Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte akıntı neden gelir, hamilelikte vajinal akıntının nedenleri

Hamilelikte akıntı gelmesi, gebelikte vajinal akıntı

Hamileliğin ilk günlerinde akıntı nasıl olur? Gebelikte beyaz sümüksü akıntı, su gibi akıntı, sarı akıntı, kahverengi akıntı, vajinal akıntı yeşil akıntı gibi bu döneme özel akıntılar ile karşılaşmak mümkündür.

Gebelikte kişinin sadece dış görünümünde değişimler olmaz. Hormonların değişimi içe vücut içerisinde ve ruhsal anlamda birçok değişimler gözlenir. İçerideki gelişen herhangi bir durumdan dolayı vajinal akıntılar oluşabilir ve bu akıntıların hamilelikte meydana gelmesinin çoğu endişe gerektiren bir durum değildir. Tabi bu, akıntıları önemsememek anlamına gelmez. Gelen akıntının inceliği, rengi, şeffaflık derecesi kokusu dikkate alınarak tedavisi gerekebilir.

Hamilelikte akıntı gelmesi tehlikeli mi, vajinal akıntının bebeğe zararı var mı?

Hamilelikte akıntı gelmesi ile birlikte kadınların aklına düşük yapma yani akıntı gelmesi düşük belirtisi mi olarak kafalarında soru işareti bırakır. Çoğu zararsız olan akıntıların izlenmesi ve normalliğinin belirlenerek doktora başvurulması gereklidir. Eğer gelen sıvı koyu renk, yeşil, ağır kokulu gibiyse enfeksiyon belirtileri olabilir ve tedavileri kolayca yapılabileceğinden zaman geçirmeden doktora görünmelisiniz.

Hamilelikte akıntı için ne yapılır?

  1. Akıntı geliyorsa tampon kullanılmamalıdır. Vajinal duşlar kullanılmamalıdır. Bakteri dengesinize olumsuz etki yaratarak enfeksiyon riski oluşturabilirsiniz. Doğal bir akıntı olma ihtimali yüksek olduğundan enfeksiyon zannedilerek müdahalet edilip tedavi arayışına girişmeyin. Doktora danışın.
  2. Günlük ped kullanabilirsiniz. Sıkça değiştimeniz sağlığınız açısından önemlidir.
  3. Kaşıntı, kızarma ve kötü kokulu bir akıntı ise doktora başvurunuz.

Akıntının tehlikeli olduğu nasıl anlaşılır?

Akıntının anormal olduğunu gösteren bazı özellikleri bulunur. Bunlar;

  • Kaşıntı yapmaya başladığında,
  • Kokusunda ağırlaşma olduğunda,
  • Renginin anormal koyuluk ve yeşilimsi olması durumunda,

akıntının anormalliğini en iyi bilecek kişi kendisidir. Tuhaf akıntı gelmesi doktora gitmeniz gerektiğinin sinyallerini vermektedir.

Hamileliğin ilk günlerinde akıntı nasıl olur?hamilelikte vajinal akıntı ne zaman başlar?

Akıntılar için herhangi bir süre bulunmaz ve akıntının oluşması gabeliğin her döneminde oluşan bir durumdur. Beyaz renkte ve kokusuz olan akıntılar hamileliğin ilk günlerinden başlayarak gebelik süresince olabilir ve normal akıntı olarak kabul edilir.

Hamilelikte akıntı

Hamileliğin ilk 1.5 ve 2. aylarında hormonel değişimler rahim ağzı bezlerinden yoğun akıntı gelmesine neden olduğundan hamileler, şaşırabilir ve akıntının yoğunluğu endişelenmelerine neden olur. Gebelikle birlikte gelişen fizyolokik bir durumdur. Mantar gibi enfeksiyonları oluşmasında tahriş, kaşıntı ve kokular için doktorların vereceği tedavi yöntemleri uygulanır. Diğer durumlarda tedaviye gerek duyulmadan günlük pedlerle üstesinden gelinebilmektedir.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu