Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte 18 haftalık bebek, Hamileliğin 18. haftası (4.5 AY)

18 haftalık bebek, hamileliğin 18. haftası (hamilelikte 4.5 ay gelişim)

18. Haftasına gelen bebeğiniz artık ellerini açıp kapıyor. Para hesabı falan yapıyor gibi. Bankacı olabilir öyle bir görüntü çiziyor. Bu hafta ilk kakasını yapacak artık vücut mekanizması dolaşım sistemi ve sindirim sistemi çalışma testleri yapılıyor. Büyüdü boyu 20 santim kadar oluyor hafta sonuna kadar. Gözleri büyükçe duruyor şimdilik ama ilerleyen zaman gerçek boyutlarına ulaştığında kendine yakışır hale gelecek.

Bir hatırlatma: Arabaya bindiğinizde emniyet kemerinin karnınıza baskı yapacak durumda bulunmamasını sağlayınız. Aracın ani fren yapması durumunda kemer karnınıza baskı kurmasın. Bel kısmına takılan aşağıda kalan kemer noktasına karşı dikkatli olun.

18 hafta kaç ay, 18 hafta kaç gün? Tablodan inceleyebilirsiniz.

Tablo 18: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 18. hafta (4.5 ay)

18. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 4.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
126. gün hamilelik 18 haftalık bebek
127. gün hamilelik 18 hafta 1 günlük bebek
128. gün hamilelik 18 hafta 2 günlük bebek
129. gün hamilelik 18 hafta 3 günlük bebek
130. gün hamilelik 18 hafta 4 günlük bebek
131. gün hamilelik 18 hafta 5 günlük bebek
132. gün hamilelik 18 hafta 6 günlük bebek

Bebeğiniz eğe ilk çocuğunuzsa ve halen hareketlerini duyamadıysanız bu hafta size kendini belli edecektir. Tekmeleri bu hafta hissedebilirsiniz.

Bu Bir Bilgi: Bebeğiniz hareket ettiğinde mutlu olacak, tekmelemeleri size varlığını gösterecektir. Bazı durumlarda sizi endişeye sürükleyecek hareketsiz kalmalar olacaktır. Bebeğin hareket etmediği zamanlarda uyuduğu aklınızda olsun. O da insan uykusu geliyor ve uyuyacak. 2 saat veya 20 dakika uyumalar olacaktır. Eğer bebek önceden çok oynuyor ve 1 saat civarında hareketsiz kaldığında sakin bir köşeye çekilin ve gözlemleyin. Şüphelendiğiniz bir durumda hemen doktorunuzla görüşün.

18 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

Hamilelikte 18 haftalık bebek, Hamileliğin 18. haftası (4.5 AY)
18 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri

Ultrasona baktığınızda habire ellerinin ağızda olduğunu görürsünüz. Bu aralar emme provaları ile meşgul. Eğer hareketleri karnınızda hissedemediyseniz ultrasonda izlerken depinmelerini ve oynaşmalarını izleyebilirsiniz. 18. hafta bebek hareketleri anne karnında hissedilebilir.

Sizden aldığı ernerjiye göre o da aynı şekilde kendince değişik hareketler yapıyor olacaktır.

 • 18 haftalık bebek boyu: 16 cm (haftanın son gününe kadar 20cm olabilir)
 • 18 haftalık bebek kilosu: 180g (haftanın son gününe kadar 200-210 gram)

18 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bu hafta bebeğin parmaklarında birleşen yağ yabakaları tüm insanları birbirinden ayırt eden parmak izine dönüşecektir. Bebeğinizin bu hafta parmak izi oluşuyor.

 • Amniyo sıvısı yutarak mide ve bağırsak testleri yapıyor. Sıvıdaki ölü hücreler ve salgılar mekonyumu oluşturacak. Bu şu demek oluyor; doğduktan sonra bebekten gelecek olan siyah kakası.
 • Esneyen bebek olabilir. Bu hafta esnemeler başlar. Yani yavaş yavaş bebek, biz ne yaparsak aynı şeyleri kendini ağırdan satarak yapıyor.
 • Bebeği bu hafta hçkırık tutabilir, şahit olabilirsiniz.
 • Bu haftayı özel kılanlardan biri de bebeğin kendine has hareketleri geliştirmesidir. Doğduğunda bak eli kolu şöyle böyle yapıyor diyeceğiniz gülüş şekli veya hüzünlenme şekilleri gelişecek.
 • Bebeğinize eğer istiyorsanız geceleri

18. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Tansiyon sorunları ve baş dönmeleri yaşayabileceğiniz bu hafta meyveleri bolca tüketmeye özen gösterin.

 • Hamur işi yiyeceklerle kilo alımı yaptığınız bu haftalarda kendinizi oyalamayın. Canınız çekiyorsa yiyin ama tam tahıllı dilim ekmekler size daha faydalı olacaktır.
 • Süt, yumurta, peynir sabahları, öğle veya akşam etli tavuk, kırmızı et, balık, ara öğünlerde süt, yoğurt tercihi meyve tabağı. Fındık, fıstık, ceviz atıştırmalıklarınızı eksik etmeyin.
 • Düzenli yürümeler veya doktorunuzun vereceği egzersizler yaparak hafif hafif çalışmalar yapabilirsiniz.

18 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 18. hafta bebek belirtileri

Bu haftaya dikkat! Ani oturma ve kalkmalara karşı temkinli davranın tansiyon ve baş dönmeleri bu hafta fazla olabilir. Kalbiniz %50 daha hızlı atıyor. Böyle durumlarda dinlenin ayaklarınızı biraz kavaya kaldırıp duvara yaslayabilir veya yastıkla takviye yapabilirsiniz. Uzanın, meyve yiyin. Başınızın dönmesi geçecektir.

 • Karnınızda önceki hafta hareket hissedemediyseniz bu hafta bu hareketleri göreceksiniz. Bebek büyük sayılmaz belki santim olarak büyük gelebilir ama karnınızla kıyasladığınızda küçük kalır. Hareketleri tam anlamı ile hissetmek bu yüzden zordur. Tekme gibi itme kakma beklemeyin küçük bir titrer gibi bir durum olacaktır. Üst kattaki komşunun ayakları gibi gürültü çıkaramaz yani.
 • Kadınların genelde kalça üzeri düşüyor olmaları bebeği korumaktadır. Merdivenlere iniş çıkışlarda dikkatli olun, ıslak zeminlerde dikkatli olun. Eğer yere düşecek olursanız dirsekleri yere koymayı deneyin.
 • Tansiyon ölçüm gerektiğinde kendiniz ölçmeyin. Sağlık kuruluşları veya eczanelerde sayım yaptırabilirsiniz.
Hamilelikte 18 haftalık bebek, Hamileliğin 18. haftası (4.5 AY)
Tansiyon düşmesine çözüm tekniği

Not: Yerden bir cisim almanız gerektiğinde eğilmeyin çömelin. Evde çekyat, koltuk, sandalye gibi bir yükslikten atlamayı denemeyin. Bir an hamileliği unutarak atlayabilirsiniz. Bunlar tehlikelidir.

Bir tavsiye: Eğer tansiyonunuz düşerse tuzlu ayran yerine yere uzanın ayaklarınızı duvara dayayın Bu resimdeki hamile kadının duruş şeklini alarak tansiyonuzu kısa sürede yerine getirebilirsiniz.

 

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu