Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte ağız tadı bozukluğu, hamilelikte ağız acılığı olurmu?

Gebelikte ağız tadı bozukluğu, gebelikte ağız acılığı olurmu?

Hamilelikte ağız tadı bozukluğu neredeyse kadının tüm değişimleri hissettiği bu dönemlerde yaşananlar arasındadır. Sadece ağız tadındaki acılık değil aynı zamanda, hamilelikte ağızda metal tadı başlamasıhamilelikte ağız ekşimesiağızda acılıkhamilelikte tat değişikliği gibi bir çok ağızda tat değişikliği meydana gelmektedir.

Psikolojik ve fiziksel değişimlerin yaşandığı gebelik dönemlerinde acı tat olayı, 1. Trimester isimli hamilelikte ilk 3 ay devam eder ve 4. aydan sonra sona erer. Gebelik dönemlerinde ağızda acılık olmasının tıbbi ismi disguzi olarak telaffuz edilir. Ciddi bir sorun teşkil etmediği gibi anne adayları arasında çokça karşılaşılan bir durumdur. Sebebinin tam olarak karşılığı yoktur ancak gebelik ile başlayan hormon değişimlerinin acılığa sebep olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik ile birlikte artış gösteren tat ve koku sorumlusuöstrojen hormonudur. İlaçların özellikle antibiyotil ve prenatal vitamin ilaçlarının ağız tadı bozduğu bilinir.

Hamilelikte ağızda acılık nasıl geçer

Hamilelik dönemlerinde atılacak adımlar anne sağlığı açısından önemli olduğu gibi bebek sağlığı açısından da 10 kat daha fazla önemlidir. Sindirilen herhangi bir cismin doğrudan bebeğe geçerek zarara yol açmasına neden olabileceğiniz gibi deneme yanılma yolları kullanma lüksünüz yoktur. Alınacak her gıda/besin bebek sağlığına direkt etki edeceğinden doğal yöntemler ile bebeğe herhangi bir zarar gelmeden çareler ve yöntemler kullanmalısınız.

Ağız acılığı ve ekşimelerini geçirmek adına şunları yapabilirsiniz;

  • Günlük olarak sabah ve akşam en az 2 sefer dişlerin fırçalanmasını ihmal etmeyin.
  • Gargara yaparak çözebilirsiniz, naneli diş macunları kullanın.
  • Su bardağını su ile doldurun ve içerisine yarım tatlı kaşığı kadar karbonat atarak karıştırın ve için. Bu sayede ağzınızdaki acı tatın giderilmesinde çok etkisi olduğunu göreceksiniz.
  • Naneye alışmaya bakıni sakızlarını veya kendisini çiğneyerek ağızdaki acılıklardak kurtulabilirsiniz.
  • Limonata ağızdaki acı tadı alır. Özellikle yaz aylarında kullanın.
  • Sirkeyi sevmiyor olabilirsiniz ama sirke ağızdaki tükrük salgısını arttırarak acılığı giderdiğinden salatalarınızda kullanabilirsiniz.
  • Tüm bunları uygulamanın yanında asıl önemlisi sudur. Günlük bolca içilecek olan su hem sağlıklı hemde acılığın geçmesinde faydalıdır. Günde 2.5 litre su içmeye özen gösterin. Bunu tek seferde değil güne yayarak kendinize bir ölçü belirleyerek yapabilirsiniz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu