Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte B12 eksikliği belirtileri, b12 eksikliği için ne yemeli – ciğer yenir mi?

Hamilelikte B12 eksikliği, gebelikte B12 eksikliği için ne yapmalı? Ciğer iyi gelir mi?

Hamilelikte B12 vitaminin önem derecesini bilmiyor ilk defa duymuş olabilirsiniz. B12 ihtiyacı ve değerleri hakkında tüm bilgiye bu yazımız içerisinde yer verdik.

B12 vitamini, sinir sisteminin normal işleyişini yürütebilmesi için kan hücrelerinde sağlıklı üretim gerçekleştirmek üzerine önemi büyüktür. Bu vitamin bebeğin büyümesi ve gelişmesine katkı sağlar. Eksik olması durumunda ise bebek kansızlık, beyin ile omurilikte sorunlar ortaya çıkarabilir. Düşük olmak üzere birçok alanda bebek üzerinde eksikliği zarar verir.

Hamilelikte B12 ne zaman düşer?

B12 düşüşü gebelik sürecinde kademeli olarak düşüş gösterir. Düşüşe başlama ayı bebeğin 3. ayında başlayıp ve gider 7-8-9. aylarda yarından fazla bile düşüş gösterebilir. Doğumun ardından B12 düşüklüğü tesbit edilen kadınların ortalama sayısı ise 100 kadından 35-40 arasıdır.

Hamilelikte B12 eksikliği nedenleri nelerdir?

Fiziki olarak kadının hacmi ve bebeğin büyümesinin verdiği hacimler seviyenin düşmesine etki edebilir. Bebek büyüdükçe kanın sıvı kısmında YÜZDE 40 artış yaparak vitmaini düşürebilir. Bir diğer nedenine bakacak olursa; böbreklerin bu dönemde fazla çalışması sonucu daha yüksek oranda kan filtrelenir ve bu oranın fazlalığı B12 vitamininin vücuda katkı sağlamadan dışarı atılmasına neden olduğudur. İşlenemeden atılan B12 düşük oran sebebidir.

Hamilelikte B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

Oranın eksiliğinde genel olarak şunlar sebep olur;

 1. Vejetaryenlik,
 2. Zayıflama ameliyatı olanlar (kilo verme),
 3. Et ve süt ürünlerini yemeyen ve az tüketenler,
 4. B12 vitaminin emilimi önleyen hastalıkların olması (Bağırsak hastalığı),

yukarıdaki nedenlere bağlı olarak B12 eksikliği yapılacak olan kan testi ile anlaşılır.

Hamilelikte B12 eksikliğinin zararları

 • Bebeklerde spina bifida riski 5 kat daha fazla olur. (Nöral tüp defekti görülme riski), bebekte omurga gelişimi azalır felç riski doğurabilir.
 • Bebek ve anne sağlığında önemli etkiler yaratarak bebekte ciddi doğum kusurları oluşturabilir. (Dr. Duane AlexandeÇocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Ulusal Enstitüsi),
 • Bebekte kafa kısmının eksik veya oluşamaması gibi durumlar oluşabilir. Gelişimde gerilik veya parçalarda eksiklik olabilir.

Yukarıdaki ciddi sonuçları gözardı etmeden bu testlerin yapılması ve takviyelere başlanması şarttır.

B12 eksikliği ilaçları

B12 iğnesi, dodex, benexol gibi ilaç tedavisi kendi başınıza alınacak kararlar değildir. B12 eksikliği ilaçları kan testi sonuçlarına göre doktor tarafından eksiklik durumuna göre verilir.

Hamilelikte B12 tedavisi nasıl yapılır?

B12 tedavisi kan testi yapılarak “Tam kan sayımı” tesbit edilerek tedaviye başlanır. Sonuçlarda B12 eksik çıkarsa hamileye ya bitkisel beslenme gıdalar, besinler, yiyecekler önerilir veya B12 ilaçları ve B12 iğnesi verilir.

Hamilelikte b12 eksikliği için ne yemelihamilelikte b12 eksikliğine ne iyi gelir?

Şayet böyle bir eksiliğiniz varsa veya B12 eksikliği olmaması için şunları yiyin;

 1. Kırmızı et (dana eti, kuzu eti),
 2. İnek, dana, tosun gibi ciğerler (sığır ciğerleri),
 3. Kümes hayvanı ciğerleri (ördek, kaz, hindi)
 4. Yiyeceklerden (yumurta, peynir,)
 5. Tavuk eti (tam pişmeli),
 6. Deniz ürünleri (balık),

yukarıdaki besin zincirinde pişirilebilir olanların tam pişmesi, piştikten sonra sıcak tüketilmesi, pişmiş gıdaların oda sıcaklığından korunmaması kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda et ve yumurta aracılığı ile pişmemiş veya az pişmişlerden bakteri kapabilirsiniz.

Şunları da öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu