Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte dışkı (kaka) renginin ve kokusunun değişmesi

Hamilelikte dışkı rengi değişmesi, gebelikte büyük abdest koyulaşması

Hamilelikte büyük abdestin siyah gelmesi, dışkının yeşil olması, kaka rengi yeşil, dışkının koyu yeşil olması, gebelikte siyah ishal nedenleri, sarı olması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz ve dışarı atılan besin zinciri atıklarında koku ve renk değişimleri gözlemleyebilirsiniz. İshal varsa bu sefer aynı durum katı dışkı yerine sıvı büyük abdest olarak görülür.

Gebelik bir kadına tüm mekanizmanın değişime uğradığı yeni bir sistem kurulumunun gerçekleştiği dönemdir. Hamilelikle birlikte artan ve değişen hormon seviyeleri sindirim sistemini etkileyerek koyuluk, siyahlık gibi gözle görülür durumlar oluşturabilir.

Hamilelikte dışkı neden renk degiştirir?

Hamilelikle birlikte anemi (kansızlık) sorunu yaşayanlarda demir ilacı kullanımı çözüm olarak doktorlar tarafından önerilir. Demirin bazen vücutta kolay emilimin olmaması veya sindirilememesi oluşabilir. Bu durumda ise demirin sebep olduğu dışkıda koyu renk oluşumu meydana gelebilir. Demir ilacına gerek kalmaması ve dışkının siyahlaşma durumunu önlemek adına doğal yoldan demir içeren besinleri tüketebilirsiniz; Kırmızı et, Yeşil yapraklı sebzeler gibi besinler demir barındırır. (Kaynak: Beslenme Uzmanı Dr. Marilyn Glenville)

Dışkının siyahlaşmasında bazen şu sebepler etkili olabiliyor; ülser, gastrit gibi mide sorunları. Sorunun tam olarak neticeye kavuşması ise gaita testi veya endoskopi yapılarak ortaya çıkmaktadır.

İçerideki kanamalar dışkı rengini değiştirebilir

Mide, bağırsak gibi gastrointestinal sistem içerisinde oluşan bir kanama dışkının renginin değişik tonda çıkmasına sebep olabilir. Bağırsaklardaki kanamalar sonucunda dışının rengi katran gibi ve koku ağır şekilde olabilir. Kanamaya sebep olan etkenler ise; gastrit, midede kanama, bağırsaklara gelen kanın yetersizliği ve hamilelikte şiddetli şekilde kusmalar sonucu özofagustaki yırtılmalardır.

Besinler dışkı rengi değiştirebilir

Gebelikte yediğiniz yiyeceklerden kaynaklı dışkıda koyu renk tonları görebilirsiniz.meyan kökü, yaban mersini gibi yiyecekler sonucu dışkı (kaka) koyulaşır. Yiyeceklerde renk tonları ve boyaları dışkının renginde sarı, yeşil gibi tonlar meydana getirebilir. Bu durumu öğrenmenin yolu ise; dışkıda (büyük abdest) renk tonu değiştiği gün ne yediğinizi kontrol etmeniz kısa sürede çözüme götürecektir.

İlaçların yan etkisi büyük abdest rengini değiştirebilir

Dışkının siyahlaşması gibi koyu tonlar ile karşılaştığınızda aldığınız ilacın kullanımı ve dışkılamanın zamanını birbiri ile kıyaslayın. İlaçlardan dolayı yan etki gördüğünüzü böylece anlayabilirsiniz. İlacın muadili ile değiştirilmesi sorunu çözecektir.

Hamilelikte dışkı rengi ne zaman düzelir?

Dışkıya renk tonu değişiminde etki gösteren faktörün bulunması ve düzene sokulması ile normale dönüş olur. Gaita testi veya endoskopi sorunu tesbit edecektir. Demir ilacı alınıyorsa ki en büyük sebeptir, kesilmesi istenebilir.

Dışkının renginin düzelmesi için ne yapılmalı?

  1. Büyük abdest (kaka) renginin normale dönüşü için lifli gıdalar tüketirseniz hem kabızlıktan hem de rahat dışkılama yaparsınız. Renk tonlarındaki değişimler böylece önlenecektir.
  2. Su az tüketirseniz bu sorunlar tekrarlayacağından suyu bolca içmeye özen gösterin. Toksinlerden temizlemek için su önemlidir ve dışkı renginin bozulması böylece önlenebilir. Meyve suları ve diğer el yapımı hoşaf, ayran, süt gibi içecekler içebilirsiniz.
  3. Aspirin dışkının koyulaşmasına sebep olabileceği gibi uzun süreli kullanımlarda Ibuprofen ve Naproksen gibi anti-inflamatuar içerikli kimyasal ilaçlar kaka renginde değişimler yaparak koyulaştırır.

Not: Hamilelikte doktora danışmadan ilaç almayın ve ilaç kullanmaktan kaçının!

Diğer önemli konular

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu