Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte ayak şişmesi ne zaman başlar, hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir

Hamilelikte ayak şişmesi

Gebcelikte ayaklarda şişme oluşumu ödem veya aşırı şişmeler, dokunun sıvı birikimi sonucunda meydana gelir. Hamilelik dönemlerinde ise sıkça karşılaşılan sorunlar arasındadır. Gebe kadınların vücutlarının suyu tutma oranı normalin üzerindedir. Şişmelerin olduğu genel bölgeler ise; bacaklar, yüz, ayaklar, ayak bilekleri ve ellerdir. Hamilelikle birlikte başlayan ödemler gebelik süresince ara ara oluşabilir ve dikkat edilmelidir. Hamileliğin konforunu etkileyen bu şişme ödemler bazı yöntemler kullanılarak azaltılabilir.

Hamilelikte ödem atmak için ne yapmalı

Tuzun ödeme katkısı

Tuz yüzünden vücutta su toplanmaları oluşabilir, oluştuğunda ise eklemlerde şişmeler oluşur. Atıştırmalıklarda bolca tuz bulunan besinler bolca tuz içerir. Gebelik süresince abur cubur tuzlulardan uzak durmak faydalıdır.

Ödem için suyun önemi

Ödem atmak için su içmenin faydası çoktur. Gebelik süresince 8 ile 10 bardak arası su içerseniz ödem atmanız kolaylaşır.

Dinlenme

Bel seviyesi üzerinde bacakları dinlendirmek fayda sağlar. Oturduğunuzda ayaklarınızı yüksek bir eşya üzerine koyabilirsiniz. Kan akışını hızlandırarak ödemlere engel olursunuz.

Sıcaklar ödem yapar mı?

Sıcaklardan uzak durulması önemlidir ve mecburi haller dışında sokağa çıkılmaması gerektiği belirtilmektedir. Havuz başı gibi serin ortamlar veya evdeki banyolarda uygulamalar yapmak sizi rahatlatacaktır.

Hamilelikte ayak şişmesi soğuk su

Sıcak su torbası içerisine soğuk su koyarak ödem ağrılarına fayda sağlarsınız. Ödemin oluştuğu alanlara soğuk su ile yaklaşık 10 dk civarı uygulama yapmak çok rahatlatıcıdır.

Ödem egzersizi

Hareketsizlik sonucu ellerde, yüz ve ayak bölgelerinde ağrı yapar şişlik oluşturur. Hamilelik döneminde uzun süre hareketsiz kalmak sağlıklı değildir. Tempolu şekilde yorucu olmadan egzersizler yapabilir yürüyebilirsiniz. Hamilelikte tempolu şekilde yürüyerek kan dolaşımı arttırılır ve zayıflama/kilo vermeye yardımcıdır.

Ödemler için kıyafet

Dar giysiler giymek kan dolaşımına zarar verir. Dar ve rahat olmayan ayakkabılar ayak şişmesi yapar. Rahat ve bol kıyafetler tercih edebilirsiniz. Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı bolca ayak şişmesi ile size geri döner.

Öneriler

Ödemler için, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Meyve ve sebze dolu tabaklar oldukça faydalı beslenme programları arasındadır. Potasyum içerikli gıdaları tüketmek ödemi azaltır. Yüzük ve kol saati gibi ödemlerde sıkmaya sebep olabilecek takıları kullanmayın. Rahatsızlık verebilir. Bilekleri sıkan kıyafetlerden uzak durmalısınız.

Sodyum içeren gıdaları tercih etmeyin, kafeinli gıdalar ödem oluşturabileceğinden dikkat etmelisiniz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu