Hamilelik

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

 

Hamilelikte beslenme annenin ve bebeğin sağlığı için en önemli süreçlerden biridir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen anne adayı, hamilelikten önce sağlıklı beslenmeye başlamalıdır.

Annenin hamilelik sürecinde fazla kilo almaması, sağlıklı besinler tüketmesi ve demir eksikliğinin oluşmaması için takviye alması oldukça önemlidir. Hamilelikte anne adayının günlük kalori ihtiyacına ek olarak tüketmesi gereken bir besin yoktur. Çünkü sağlıklı beslenen anne, bebeğin de sağlıklı gelişmesine destek olur. Kilo sorunu olan anne adaylarının uygun bir diyetle süreci sorunsuz geçirmesi için diyetisyen desteği alınması şarttır.

Yüksek kalorili besinler yerine daha doyurucu olan glisemik indeksi düşük yiyeceklerin tüketilmesi, her öğünde süt ürünleri ve sağlıklı yağların tüketilmesi oldukça önemlidir.

Hamileler Nasıl Beslenmeli

Hamileler şekerli ve paketlenmiş ürünlerden uzak durmak ve sağlıklı yiyecekleri tüketmek zorundadır. Aksi halde önüne geçilmeyen bir kilo alımı ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Gebelikte günlük besin listesinde; et ürünü, süt, kefir, yoğurt, bol yeşillik, sebze ve meyve gibi ürünler tercih edilmelidir. Beslenme danışmanlığı almak için bir uzmandan destek almanız, aşırı kilo almadan gebelik sürecini planlamanızı sağlayacaktır.

Gebelikte en fazla 10 kilo alınması gereklidir. Daha fazla kilo alınması anne için zararlı olduğu gibi, bebek için de faydalı değildir.

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Hamilelikte tüketilmemesi gereken besinleri tahmin etmek hiç de zor değildir. Bunlar genelde paketlenmiş abur cuburlar olmakla birlikte ;

  • Şerbetli tatlılar,
  • Cipsler,
  • Bisküviler,
  • Hamur işleri,
  • Aşırı karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Karbonhidratlar kısa sürede acıkmanıza neden olur ve sürekli tatlı şeyler yemek istersiniz. Bu durumun önüne geçmek için, glisemik indeksi düşük gıdalar listesini buzdolabınıza asın ve bu besinlerle kendinize sağlıklı ziyafetler yapmaya başlayın. Hamilelikte zararlı yiyecekler bebeğinize de size de bir avantaj sağlamayacaktır ve kilo katkısından başka bir şey yaratmayacaktır.

Egzersiz ve Sıvı Tüketimi

Sabahları bir bardak portakal suyunun bir zararı olmayacaktır. Ancak bol bol su içmeyi de ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Sağlıklı beslenmek için harekete geçerken yerinizde oturmamanız da büyük bir önem taşır. En azından günlük 1 saatlik yürüyüşler, hamileler için pilates egzersizleri ve hareketli bir hayat sizin için uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu