Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte bacak neden ağrır, hamilelikte bacak ağrısına çözüm

Hamilelikte bacak ağrısı, gebelikte bacak ağrısı nasıl geçer, bacak ağrısı neden olur?

Hamilelikle birlikte çoğu soruna göğüs gereriz. Bunlardan biri de gebelik süresince özellikle hamileliğin son 3 aylarına girildiğinde artık bacaklarda ağrılar oluşur. Bacak ağrısı gerek bedenin yük hacminin artması gerekse zayıf düşen vücudun çeşitli vitamin ve minerallerden yoksun kalışı ile olur.

Gebelikte şu sebepleri bacak ağrısı olması olarak sıralayabiliriz;

Hamilelikte bacak ağrısı neden olur?

Vücudunuz su toplar, su toplamasındaki neden artan hormon seviyesidir. Bebeğe oksiyen ve besinlerin gitmesinde bu suyun önemi vardır. Hamilelik haftaları içerisinde özellikle son 3 ayda bu durumlar daha fazla yaşanır. Bacaklar ve ayak bileklerinde daha fazla kendini gösterir. Oluşan bu şişmeler sonucu bacak ve ayaklarda ağrılar meydana gelir.

Kramplar, vücudunuzda depolama yaptığınız maddelerin azalması sonucunda kalsiyum eksikliği oluşabilir. Kalsiyum, potasyum yetmezliği fosforun artışı gebelik haftaları içerisinde başınıza gelebilir ve kramplar meydana gelir. Gece uyurken bile başınıza geldiğinde uyandıracak kadar keskin olabilir.

Varisler, toplardamarların genişlemesi ile meyda gelir. Bu genişleme yani varis, kalp kapakçıklarının işlevinde azalma oluşturarak kanda gölleşme yapar.  Tüm bu durumların meydana getirdiği işlevsel sorunlar yüzünden bacaklarda ağrılar görülebilir. Varisin meyda gelmesinde kilolar, genetik nedenler, ayakta kalma süresi etkili olduğundan aynı zamanda tüm bu durumlar bacakta ağrı sebebidir.

Hamilelikte bacak ağrısı nasıl geçer?

Bazı uygulamalar sayesinde akışın hızlanması ile bacaklarda ağrılar hafifler. İlaç kullanmamaya özen göstermelisiniz. Doğal tedavi yöntemleri ise şunlardır;

 1. Bacaklarınızı kalbinizden yukarıda tutun, bu işlemi uzanırken ayakların altına yastık takviyesi ile yapabilirsiniz. Ortalama 15-20 dakika bekletin. Kanın kalp ve ciğere taşınması kolaylaşır ve rahatlama olur.
 2. Yatış pozisyonu önemlidir. Eğer toplardamar üzerine baskı yaparak yatarsanız kan akışı yavaşlayarak ödemi artırırsınız. Yani yan yatmak faydanıza olacaktır.
 3. Su içmekle bacak ağrısı geçer mi demeyin, suyu az içerseniz şişkinliğiniz artar. Suyu bol içerseniz metabolizmanız hızlanır ve daha az ağrılar görülür.
 4. Ayakta kalma sürenizi ayarlayın. Uzun süre özellikle rahatsız edici bir ayakkabı ile duruyorsanız bacaklarınızda ağrılar oluşur. Gebelikte kalsiyum miktarınızın kemiklerdeki depolardan bebeğe geçmesi ile zayıflayan yağı sonucu uzun süreli yürümek, merdivenler bacaklarda ağrı oluşturduğundan kalsiyum depolu yiyecekler faydanızadır.

Hamilelikte bacak ağrısı egzersizleri

Not: Bu egzersizleri yapmadan önce bebek durumunuzun doktor tarafından takibi zararı olup olmayacağı konusunda size bilgi verecek olduğundan öncelikle egzersiz hareketleri için doktorunuzla irtibat kurarak bilgi alın.

 • Ayakta durun ve bacakları omuz hizasında açın. Sağ ayak parmaklarınız sağınıza, sol ayak parmaklarınız solunuza baksın. Elinizi göbek altında birleştirip 5-6 sefer beli bükmeden eğilip kalkın.
 • Şimdi aynı pozisyondayken parmaklarınız öne baksın ve ellerinizi salarak yana bırakın aşağıya doğru dizlerden büküp eğilip kalkın. 5-6 sefer yapın.
 • Yere yan yatın ve bacağınızın birini yukarı kaldırıp indirin, dairler çizin. Sonra diğer yana yatın ve aynı hareketleri tekrar edin.

Hamilelikte bacak ağrısına ne iyi gelir?

 1. Gebelik boyunca günlük maden suyu içiminizi sınırlandırın. Pişmemiş etlerden yapılan, sucuk, sosis tüketimine sınırlandırma getirin veya tam pişirip soğumadan yiyin.
 2. Muz, kayısı, süt ve sür ürünleri kalsiyum kaynaklı yiyecekler tüketmeniz hamilelik haftaları boyunca bacak ağrılarında azalma yaşamanıza sebep olacaktır. Suyu günde 10 bardak altına düşürmeyin.
 3. Alış veriş yapacaksanız bunu akşama bırakmayın. Zaten yorgun olan bacaklarınıza ekstra eziyet verirsiniz.
 4. Bacaklarınızı günlük dinlendirin, kan akışını hızlandırın.
 5. Ayakkabı seçimi çok önemlidir. Topuklu ayakkabı giymeyin.

Bunları öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu