Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte ananas yemek faydalı mı, bebeğe zararı var mı?

Gebelikte ananas yemenin bebeğe faydaları ve zararları nelerdir?

Hamilelikte ananas yemek anne için önemli olduğu kadar bebek için faydalarıda oldukça yüksektir ve fayda sağlayan bir meyvedir. Özellikle gebelikte kabızlık sorunu yaşayan anneler için tavsiye dilir.

Hamilelikte ananas yemek

Ananasın doymuş yağ ile yüksek lif potansiyeli kabızlık için önleyici etkiye sahiptir. Bağırsakları çalıştırmasının yanında aynı zmanda ödeme söktürücü özelliği de mevcuttur. Gebelikte şişkinlik sorunu yaşayanlara ananas yemek faydalıdır. Taze olarak sıkılan ananas suyunda C vitamini ihtiyacı için yeterince vitamin bulunmaktadır bağışıklık sistemin güçlendirerek hastalanmanın önüne geçer.

Kollajen yapıyı güçlendiren ananas gibi meyvelerin, fetüste deri, doku ve kemiklerin oluşmasında faydalıdır. Demir ihtiyacı doğduğunda ise içeriğindeki folik asit sayesinde demir ve kan oluşmasında gerekli besinleri barındırır. Demirin anne adayının gebelik anemisi ile karşılaşmasını önlediğ bilinir, folik asit ile bebekte olabilecek beyinde hasar ve nöral tüp doğum sorunlarını önler.

İçeriğinde bulunan B1 vitami ile kalp gibi önemli sorunlar için sağlık problemlerini ayrıca giderir. Manganez barındırması sayesinde kemiklerin onarımı için ayrıca faydası vardır.

B6 vitamini sayesinde sabahları midesi bulantısı ve kusma sorunu olanlarda baş dönmeleri gibi oluşan dertlerin azalmasını sağlar ve B6 anna ve bebekte vücut fonksiyonlarına faydalıdır.

Hamilelikte ananas ne kadar tüketilmeli

Gebelik döneminde ananas tüketmenin faydalarının yanında riskleride bulunur. Fazla yenildiğinde veya içildiğinde ishal ve mide ekşimelerine sebep olabilir. Aşırıya kaçılmadan gerekli seviyede tutularak fazla yemenin zararları önlenebilir.

Hamilelikte ananas yemenin zararları

  1. Ananas aynı zamanda riskleri ortaya çıkaran bir meyvedir. İçerisindeki bromelain, rahmin güçsüz kalmasına sebep olabilir ve erken doğum sancıları gibi problemlere neden olabilir. Ananastan gebelikte ilk 3 ay yememeniz için tavsiyeler vardır.
  2. Aşırı ananas yiyen gebe kadınların ananas suyunun doğum sürecini hızlandırdığı bile söylenmektedir.
  3. Gebeliğin ilk 3 ayında aşırı ananas yiyenlerde, kabızlık sonucunda  rahim büyümesi gibi sorunlar yaratabilir.
  4. Yine aynı şekilde aşırı ananas tüketimi ishal sebebidir.
  5. Çok fazla ananas yemek, ciltte döküntülere, kusmaya ve rahim kabızlığı yapabilir.

Hamilelikte ananas yiyenler

Sonuç olarak; hamileliğin ilk 3 ayında ananas yemeye dikkat edilmeli ve çok az miktarlarda tüketilmelidir. Hamilelik boyunca ananas yiyenlerde sorun veya şikayetler olmadığı da söylenmektedir. Risklerden kaçınmak ve olası sorunlarla karşılaşmamak için doktor tavsiyesi ile gerekli oranda yemek mantıklı olandır.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu