Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte bebeği geliştiren besinler, bebek gelişimi için yiyecekler

Anne karnındaki bebeğin gelişimi için faydalı yiyecekler

Hamilelik, normal yaşantınızda olduğu gibi öğün atlatmalara, az yemelere, sağlıksız/düzensiz beslenme ve abur cuburlarla karın doyurmaya benzemez. Gebelikte alınan her gıdanın ayrı bir önemi bulunur. Bebeğin sağlıklı gelişimini, doğum kusurları, sakatlıklar başına gelmesin istiyorsanız bebeğe faydalı besinler tüketerek vitamin, mineral, protein gibi yiyeceklere ağırlık verirken ayrıca sağlığına etki edecek bol vitaminli gıdalar alınmalıdır.

Hamilenin normal dönem yaşantısından gebelik süresi boyunca her gün 300 kalori daha fazla alması gerekmektedir. Bu kaloriler doğru yiyeceklerle alınmalıdır. Gebeliğinizde bebeğe kilo aldıran ve onun gelişimi için faydalı olacak yiyecekler şu şekilde sıralanmaktadır.

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran ve geliştiren yiyecekler

Tavuk eti ve yumurtasından faydalanın:

Tavuğun eti ile protein desteği alabilirsiniz. Yumurtasından ise; demir ve protein alırsınız. Beyin gelişimi için bebeğin ihtiyaç duyduğu en iyi minerallerdir. İçerisinde bulunan kolin ile bebek öğrenme kabiliyetini geliştirir ve annenin günlük alması gereken kolin 450 miligramdır. Yumurtanın sarısı ile destek alabilirsiniz. 1 yumurtanın oralama sarısında bulunan kolin miktarı 90 miligramdır.

Atıştırmalık kuruyemişler

Anne karnındaki bebeğin kilo almasını istiyorsanız kuruyemişlerin niasin, tekli doğmamış yağ, protein ve folat zenginliğinden faydalanabilirsiniz. Beyin hücre zarlarını korumak adına içeriklerinde yüksek miktarda E vitamini barındırırlar. Hamilenin günlük alması gereken E vitamin miktarı 15 miligramdır. Bu rakamı alabileceğiniz badem, fındık, ayçiceği çekirdeği, fıstık gibi kuruyemişlerden alabilirsiniz. Burada hatırlatmakta fayda var; kalori yüksekliği hamileninde kilo almasına neden olabilir.

Temel reis taktiği ile ıspanak

DNA üretimi ve hücreleri düzenlemek adına ıspanakta bolca folat bulunur. Antioksidan yapısı ile bebeğin beyin dokularında oluşabilecek hasara karşı koruma yapar. Günlük hamilenin alması gereken folat miktarı ise 600 mcg kadardır. 1 bardak pişirdiğiniz ıspanakta 260 mcg civarı folat almış olursunuz.

Mecimek sofranızda bulunsun

Demir ihtiyacı hamilelikte hem kan hücreleri hem debebeğin zihinsel anlamda gelişimine katkı sağlar. Düşük demir alımları ile bebekte gerileme görülebilir. Demir ihtiyacına takviye için barbunya, mercimek, ve pişmiş ıspanak takviye yapacaktır. Ortalama bu kaynaklardan 1 tabak yediğinizde her birinden ayrı ayrı 6 miligram demir alırsınız. Ortalama günlük almanız gereken demir ihtiyacınız 27 miligram civarıdır.

Ekmek beslenmede olmalı

Hamilelerin günlük alması gereken tahıl miktarı 170 gr dır. Sağlıklı olarak tahıl almak için kepekliler ihtiyacın yarısını karşılamalıdır. Kepekli makarna, kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği gibi. Bu besinler bebeğin kilo alması açısından önemlidir.

Sebze ve meyve takviyesi

Bebek büyüdükçe vitamin ihtiyacı artacaktır. Sebze ve meyveler ile vitamin takviyesi yaparak kilo alımını sağlayabilirsiniz.Yani günlük ortalama her hamile 1 tabak civarında sebze tüketmeli. Bunun yanında dolu bir tabak mevye olmalıdır. Meyve tüketmekte sorun yaşıyorsanız sabah kahvaltılarınızda meyve suyu kullanabilirsiniz. İmkanınız mevcutsa kendinizin taze taze sıkması daha destekleyicidir.

Yoğurt ve süt 

Eğer bebeğiniz kilolu doğsun istiyorsanız günde 3 bardak civarı süt ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bebek için kilo aldıran yiyecekler atasında süt ürünlerinin önemi büyüktür. Süt ürünleri almaya başladığınızda kalsiyum, mineral ve vitamin zenginliği oluşturursunuz. Süt içmekten yana sorun yaşıyorsanız peynir tüketebilirsiniz. Yoğurt veya süt tüketmeniz daha fazla katkı sağlar.

Protein kaynağı et ürünleri

Hamilelik boyunca sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken protein kaynakları arasında kırmızı et, tavuk, balık, fındık, yumurta gibi zengin içerikli olanlardır. Bebekte gelişimin sağlıklı olması ve kilo alabilmesi için şarttır. Önerilen günlük et miktarı 150 gram kadardır.

Not: Yukarıdaki besin alımları bilgi niteliği taşıdığından beslenme düzenini bu bilgilere göre düzenlemeniz tavsiye edilmez. Doktorunuzun onayı ile alınabilecek gıdaları listelemenizde fayda olacaktır. Alerjik durumlarınıza karşı bu besinler size veya bebeğe zarar verebilir.

Bu kaynaklar ilginizi çekebilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu