Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte ayak yanması, hamilelikte avuç içi yanması olur mu

Hamilelikte el ve ayak yanması nedenleri, gebelikte ayak yanması ve el yanması nasıl geçer?

Hamilelikte oluşan el ve ayak yanma hissi 3 soruyu akla getirir? 1. soru: Hamilelikte bu yanma hissi neden olur?, 2. soru: Hamilelikte el ve ayak yanması bebek cinsiyetini belli eder mi?, 3. soru: El ve ayak yanması hamilelik belirtisi mi?

Gebelikte el ve ayak yanmasında yaşanan sıklık hamilelik berirtileri arasına girip girmediği konusunda kesinliği yoktur ancak gebelikte değişen hormonlar bu yangıları meydana getirdiğinden minik olsa bile bir ihtimaldir.

Hamilelikte el ve ayak yanması ile bebeğin cinsiyetini teşhis edemezsiniz. Bu yangıların büyük nedeni beslenme ve rahatsızlık sorunlarından kaynaklanmaktadır.

El ve ayak yanması nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Hamilelikte el ve ayak yanması nedenleri?

Diyabet: Hamileliğe özgü olan şeker hastalığına gestasyon diyabet denir. En fazla el e ayak yanması nedenleri arasındadır. Karıncalanma, güçsüzleşme, yanma, uyuşma gibi sinir hasarları meydana getirebilir.

Vitamin: Gebelikte vitamin eksikliğinden dolayı yanma hissi oluşur. Bu dönemde B16 vitamini ve D vitaminine benzer vitaminlerden eksik besleniyorsanız ellerde ve ayaklarda yanma görülebilir. Vitamin testi yapılarak ek takviyeler ile desteklenebilir.

Tiroid: Trodide bağlı olarak  hipotiroidizm el-ayak yanmasına sebep olabilir. Hipotiroit rahatsızlığı troid bezlerinin ihtiyacı olan hormon üretiminde yetersizliktiktir. Tedavisi yapılmalıdır aksi durumda yanma hisleri ile eklemlerde ağrılar yapabilir.

Böbrek: Gebelik dönemlerinde böbrek sorunu yaşayanlarda yanma hisleri meydana gelebilir. Kanda toksit madde birikimi ile oluşan kronik böbrek rahatsızlığı el ve ayaklarda yanma oluşturabilir.

Mantar: Ayaklarda “Athlete’s foot” parmak ve topuk arası oluşan bir tür ayak mantarıdır. Ciltte kuruma, kaşınma ve kuruma oluşturarak sebep olabilir.


Tarsal Tünel ve karpal: Bu iki sendromunda ellere ve ayaklara basınç yapması sonucu yanma ve karıncalanma durumları oluşabilir.

Yukarıdaki nedenlere ek olarak hamileler için kısaca şu nedenlerde söylenebilir;

Hamilelerde el ve ayak yanması

 • Ödemlerden oluşan yanmalar,
 • Diyabet,
 • Magnezyum azlığı,
 • Kronik böbrek rahatsızlıkları,
 • Zehirlenme (metal),
 • Kan basıncının yükselmesi,
 • İlaçlardan oluşan yan etki,
 • AIDS / HIV
 • Sarkoidoz

Yukarıdaki belirtiler bana uyuyor “hamilelikte ayaklarımın altı yanıyor” bunlar nedeni diyerek tedaviye kalkışmayınız doktorunuza görününüz.

Hamilelikte el ve ayak yanması için ne yapılır, nasıl geçer?

İşin içerisine gebelik girdiğinde tedavi şekli bazı seçeneklerden yoksun hale gelir. Gebelikte önemli olan bu yangının nedenini ortaya çıkarmaktır. Ciddi durumlarda doktor tarafından teşhisi konularak tedaviye geçişir.

Normal basit yangılarda ise;

 1. Kolonya sürerek,
 2. Islak bez uygulaması yaparak,
 3. Buzu beze sararak bölgeye el ve ayaklarda dolaştırmak,
 4. Su dolu bir leğen içerisinde kısa süreli ayakları durdurarak,
 5. Ayakları yastık yardımı ile biraz yukarıda tutarak.

Kendi kendinize evde el ve ayak yanmasını geçirebilirsiniz.

Not: Sürekliliği olan her rahatsızlık için mutlaka doktora gitmelisiniz.

Bunları’da inceleyin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu