Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte ağız kokusu neden olur, hamilelikte ağız kokusu nasıl giderilir

Hamilelerde ağız neden kokar, hamilelikte ağız kokusu nasıl geçer?

Gebelikte ağız kokularından muzdarip olabilirsiniz. Hamileliğinizle birlikte ağzınıza alacağınız koku iştahınızın kesilmesine veya midenizin kalkmasına neden olabilirken, başkalarınında bu kokuları almasını istemezsiniz. Aşağıda kokuya nede olan faktörler ve gebelikte ağız kokusu gidermek için yapmanız gerekenlere yer verdik.

Size tuhaf gelebilir ancak; yapılan bir araştırma sonucunda göre diş eti rahatsızlıkları olan hastaların erken doğum ve düşük riski taşıdığı ortaya konulmıştur. (Kaynak: Amerikan Diş Hekimleri Birliği)

Hamilelikle ağız kokusu neden olur?

Hormonel değişimler ağız kokusu yapar

Gebelikte progesteron ve östrojen hormonlarının değişimleri ile diş üzeri plak üretiminde artış meydana gelir. Bu plaklar üzerinde ise sülfür üretimi yapan bakteriler bulunur. Yeme arzusunun çoğalması ve sıkça yapılan atıştırmalıklar plak oluşumu yapar. Koku yayan bu bakteriler dişeti dokularında enfeksiyon yapabilir ve doğal olarak nefesin kokmasına neden olur.

Susuz kalmak ağız kokusu yapar

Yeterince su içmezseniz ağzınızda koku olur. Az içilen su ile birlikte ağız ve boğaz kuruluğu meydana gelir ve koku yayar. Tükürük üretimi yapılarak, ağızda kalan besinlerin parçacıkları ve deri atıkları ile beraber meydana gelen kötü koku olmasına neden olan kükür bileşikler yakılır. Tükürük üretimi bolca oksijen sağlar ve bakteriler bu alanda yaşayamaz.

Sabah mide bulantıları ve kusmalar nefes kokusu yapar

Gebelikte mide kalkmaları ve bulantıları sıkça görülür ve sonucunda yapılan kusmalar ağız kokusu yapar. Mide asitlerinden gelen kötü koku ve kusma sonrasında ağızda kalana besin parçacıkları ağızda koku oluşmasına neden olur. Diş fırçalama ve ağzın bolca su ile çalkalanması gerekir. Mide asidinin diğer zararı ise diş minelerinde yumuşama yapmasıdır. Dişleri korumak adına kusmanın hemen ardından dişler fırçalanmalıdır. Çürük diş ağız kokusunun en büyük sebebidir.

Gaz olanlarda ağız kokusu olur

Çok sık görülmez ancak gebelikte gaz sorunları yaşayanların midesindek gazların artışı (geğirme) kokulara neden olur. Gebelikte matabolizmanın yavaşlaması ve sindirim sisteminin ağırlaşması başlıca nedenleridir.

Gebelikte şunlardan dolayı da ağzınız kokabilir;

  • Yemekleri fazla tüketmek, gece yemekleri yemek, şekerli yiyecekleri fazlalaştırmak gibi nedenler ağız kokusu yapar.
  • Hemen herkesin bileceği gibi, sarımsak, soğan, sucuk gibi kokulu besinler ağız kokusu bırakır.
  • Reflü, şeker hastalarının ağız kokuları olabilir.
  • Kalsiyum eksikliğinden kaynaklı ağız kokusu olabilir.

Hamilelikte ağız kokusu nasıl geçer?

Bitkisel yöntemler kullanarak bebeğe zarar vermeden ağız temizliği yapabilirsiniz. Koku için ilaç ve antibiyotikler önerilmez. Tuzlu bir su veya taze limon suyu ağır bakımını için idealdir ve çalkalama yapılır yutulmaz.

Diş sağlığını ve koku adına düzenli fırçalanmalıdır ve günlük su bolca içilmelidir. Hastalıklardan kaynaklı kokular oluyorsa hastalığınız için doktorlar aracılığı ile tedaviye başlayın.

Hamilelikte ağır kokusunu geçirmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi tuzlu, karbonatlı ve limon suyu ile ağızları çalkalamak en doğru seçimdir.

Şunları deneyin;

Kokuları gidermek adına en iyi yöntemler:

  1. Dişler ve diller yemeklerden sonra fırçalanmalıdır.
  2. Diş eve diş eti hastalıkları tedavi edilmelidir.
  3. Bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz ile gargara yapılır.
  4. 1 su bardağına 1 çay kaşığı karbonatla gargara yapılır.
  5. 1 çay bardağı suya limon sıkılır ve gargara yapılır.

Şunları da öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu