Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte bulantı nasıl kesilir, hamilelikte kusmak nasıl geçer

Hamilelikte kusmak bebeğe zarar verir mi, gebelikte kusma ve bulantı nasıl kesilir?

Hamilelikle birlikte hormonel değişimlerin verdiği hamilelik kusmaları bebeğe zarar veriyor olsaydı gebelik yaşayan hamilelerin yarısından fazlası çocuk doğuramazdır. Çünkü hamilelikte kusmalar neredeyse hemen her kadının başına gelir.

Burada önemli olan kusmanın nedenini bilmektir. Kusma ile bebek zarar görmeyebilir ama kusmaya neden olan bir rahatsızlık yüzünden bebek zarar görebilir. Sebebinin doğru teşhis edilerek ilaç veya doğal tedavisi yapılmalıdır. Bu kararı doktorunuz en doğru biçimde verecektir.

Gebelikte bulantı ve kusma yaygın olarak görülür ve hamilelik belirtileri arasındadır. Hamilelikten dolayı kaynakalanan mide bulantıları ise hamilelik başlangıcı ile birlikte başlar çünkü hormonlar değişime uğrar.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Hamilelikte bulantı hamilelikle birlikte hemen başlar ve gebeliğin ilk belirtileridir. Bunlar genel olarak sabah bulantıları şeklindedir. Sıkça görülen mide bulantısı ve kusmalar ise gebeliğin 1.5 ayı ile 2. ayında daha fazladır. ve 4. ayına kadar sürer. Yani 4 ile 8. haftalarda başlayıp, 16. haftaya kadar sürer.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer?

Hamilelik bulantılar sabah ilk gebelik belirtisi ile başlayıp 2. ay seviyelerinde kusmalar ve bulantılarla devam ederek 15-16. haftalardan sonra azalmaya başlar. 100 kadından 15’inde ise doğuma kadar mide bulantısı ve kusma görülebilir. Doğumla birlikte geçer. Genel olarak bakıldığında ise 4. aydan sonra azalacak ve kendiliğinden hormonların düzene girmesi ile geçer.

Kusmaların hamilelik kaynaklı olduğunun teşhisi önemlidir. Başka bir durumda geçmesi için doktor müdahalesi gerekecektir.

Gebelikte bulantı şiddeti ilk ay ve 45. gün arasında başlar ve bir sonraki ayda daha şiddetli hal alabilir. Bulantıların kişiye göre 14-16 hafta arasında geçtiği çoğu kadında görülen şeklidir.

Hamilelikte bulantı nedenleri nelerdir?

Hormon seviyelerinde artış kusma nedenidir

Bu artış progesteron ve östrojen hormonların görülür ve hamilelik başı bulantıları ve kusmaları ile kendini belli eder. Koku hissi daha fazla algılı hale gelerek kusmayı kolaylaştırır. Yani yemek kokusu bile mide bulantısına neden olabilir çünkü koku alma keskinliğiniz artmıştır.

HCG seviyeleri kusmaya neden olur

Hamilelikle birlikte HCG üretimi başlar ve bulantı ve kusma meydana getirir.

Düzensiz beslenenlerde kusma ve bulantı olur

Yediğiniz besinlerden B6 vitamini alamıyorsanız sıkça bulantı ve kusma problemi başınıza gelecektir. B6 vitamini barındıran yiyecekleri sofranızda bulundurur. Fıstık gibi atıştırmalıklar, soya fasulyesi, kepekli ekmek ve siyah pirinçler ile yulaf ezmelerinden temin edebilir, muz veya patates yardımı ile B6 vitamini alabilirsiniz.

Hamilelikte bulantıya ne iyi gelir?

Hamileler için bulantıları kesmek veya kusmaları önlemek adına evinizde birkaç yöntem deneyebilirsiniz şunları deneyin;

  1. Bulantılarda kolonya koklayarak bulantıyı kesebilirsiniz. Limon kolonyası kullanmak faydalı olacaktır. Kolonya yoksa limonun kendisini kokamak yine fayda sağlar.
  2. Susuzluk yüzünden mide kalkması olabilir ve bolca su tüketmek bulantıları keser.
  3. Bulantılar kesmek adına çantanızda bulunduracağınız kraker yemeyi deneyebilirsiniz
  4. Mide kalkması sorunlarında zencefil faydalıdır. Bulantıyı kesmek için sıcak çay olarak veya su içine atarak bulantıyı giderebilirsiniz.
  5. Akupunktur bantları ile bulantının kesildiği söylenmektedir. Çoğu kadında akupunktur yönteminin balarılı olduğu bilinir. Bilek alt akupunktur noktasını aktive ederek bu düğme ile fayda sağlayabilrsiniz.
  6. Gebelikte bulantı içn Unisom veya B6 vitamin içeren ilaçlar doktor tarafından verilebilir. Doktorun onayı ile alınması gereken ilaçlar mideyi rahatlatarak sabah kusmalarından kurtulmanızı sağayacaktır.

Hamilelikte mide bulantısı tehlikeli mi? Kusmak zararlı mı?

Bulantının şiddeti ve fazlalığı vücudun susuz ve vitaminsiz kalmanıza neden olabilir. Çok sık ve şiddetli kusmalar midedeki yiyecek ve besinlerin dışarı atılmasına bebeğe yeterli besinlerin gitmemesine neden olabilir. Kusmaların verdiği susuzluk yüzünden vücutta çeşitli zararlar görülebilir. Bu gibi durumlar doktora gidilmesine işaret eder ve nasıl olsa geçer dememek lazımdır.

Bebek kusma yüzünden zarar görmeyebilir ama kusmanın sebep olduğu hastalık veya kusmaları yüzünden susuz ve vitaminsiz kalmasına neden olarak zarar uğrayabilir.

Bunları da öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu