Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte boğaz ağrısı nedenleri, hamilelikte boğaz ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte boğaz ağrısı, gırtlakta ağrı, boğazda yanma neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

Boğaz ağrısı gebelikte yenilen sert bir besin maddesinin tahrişi ile olabileceği gibi midenin neden olduğu sebelerden de ağrıyabilir. Soğuk veya sıcaklar alınan içecek veya besin öğeleri ile yine aynı şekilde boğazda tahribat veya ağrılar için zemin hazırlanır. Boğaz ağrılarına veya boğazın iltihaplanmasına çözüm olarak antibiyotik kullanılır ama gebelik bu ilaçların kullanımına müsade etmez veya doktorun reçete edeceği miktarlar boğaz ağrısı ilaçları  kullanılabilir.

Boğaz ağrısına geniz akıntıları, burun tıkanıklığı gibi etkenlerde yol açabilir ama sonuç olarak bakıldığında hamileliğin verdiği sıkıntılara bir yenisini eklemek anlamına gelir.

Hamilelikte boğaz neden ağrır?

Geniz akıntıları, burun tıkanıklığı:

 • Gebeliğe özel olan östrojen hormon salınmasındaki artış ile mukoza tabakası şişer. Mukus salgısındaki artış gözlemlenir. Artan kan hacmi burundaki kılcal damarları şişirir. Tüm bu etkenleri bir araya topladığınızda burun tıkanır ve genizde akıntı oluşur. Tabi sonuç olarak; horlama, yutkunma sorunları, öksürme ve doğal olarak tahriş, boğaz ağrıları olarak karşınıza çıkar. Yüz gebeden yaklaşık 30 tanesinde bu durum şiddetli veya az şiddetli olarak seyreder.

Reflü:

 • Şiddetli reflüler boğazı tahriş eder. Reflü, midedeki özsuyun yemek borusu aracılığı ile yukarıya çıkması sonucu olur. Hamilelikteki değişimler reflünün artmasına neden olarak boğaz yanması, acı su, boğaz ağrısı gibi sorunlar oluşturabilir.

Alerji:

Astımı olan hamilelerin gebelikte daha şiddetlenmesi 3 hamileden birinde görülür. Gıdalara karşı alerjik olanlarda bu durum solunum yolu ile birlikte daha ağrılı olabilir.

Soğuk içecekler, sıcak yemekler boğazı tahriş edebilir ağrılara neden olabilir. Yiyeceklerin vereceği tahriş ise, hamilelikte yiyeceklerin daha fazla çiğnenerek yutulması bu gibi sorunların önüne geçilmesine yardım eder.

Hamilelikte boğaz ağrısı nasıl geçer

 • Boğazdaki ağrılar için bir demlik veya kabda kaynatacağınız suyun buharını çelebilirsiniz. Tıkanıklığın giderilmesinde ve boğazın yumuşamasında oldukça faydalıdır. Burun damlaları kullanarak tıkanıklık açılarak bakteri ve virüs temizliği sağlanabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak yine aynı şekilde etkilidir.
 • Antibiyotik ile boğazlar tedavi edilebilir ancak amoxicilin ve penicilin gibi tedavi edici ilaçlar kullanılamktadır. Cephalexin gibi ilaçlar bademcik ve sinüslere kadar ilerleyen iltihaplar için kullanılır. Doktora danışmadan gebelikte ilaç kullanmayınız.
 • Soğuk algınlığı yüzünden oluşan ağrılarda tylenol kullanımı güvenilir listesinde ancak yine danışarak kullanmanız gerekecektir.

Hamilelikte boğaz ağrısı tedavisi (Doğal -Bitkisel)

Vitaminler kullanarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. C vitamini ve çinko bağışıklık sistemi için size fayda sağlayacaktır. Bu takviyler için;

 • Kavun,
 • Çilek,
 • Portakal,
 • Greyfurt,
 • Brokoli,
 • Ispanak

C vitamini takviyesi ile beslenmenize ilave olarak;

 • Yumurta,
 • Et,
 • Süt ve süt ürünleri ile çinko alımı yapabilirsiniz.

Eczanelerden alacağınız vitaminsel kapsüllerde faydalı olacaktır. (Doktor tavsiyesi ile alın)

Boğaz ağrısı için hamilelere tavsiye karışım

Bir bardak yeşil çay hazırlayın ve içine limon sıkın, 1 çorba kaşığı kadar bal ekleyin ve karıştırın. Balgam incelir, boğaz yumuşatılır ve öksürük kesilecektir.

Yastık yükseltme ile horlama sorunu yaşıyorsanız buna engel olabilirsiniz. Reflüyü de azaltacaktır.

Su içmeye özen gösterin, suyu çok içerseniz mukoza tabasında incelme sağlarsınız. Öksürükler için hamilelerin kullanabileceği şekerler bulunmaktadır. Ayrıca zencefil de kullanabilirsiniz.

Bunları öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu