Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte ağız tatsızlığı neden olur, hamilelikte ağız nasıl tatlandırılır?

Hamilelikte ağızda tat bozukluğu oluşması, gebelikte ağız tadının gitmesi

Hamilelikte oluşan bebeğin görüntü şekli ile vücut hatlarının değişiminin yanında bir de görünmeyen hormonel değişimler oluşur. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bu değişen hormonlar, ağız tadı bozukluğu, yeme düzeni, bulantılar, kusmalar ve tat ve koku anlamında keskinlik kazanarak tam olarak gebelik dönemi geçirmenizi sağlar.

Ağızda tat duyusundaki değişimler, acılık, tat bozulması gibi durumlar çoğu kadının yaşayıp geçirdiği dönemlerdir. Buna sebep olarak birçok neden gösterilebilir. Gebelik bu nedenle çoğu şeye göğüs germekle devam eden süreç sonunda bebeğin kucağa alınması ile son bulur ve artık vücudunuz kendini eski düzeni içine almak için yapılandırmaya başlar.

Ağız tadı bozukluğunun tıptaki ismi “disguzi” dir. Bu durumun oluşması ile ağız tadı kötü ve acı olarak belirir ve rahatsız eder. Kesin sebebinin şudur denilebilecek bir yanı yoktur ve yenilen gıdalar acılar, ekşiler, asitli içecekler “metalik tat” halini yaşatabilmektedir.

Gebelik dönemlerinde değişine hormonların tat ve koku duyusuna etki etmesindeki neden, östrojen hormonunun artışından kaynaklanarak ağızdaki kötü tat haline sebep olur. Östrojenin dalgalanmaları ile birlikte koku ve tat duyusunu yöneten hormonların değişimi görülür ve herhangi bir zamanda olabileceği gibi yemek yeme esnasında da tadın gitmesi olarak görülür.

Hamilelikte dilin üzerindeki tat tomurcuklarının büyümesi ile acı tada karşı daha hassas ve duyarlı olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya konulmuştır. Bu dönemlerde alınan vitaminler, hormonel ilaçlar, antibiyotikler ağzın içerisinde garip ve metalik bir tat ortaya çıkarabilir.

Ağızda metal tadı nasıl geçer, ağız tadı bozukluğu bitkisel tedavi

Hamilelikte ağızda tat bozukluğu yaşıyorsanız ve ağzımın tadı yok ne yapmalıyım diyorsanız şu önerilere kulak verebilirsiniz;

  • Hamilelikte hormon değişimi aynı zamanda sizin yeme düzeni ve yiyecek isteklerinizde farklılığa gidebileceğinden ağız içi tatsızlık yaşayabilirsinz. Naneli diş macunu ile sıkça diş fırçalamak ağızdaki metal tadı geçirmek için en ideal çözümdür.
  • Karbonatlı su hazırlayarak ağız gargarası ile bitkisel bir çözüm üretebilirsiniz. Ağzınızdaki tatsızlığa bu karışım pH seviyesne etkisi ile yardımcı olacaktır.
  • Şekerli ve naneli sakızlar ağız tatsızlığına iyi gelir.
  • İçeceklere ağırlık verebilirsiniz. Meyve suları metalik tatlar için çözümdür. Nareciye alarak içtiğinizde kötü tat giderek tükürük üretiminde artış olur.
  • Mutlaka su içmenize ağırlık verin.

Not: Bu yöntemler bilgi niteliği taşır ve hamilelikte kendinize yapacağınız doğal bir yöntem bile olsa doktorunuza danışarak uygulama yapınız!

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu