Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte 21 haftalık bebek, Hamileliğin 21. haftası (5 AY)

21 haftalık gebelik, hamileliğin 21. haftası (hamilelikte 5. ay gelişim)

Gebelikte 21. hafta bebeğin uyuma/uyanma esneme hareketleri ile doludur. Yani siz hareket ettikçe bebek uykuya dalabilir, siz uyurken bebek nasıl olsa kimse görmüyor diye kendi kendine oyunlar oynayabilir. Bebeğin doğduktan sonra sallayarak uyuma alışkanlığı bu dönemlerden gelir. Bebeği salladıkça kendini huzurda ve güvende hisseder. Çünkü rahimde onu korkutacak veya rahatsız edebilecek hiçbir şey yoktur. Aynı güven sizin kucağınızda sallanırken de olur ve huzura kavuşur. Tüm bu gelişimler beyin açısından önemlidir.

21 hafta kaç ay, 21 hafta kaç gün? Hamileliğinizdeki gün ve haftanızı, kaçıncı ayda olduğunuzu görebilirsiniz.

Tablo 21: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 21. hafta (5. ay)

21. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
147. gün hamilelik 21 haftalık bebek
148. gün hamilelik 21 hafta 1 günlük bebek
149. gün hamilelik 21 hafta 2 günlük bebek
150. gün hamilelik 21 hafta 3 günlük bebek
151. gün hamilelik 21 hafta 4 günlük bebek
152. gün hamilelik 21 hafta 5 günlük bebek
153. gün hamilelik 21 hafta 6 günlük bebek

21 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

Hamilelikte 21 haftalık bebek, Hamileliğin 21. haftası (5 AY)
21 haftalık bebeğin ultrason resimleri

Bebek 21 hafta olduktan sonra ultrason görüntülerine bakarar bebeği anne-baba, hala-amca, teyze-dayı birilerine benzetmeye başlayabilirsiniz. Yüzünün ve burunun oluştuğu bu dönemlerde kendine has yüz şeklini almaktadır. Yüz hatları tam oturmasa bile annenin bebeği birine benzetmede üzerine yoktur. Bebeğinizin ultrason görüntülerini saklamak doğumdan sonra bebek için çok hoş bir sürpriz olacaktır. Kaybetmeyin.

 • 21 haftalık bebek kilosu: 350g (haftanın son gününe kadar 400 gram seviyelerinde)
 • 21 haftalık bebek boyu: 25 cm (haftanın son gününe kadar 28cm olabilir)

21 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bu haftalarda eğer bebeğinizin kalbini dinlemek için stetoskop kullanıyorsanız kendi atışlarınızla bebek kalbinin atışlarını birbirinden ayıramayabilirsiniz. Bebeğinizin kalbi 119 ile 159 arasında atmaktadır. Yani hamilenin kalp atım sayısını ikiye katlar.

 • Bebeğin boyundaki uzamalar hızını keser, yerini kilo alımına bırakır. Artık uzamalar 1 santim ortalaması ile haftalık olacak gidecektir ama kilo alımları daha hızlı ilerleyecektir. Tabi anneye kalsa haftada 5 santim uzasın ister ama o zaman 1 metre boyunda çocuk doğurmak zorunda kalır.
 • Bu dönemlerde alanı daralan bebeğin dizlerini kırdığı görülebilir, başı aşağıda durduğu görülebilir.
 • Saçlar bellidir, kirpik ve kaşlar kendini göstermeye başlar.
 • Bu haftalar bebek bilinçsiz istemsiz hareketler yapar. İlerleyen haftalarda bebeğiniz seslere ve alınan gıdalara göre daha mantıklı hareketler sergiler. Hatta size tepki verir heyecan yapmanıza neden olur. Ayy bana tepki verdi..
 • Bebekte hıçkırıkların çoğalmasının nedeni, sıvıyı yutmasındandır. Yutup çıkararak yutma yetisini kazandığı bu dönemler hıçkırık oluşu normaldir.
 • Kalp kasları güçlenerek daha sağlamlaşır.
 • Bebek eşi aşağıda lafını bu aralar duyabilirsiniz. Sabırlı olun bebek yerine geçecektir. Kanamalı durumlarda doktorunuzla görüşün.

21. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Hamileler için önerilen balık yeme miktarı haftalık 2-3 seferdir ancak kişinin hangi balıktan ne kadar yediği bilinmediğinden takviye için omega 3 tabletler gerekebilir. Böylece anne karnındaki bebeğe kilo alması ve beyin gelişimi için ayrıca destek olmuş olursunuz. Ton balıkları veya balık yağı tabletleri işinizi görebilir.

 • Omega 3 yağı alarak bebeğin gelişimine katkı sağlarsınız,
 • Bebeğin zayıf doğmasını engellersiniz, 2.5 kilo bebek doğumu gerçekleşeceği durumlarda bu sayede 1 kilo daha bebek kilosu artabilir.
 • Küçük bebek doğma riskini azaltırsınız.
 • Omega 3 almayan annelerin bebeklerinden, omega 3 alan annelerin bebekleri daha fazla beceriye ve kavrama yeteneğine sahip olur.
 • Hamilelik depresyonunu gidermek adına ton balığı çok faydalıdır.

21 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 21. hafta bebek belirtileri

Vücudunuz hormonel salgılanmalar yüzünden çoğu alanda gevşemeler ve bu dönemlerdeki zayıflığınız belde ve sırtta ağrılar ile görülebilir. Ağrılar birçok nedene bağlı olarak gelişir şu şekilde sebepleri sıralayabiliriz;

 1. Bebek büyüdükçe ağırlık merkezi değişir, büyüyen rahim ağrılara sebep olur,
 2. Büyüyen bebek annenin omurgalarına baskı yapar,
 3. Topuklu ayakkabılar ağrılar yapar,
 4. Stres yüzünden zayıf kalan bölgelerde gevşeme yapar sırt ağrıları oluşur,
 5. Yerleşme kanamaları sırt ağrısı yapar,
 6. İçerideki sinirlere yapılan baskılar sırt ağrısı yapar,
 7. Düşük sırt ağrısı yapar (diğer belirtileri ile karşılaştırılmalı)

Bu hafta özellikle diş fırçanızda kanamalar görebilirsiniz. Kan miktarınız çoğaldığından hassas ve dışa yakın bölgelerde burun, dişler gibi kılcal damaların olduğu yerlerde kanamalar olabilir.

Molalarınızda, dinlenme anlarınızda ayakları biraz yukarı kaldıracak şekilde uzatarak dinlendirin. Çoğu zaman sıcak bir duş rahatlatır.

Hatırlatma: İlk bebeğe gebeyseniz endişe ve cesaretiniz azalabilir. Doğum korkuları gelişebilir. Oturduğunuz yakın çevrede “gebelik kursları” bularak bu eğitimler sizi rahatlatacak hatta yarın bebeği doğurmak istemenize neden olacaktır.

Not: Bu ağrılar için ilaç kullanmayınız. Doktorunuz size doğal olarak ağrıların nasıl geçeceğini bildirecektir. Genelde egzersiz hareketleri, dinlenme, soğuk/sıcak masaj uygulamaları önerilir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu