Hamilelik

Hamilelikte Böcek İlacı Kullanılabilir Mi?

Hamilelikte Böcek İlacı Kullanılabilir Mi?

Böcek ısırmalarından korunmak için alınan önlemlerden biri böcek ilacıdır. Gebelikte tüm böcek koruyucusu olan ilaçlardan uzak kalmak gerekir. Ancak doğru kullanım çok önemlidir. Hamilelik sürecinde böcek ilacını aşırıya kaçmadan kullanmak fayda sağlayabilir. İlacın kullanımında uyulması gereken talimatlara dikkat edilmelidir. İlaç sıkıldıktan sonra odada hamilelerin bulunmaması gerektiğini de hatırlatmak gerekir. Böcek ilacının sıkıldığı odadaki havayı da gebeler solumamalıdır. Bunun yanı sıra böcek ilacı sıkan annelerin ellerini ve göğüslerini sabunlu su ile yıkaması gerekir.

Hamilelikte Böcek İlacı Kullanılabilir Mi?

Gebelik döneminde böcek ilacı kullanmak zorunda kalındığında alınması gereken diğer önlemler nelerdir?

  • İlacı içinize çekmemeye çalışın.
  • Göz ile temasından kaçının.
  • Bol su ile hem yüzünüzü hem ellerinizi yıkayın.
  • Kapalı alanlarda çok fazla kullanılmamasına özen gösterin.
  • İlaç odaya sıkıldıktan sonra aynı odadaki havayı solumamaya çalışın.
  • Cildiniz ile ilacın temas etmemesi için uzun kollu kıyafetler giyerek önlem alın.
  • İlaç kutularının üzerinde yazan talimatları mutlaka okuyun ve uygulayın.

Gebelikte Sivrisinek Isırığı Ve Tedavisi

Böcek ısırığından bahsederken gebelerin en çok başına gelen durumlardan birinin sivrisinek ısırığı olduğunu söyleyebiliriz. Gebelikte sivrisinek ısırığı ile karşılaşan anne adaylarının hem kendi hem de bebeği için önlem alması ve tedavi için adım atması önemlidir. Bilindiği üzere sivrisinekler dünya genelinde bulunan hayvanlardan biridir. Bunun için de bu böceğin ısırığı ile mücadele etmek de dünya genelinde bilinen yöntemlerden biridir.

Sivrisinekler ısırdığı zaman cilde kendi tükürüğünü bırakır. Enjekte ettiği bu tükürük salgıları ile kırmızı yaralar oluşmasına sebep olurlar. Alerjik bir reaksiyon olarak algılanır. Çok sık gördüğümüz bir ısırık türüdür. Bebeği direkt olarak etkilemediğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak annenin üzerinde çok nadir olarak da görülse belli semptomlara sebep olabilir. Annenin ufak bir etki ile karşılaşması bebeği de etkileyecektir. Bu semptomları arı sokmasında yaşanan etkiler gibi düşünebiliriz. Farklı bir sivrisinek türü tarafından ısırılmazsa arı sokmasından farklı bir semptom yaşanması da mümkün olmayacaktır. Risk de aynı şekilde azdır.

Sivrisinek ısırığı ciddi bir rahatsızlık vermese de tedavi için belli yöntemler kullanılabilir. Çünkü bu ısırıklar kaşıntıya sebep olur ve bu da bir süre sonra can sıkıcı bir hal almaya başlayabilir. Nadir olarak görülse de kimi zaman bu ısırıklar enfeksiyon sebebi olabilir. Sivrisinek ısırığı tedavisi için izlenecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Isırılmış olan bölgenin kaşınmaması tavsiye edilir. Kaşındıkça daha da çok kaşınması gerekebilir. Birkaç gün içinde kızarıklığın ve kaşıntı isteğinin kendiliğinden geçeceğini de söyleyebiliriz. Biraz sabredilmesi ve kaşınmaması gerekir.
  • Gebelik sürecinde her kremin kullanılması tavsiye edilmez. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi için tedbirli yaklaşılmalıdır. Aloe Vera barındıran kremler şişmeleri en aza indirmek için çalışmaktadır. Uzun süreli kullanılırsa alerjik bir tepkimeye sebep olabilirler. Bunun için doktor kontrolünde bu kremler kullanılmalıdır.
  • Isırıklarda ilk gözlemlenen semptom şişmedir. Kızarıklığa eşlik eden şişmeyi indirmek kaşınma isteğini de azaltabilir. Şişmeyi indirmek ve bölgeyi biraz daha küçültmek için buz ile baskı yapılabilir. Buz koymak şişmeyi indirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu