Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte armut yemek faydalı mı, gaz yapar mı, bebeğe zararı var mı?

Hamilelikte armut yemek

Hamilelik dönemlerinde kalorisi az olan armut yemek güvenli meyveler arasında olup ayrıca önemli vitamin ve minareller ile dolu zengin bir meyvedir.

Suyunu içebilir, meyve tabaklarını süsleyebilir, pişirerek yiyebilirsiniz.

Gebelikte armut ve faydaları

Gebelik dönemlerinde yenilecek armut bebek için olduğu kadar anne adayı için de ayrı bir öneme sahip meyvedir. Size ve bebeğe faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Amurt ve folat

Büyük boy bir armut içerisinde 14 mikrogram folat bulunur. Folat oranının yüksek değerlerde olması önemli değildir ve gebelik dönemlerinde oldukça fazla miktarlarda folik asit alınmalıdır. Bir hamilenin günde 500 ile 600 mikrogram folik asit alması önemlidir. Folat, rahimdeki bebeğe nöral kusurlarını önlemede, beyin sorunları ve anormal durumları gidermede ve omuriliği korumak üzere B vitaminidir. Folik asiti temin edebileceğiniz çok meyve yoktur. Bu nedenler bu miktarlarda folik asit içeren ilaçlar ve haplar tavsiye edilmektedir. Bebek gelişimindek ilk 3 aylık dönemlerde folat takviyesi önemli yer tutar.

Hamilelikte armut ve C vitamini

Bebeğin dokusundaki gelişimler için C vitamini önemli bir pay sahibidir. C vitamini, fetüsün ana taşlarını meydana getiren kemik, kıkırdak ve bağ dokularının üretilmesi görevini üstlenir. Armutta bulunan C vitamini ise tam aranan kaynaklardan biridir. 1 armutun içerisinde 10mg C vitamini bulunur ve bu miktarı aldığınızda günlük alınacak değerlerin büyük kısmını almış olursunuz. Gebe kadınların günlük alması gereken C vitamin miktarı 85 mg iken, hamile olmayanlarda bu miktar 75 mg dır.


C vitamini ile vücut enfeksiyon risklerine karşı daha başarılıdır. Stresli geçen gebelik için bu vitamin önemlidir. Armuta ek olarak pirinç, fasulye ve et yemek demir emilimi için yararlıdır.

Gebelikte lif alımı için armut

Kabızlık sorunu yaşayan anneler için armut yemek rahatlatıcı olacaktır. İçeriğindeki lif sayesinde destekleyicidir. Lifin vücuda faydalarına bakıldığında mide, sindirim ve bağırsak çalışma düzeneğine katkısı oldukça fazladır ve çalışmaları hızlandırmaya yarara. Demir takviyesi alanların kabızlık sorununa daha yatkın oldukları bilinir. Kabızlığın önüne geçmek için lif bakımından yoğun olan besinleri tüketmek gerekmektedir.

Hamilelikte armut soyulmalı mı?

Armutun liflerinden faydalanmak için artmutu soymadan kabukları ile yemek faydalıdır.  Zenginliği armutun kabuklarındadır. 1 armut içerisinde 7 gram kadar diyet lif bulunur ve bu değerin 2 gr kadarı pektinden gelir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu