, fiziksel ve psikolojik olarak doğum sürecinize hazırlanmanıza ve kendinizi daha huzurlu hissetmenize katkı sağlayacaktır.

Hamilelikte Spor Yapmanın 8 Harika Faydası

Gerginliği ve stresi giderir;

Hamilelik zamanında duygu durumları değişkenlik gösterebilir. Bu zamanda egzersiz yapmak endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Yani vücuda neşe ve mutluluk verir. Böylelikle gerginliğinizi ve stresinizi azaltarak ruh durumunuzu düzeltir. 

Vücut direncinizi arttırır;

Hamilelik sürecinde egzersiz yapmak, gün içinde enerji düzeyini arttırır ve kendini daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Düzenli olarak spor yaptığınızda tüm yorgunluğunuzun ve bitkinliğini geçer ve kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Doğumunuzu kolay bir hale getirir;

Hamilelik döneminizde egzersiz yapmanızın en mühim faydalarından bir diğeride doğumunuzu kolaylaştırmasıdır. Gebelikte spor yapan anne adaylarının, doğumunun daha kısa bir sürede gerçekleştiği ve doğum esnasında daha az gerilim yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bebekleri sıhhatli ve formda doğar. Aynı zamanda doğumdan sonra bedenin daha hızlı toparlanmasına yol gösterecektır.

Daha kaliteli uyku uyumanızı sağlar;

Hamilelik süreci ilerledikçe, gece boyu uyumakta zorluk çekilir. Düzenli olarak egzersiz yapan anne adaylarının ruh hali iyileşir, daha rahat uyurlar ve yataktan zinde kalkarlar. Aynı zamanda egzersiz yapan annelerin bebekleri gece boyu daha rahat uyur ve kesintisiz uyumaveyaha erken alışır.

Gebeliğe bağlı şekeri önler (gestasyonel diyabet);

Hamilelik zamanında egzersiz yapmak kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır. Bu zamanda egzersiz yapmak gebeliğe bağlı şeker hastalığı riskini azaltır.

Bel, kasık ve bacak ağrılarınızı azaltır;

Anne adaylarının hamilelik sürecinde muzdarip olduğu konulardan bir diğeride sırt ve bel ağrılarıdır. Hamilelikte egzersiz yapmanın en mühim faydalarından bir diğeride bel ve sırt ağrılarını dindirmesidir.

Karın ve sırt kaslarının güçlenmesini sağlayan egzersizler vücudun esnemesini sağlar. Egzersiz yapmak; bacaklarda yaşanan krampları giderir ve kasılan kasları gevşetir.

Bebeğinizin zeka gelişimini etkiler;

Gebelik sürecinde egzersiz yapmanın bir diğer faydası da bebeğinizin beyin gücünü attırmasıdır. Yapılan çalışmalarda hamileyken egzersiz yapan annelerin bebeklerinin genel zeka testlerinde daha çok puan aldığını göstermektedir. 

                                                            

Bağırsak florasını düzenler;

Hamilelik zamanında bağırsak florasının dengesi bozulabiliyor. Bu zamanda sıkıntısını çektiğiniz kabızlık, düzenli yaptığınız egzersiz yahut 20 dakikalık yürüyüşünüz aracılığıyla bağırsaklarınız düzene girecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu