Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte bal yenir mi (kestane balı, çam balı)

Hamilelikte bal yemenin faydaları ve zararları

Gebelik döneminde bal yemek: Ketane balı, çam balı seviyor olabilirsiniz. Balların hamilelik dönemlerinde faydaları ve hamilelikte bal ne kadar yenir konusunda detaylı bilgiler alabilirsiniz. Balın diğer besinlerden ayıran bir özelliği ise uzun süre tadı ve besin değerinin bozulmamasıdır.

Hamilelikte günlük kaç kaşık bal yenir

Balı güvenli şekilde tüketmek istediğinizde abartmamanız gerekiyor. Balınızı günlük 3 kaşık olarak öğünlerde yemenin faydası vardır. Fazlaya kaçmadan güvenli olarak tükettiğinizde bir sorun yaşatmaz.

Hamilelikte balın faydaları

Gebelikte bal hem anne hem de bebek için faydalıdır. Çeşitli alanlarda faydaları olan balın genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Balın mideye faydası

Gebelikte hormonal değişimlerin verdiği etkilerden biri de mide yanmasıdır. Asidik sıvının yemek borusuna kaçması sonucu olur. Bu durumdan muzdarip olan kişilerin, 1 su bardağı süt içerisine 1 kaşık bal koyarak içmek mide yanmasına iyi gelir. Hamilelikte bunu yapabilirsiniz.

Balın mide bulantısına faydası

Dönemin verdiği bulantılar için tedavi amaçlı balı deneyebilirsiniz. Özellikle hanımların gebeliklerinin ilk 3 ayında sıkça karşılaştığı bulantılar her gün alınacak olan 1-2 çay kaşığı kadar alarak bulantıları kesmek çin fayda görebilirsiniz. Yine balı mide bulantıları için kullanmak için zencefil ile hazırlayacağınız çayın içerine bal atarak etki görebilirsiniz.

Gebelikte üşütmeye bal

Vücut bu dönemlerde hastalıklara karşı mücadele edemez mukus zarları şişer ve bağışıklık sistemi daha zayıf  kalır. Balın içerisindeki vitaminler burada imdada yetişerel bağışıklık sistemini koruma altına alır ve güçlendirir. Hastalanma ve antibiyotik gibi ihtiyaçları ortadan kaldırmak için bal tüketin.

Boğaz ağrısı bal

Hamilelikte boğaz ağrısına ne iyi gelir diyorsanız size 2 yöntem;

1- bir su bardağı ılık suya limon suyu ve bal atın, gargara yapın

2- sadece 1 tatlı kaşığı bal alın (hastalık sebebi ile olanlarda)

bu iki yöntemi kullanarak boğaz ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Öksürük için bal

Hamilelikte öküsürüğü kesmek için ne yapılır diyorsanız bal size yardımcı bir doğal besindir. Gebelik için bal ile doğal öküsürük şurubu hazırlanabilir. Bu hazırlayacağımız doğal şurup 24 saat bekleme gerektiren bir uygulamadır. Sarımsakları parçalayın ve bir kavanoza bal ile karıştırıp koyun ve kapağı kapayın. 24 saat sonunda 1 kaşık yenilerek öksürük kesilebilir.

Uyarılar: Bal yemeden önce doktor görüşü almanızda fayda olacaktır. Şeker tarama testleri yaptırmanız gerekebilir. Bu sorunların olmadığı durumda bal tatlı niyetine alınabilecek abartmadan gerekli görüldüğü kadar yenilebilmektedir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu