Ana sayfa » Hamilelik - Gebelik » Hamilelikte alerji testleri, gebelikte alerjiler için yapılan testler zararlı mı?

Hamilelikte alerji testleri, gebelikte alerjiler için yapılan testler zararlı mı?

Hamileyken alerji testi yapılır mı? Gebelikte alerji testi zararlı mı?

Hamilelik dönemlerinde alerjiler öncesine göre daha aza indiği bilinir. Hiç alerjik olmayanlarda ise gebelikle beraber alerjenlik durumu ortaya çıkabilir. Bu durumun mevcutluğu ancak yaşanılanlar sonrasında testbit edilir. Peki ya alerjik olduğunuzu öğrenirseniz ne yapmanız gerekiyor?

Hamilelikte alerji belirtileri

Bahar ayları ile birlikte polenler uçuştukça alerjisi olanlarda sorunlar başlıyor demektir. Bazı belirtiler size bir tuhaflık olduğunu gösteriyorsa ve bu dönemde daha önce görmediğiniz durumlar oluşuyorsa bahar alerjisi olabilirsiniz. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sık  sık nezle olmak,
 • Burunda tıkanma,
 • Ardı ardında hapşırma,
 • Burunda içi kaşınma,
 • Damaklarda kaşıntı,
 • Kulak kaşıntısı,
 • Sık burun kanaması gibi alerjik nezle belirtileri,

 Göz

 • Gözlerde sulanma oluşması,
 • Kaşınma gibi göz alerjisi belirtileri,

Astım 

 • Sıklaşan öksürük,
 • Nefeste sıkışma gibi astım belirtileri bahar alerjisinin en önemli belirtileridir.

Yukarıdaki belirtilerin bahar aylarında yoğunlaşması durumunda bahar alerjisi ilk akla gelen olmalıdır.

Alerjiye neden olan faktörler

Bu maddeler alerji olanlarda yukarıdaki belirtilerin çıkmasında etkili olduğundan hamilelik dönemlerinde uzak durmanız veya önlem almanız önemlidir.

 • Polenler,
 • gıdalar,
 • mantar,
 • toz,
 • hayvan tüyleri,
 • kimyasal maddeler,
 • bazı ilaçlar ve çevresel iritanlar alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor.

Saman nezlesi ise polenler yüzünden ortaya çıkıyor. En fazla görülen alerjen ise çim polenidir.

“Ev tozu akarı, evcil hayvanlar, gıdalar, bazı kimyasal maddeler gibi alerjenler her zaman oluyor. Bu alerjenler meydana getirdiği belirtiler ise, kış aylarında evler kapalıyken artıyor. Küf mantarları da polenler gibi alerjik reaksiyonlara neden oluyor ve hem evde hem de dışarıda bulunuyor. Ev içi bitkileri ve nemli bölümler banyo mantarlarının bulunduğu yerler olarak görülüyor. Renkli veya kokulu çiçekler ise sanılanın aksine nadiren alerjiye yol açıyor.”
Hamilelikte alerji testleri, gebelikte alerji testi yapılır mı?

Hamileler için alerji testi yaptırmak tavsiye edilen bir uygulama değildir. Bazı testlerin zarar vermediği görüşü savunuluyor olsa bile alerjenlik durumlar için doğum sonrasına yapılması daha uygun bulunuyor. Deriye uygulanan bu testler sistemik bir reaksiyona sebep olabilir. Ailede başka kişilerin de alerji oluşu hamilenin alerjik olduğunu ve alınan öykü ile tesbit etmek alerji testi için en uygun yöntemler arasında giriyor. Teşhis için bazen hastayı dinlemek ve oluşan belirtileri gözlemlemek sonuca götürebiliyor. Hamilelik öncesinde alerjik durumlar biliniyor ve devam eden bir tedavi şekli sürüyorsa doktor tedavinin devamı için çeşitli uygulamalar yapabilir. Doz arttırımlarına müdahale edilerek tedaviye alerji ve immünoloji uzmanınca müdahale edilmesi gerekiyor. Genel olarak doz arttırmak yerine sabit şekilde uygulama yapıldığı sık görülüyor.

Gebelikte alerji tedavisi

Birçok ilaç yardımı ile gebelikte alerjik durumların önüne geçilebiliyor. İmmünoloji ve alerji doktoru kontrolünde sorunsuz şekilde tedavi süreci devam etmektedir. Cilt üzerindeki etkiler için Krtikosteroidler ve Antihistaminkler daha sağlıklı olduğu söylenmektedir. Kortikosteroidlerin yan etkilerinin daha az oluşu hamilelikte güvenli sınıfına giriyor.

Hamilelikte alerji tedavisi nasıl yapılır? 

Alerjik hastalık tedavisinde bir çok ilaç kullanılmaktadır. İmmünoloji ve alerji hekiminin kontrolü altında alerjik hastalık açısından sorunsuz bir hamilelik geçirmek olanaklıdır. Alerjik hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlara ait güvenli katergorilerine göre doktorun seçtiği ilaçları, dozu ve zamanında alma ile herhangi bir problem yaşamadan hamilelik süreci geçirilebilir. Cildi etkileyen reaksiyonlarda Cilt yüzeyine uygulanan (topikal) Krtikosteroidler ve Antihistaminkler güvenlidir.

Alerjinin anne karnındaki bebeğe zararı var mı?

Çoğu alerjik durumlar gebelikte çok etki etmez. Alerjik cilt reaksiyonları ve alerjik rinitler bebekte olumsuzluğu nadirdir. Astım gibi durumlarda ciddi solunum zorluğu olanların iyi kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu durumun fetüste olumsuz etkileri görülebilir.  Kontrolü bırakıldığında astım hastalığı düşüğe, erken doğuma, düşük doğum tartısı ve yeni doğan ölüm riskinde artışa sebep olabilir ve çok dikkat edilmelidir.

Faydalı bağlantılar

] }
Henüz Yorum Yok