Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte barbunya yenir mi, barbunya baş ağrısını keser mi?

Hamilelikte barbunya yemek, hamileler için barbunyanın faydaları nelerdir?

Gebelikte gaz yapar korkusu ile barbunya yemiyor olabilirsiniz. Eğer barbunyayı hamilelikte menünüzden çıkarıyorsanız çok fazla faydasından hem siz hem de bebeğiniz mahrum oluyor demektir. Barbunya yemeye başlasanız iyi edersiniz.

Barbunya içeriğindeki demir, lif, antioksidan ve protein yapısı ile iyi bir bakliyattır.

Hamilelikte barbunya yemenin faydaları

Kansızlık için faydalı: Gebelikle birlikte gelen kan ihtiyacı için demir eksikliğine karşı barbunya faydalıdır. Aynı zamanda bebekte zihinsel gelişime oldukça fayda ederek kan hacminin genişleyerek bebeğin sağlıklı büyümesine yardım eder.

Bağışıklığı güçlendirir: İçeriğindeki aminoasitlerle bağışıklık sistemine etki eder. Bir çok enfeksiyonla ayrıca savaşır. Aminolar tarafından meydana gelen proteinler bebeğin vücut hücrelerine katkı sağlar.

Cilt güzelliği: Oksiyaninler ve antioksidanlar sayesinde hem anne hem de bebek cildi için fayda sağlar. Diyabete karşı iyi oluşu ile koyu renkli barbunyaların antioksidan değeri daha fazladır.

Bulantı ve kusma: Sıkça hanımın başına gelen sabah bulantı ve kusmalarına iyi gelir. İçeriğindek bileşenler ile safra asitlerini gidererek bulantıları keser.

Kolesterol: İçeriğindeki diyet lifi satesinde kolesterol seviyesini dengede tutar.

Baş ağrısı: Barbunyanın içeriğindeki mineraller ile sülfit gideren sülfit oksidar enziminin bileşeni sayesinde sülfitin sebep olduğu baş ağrılarına iyi gelir.

İltihap: İçeriğindeki bakır ile iltihaba karşı savaşır. Eklemler, damarlar ve ligamentlerin elastik halini koruyarak kolay doğum gerçekleşmesini sağlar.

Enerji kaynağı: Damarlar, sinirler ve kasları gevşetir doğal olarak yorgunluk alır. Migren tipi baş ağrıları ile kas ve astıma karşı koruma sağlar.

Hamilelikte barbunya yemenin zararları

Çok yerseniz barbunyanın etkilerini fazlaca görürsünüz ve sizde ciddi rahatsızlık yaratır. Barbunyanın içeriğide pürin isimli bir madde bulunur. Bu maddeyi fazlaca vücuda sokmanın sonucunda gut hastalığı ve böbrek taşı oluşumuna sebep olabilirsiniz.

Yine barbunyanın fitohemaglütinini fazlaca alırsanız metabolizmayı etkiler doğal olarak zarar görürürsünüz.

Barbunya gaz yapan bir yiyecektir. Fazla tüketilmesi veya sık sık yenilmesi durumunda gaz sancıları, karın ağrıları gibi çeşitli yan etkileri ile karşılaşabilirsiniz. Miktarına dikkat edilerek yenilmesi gereken bu gıdanın faydalarını fazlasıyla görürsünüz.

Bu kaynaklar ilginizi çekebilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu