Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte ceviz ne zaman yenmeli, hamileler ceviz suyu içebilir mi?

Hamilelikte aç karnına ceviz yemekhamileler ceviz suyu içebilir mihamilelikte ceviz suyu faydalı mı?

Hamilelik başlangıcı ile birlikte ceviz tüketmek fayda sağlar. Ancak gebelikte aşırıya kaçmanın bazı zararları olacaktır. Özellikle evde ceviz suyu yapıyorsanız aşırı derecede cevizin değerlerini alabilirsiniz. Cevizi kırıp yemekle cevizi kaynatmak arasında bazı farklılıklar doğar. Kuruyemiş olarak cevizi kıvamında tüketmeniz önerilir.

Cevizde bebek beyninin gelişimine yardım eden omega 3 kaynağı bulunur. Beyin aktivitesi için bebekte alınması gereken bir yağ asididir. Doktorunuzla istişare ederek ceviz tüketiminiz konusunda hamilelik durumunuza göre miktar ayarlaması sonucu ilk günden itibaren ceviz yemeye başlayabilirsiniz.

Kuruyemişlerin bebek için önemi büyüktür. Günlük ortalama tüketilen 40 gr kadar kuruyemişler sayesinde bebeğe zeka gelişimi açısınan katkı sağlanır. Ayrıca cevizin kanda zararlı kolesterol birikimin önüne geçmesi sonucu kolesterol seviyesinde düzelme ve gebelerde mide bulantılarına karşı iyi geldiği söylenmektedir.

Cevizin tek başına değilde yanında bir başka yiyecekle özellikle peynirle birlikte tüketimi “Tam İlmihâl Seadet-i Ebediyye kitabında” buyurulmaktadır.

Hamilelikte ceviz yemenin faydaları

Cevizin içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller şu şekildedir;

 • A vitamini, B12 vitamini , B16 vitamini, C vitamini, D vitamini
 • Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Potasyum, Karbonhidrat, Protein

 1. Vaitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir ve bebeği vitamin eksikliği sorunlarından koruyarak büyüme ve gelişiminde faydalıdır.
 2. Cevizin hastalıkların önüne geçmek adına antioksidan zenginliği bulunur. Hem bebek hem de anne için bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Gebelikte tansiyon yükselmesine karşı önlem alır, damarlardaki iltihaplanmanın önüne geçer. Kan basıncı ve damarları düzenleyerek rahatlamasını sağlar.
 4. Protein içeriği sayesinde annenin fazla kilo almasına neden olan gereğinden fazla yemelerden korumaya fayda sağlar.
 5. Kötü kolesterol oluşmasını seviyeyi düzene koyarak önler.
 6. Ceviz ayrıca uykunuzu alabilmeniz açısından melatonin seviyesini aşağıda tutar.

Gebelikte cevizin zararları

Cevizi fazlaca tüketirseniz hem anne hem de bebek zarar görebilir yan etkiler yaratabilir.Özellikle yaş ceviz bu konuda daha çok etki gösterir. Günlük tüketim seviyesinin dengede tutulması bu yüzden çok önemlidir.

Şu zararları görebilirsiniz;

 • Fazla yenilen cevizin ishale, karın ağrısına sebep olarak sıvı kaybetmeye neden olduğu bilinir.
 • Cevizin demir emilimine negatif etkisi bulunur ve çokça veya uzun süreli tüketimleri kansızlığa sebep olabilir.
 • Hamilelikle birlikte değişen hormonlar öncesinde az alerjik gösteren kişilerde gebelikte daha fazla etki göstermesine neden olabilir.
 • Çokça ceviz yediğinizde doğumda oluşabilecek kanamalar için kan pıhtısı oluşumuna ters etki yaparak risk oluşturabilir.

Notlar: Cevizin hamilelikte az tüketilmesi önemlidir. Faydaları çokça olan cevizin suyunu kendiniz hazırlayacaksanız daha fazla ceviz yemiş durumuna düşebilirsiniz. Doktorunuzla bu konuyu görüşerek belirli oranda tüketmelisiniz.

Aç karnına ceviz yemek midenizi bozabilir.

Bunları’da inceleyin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu