Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte 16 haftalık bebek, Hamileliğin 16. haftası (3.5 AY)

16 haftalık bebek, hamileliğin 16. haftası (hamilelikte 3.5 aylık gelişim)

Hamilelikte 16. haftanın en güzel yanı ne biliyor musunuz? Bebeğinizin cinsiyeti belli. Artık bebeğe kızım mı diyeceksiniz yoksa oğlum diyeceksiniz kesinleşecektir. Kötü olan tarafı ise bebeğin duruş pozisyonuna göre cinsiyeti görememek. Geçmek bilmeyen sonraki kontrole kadar beklemek zorunda kalabilirsiniz. Ultrasonda ha şimdi dönecek, ha dönmek üzere en sinir bozucu durumdur. Hayal kurarak gidip ters duruyor diye yıkım yaşayabilirsiniz. Bebek cinsiyeti belli olanlar ufaktan pembe veya mavi renk alış verişler yapmasalar bile artık hangi rengi seçeceklerini bilirler. Araştırmalar yapmak sizi mutlu edecektir.

Hatırlatma: Üçlü ve Dörtlü testler bu hafta başlıyor. Down sendromu için kontrole gidin.

16 hafta kaç ay, 16 hafta kaç gün? Tablodan öğrenebilirsiniz.

Tablo 16: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 16. hafta (3.5 ay)

16. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 3.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
112. gün hamilelik 16 haftalık bebek
113. gün hamilelik 16 hafta 1 günlük bebek
114. gün hamilelik 16 hafta 2 günlük bebek
115. gün hamilelik 16 hafta 3 günlük bebek
116. gün hamilelik 16 hafta 4 günlük bebek
117. gün hamilelik 16 hafta 5 günlük bebek
118. gün hamilelik 16 hafta 6 günlük bebek

16 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

Hamilelikte 16 haftalık bebek, Hamileliğin 16. haftası (3.5 AY)
16 haftalık bebek ultrason görüntüleri

Yukarıdaki 16. haftasında olan bebeğin ultrason resimlerinde görebileceğiniz gibi bebeğiniz çıplak ama üşümüyor. Sıvı vücut sıcaklığında ve onu olması gerektiği gibi sıcaklık derecesinde tutuyot. Utanması falan henüz yok ve erkek bebeklerde pipi dışarda ben “ERKEĞİM” aha bak diyor. Görünmeyenlerde haftaya görünür.

Tıpkı insana benzedi ve kafası olması gerektiği boyutlara dönüşüyor. Bu hafta Üçlü dörtlü testler doktorunuza bağlı olarak yapılır. Bu hafta ultrason resimlerinde bebek hafta başında 11 santim kadarken haftanın son güne kadar 117 santime boyu uzayabilir. Kilosu ortalama haftaya 85 ile 100 gramla başlarken hafta sonuna kadar 110 gram olabilir. Haftanın başında aldığınız bir ultrason görüntüsü ile haftanın son günü alınmış bir ultrason resimleri arasında fark olacağından başkalarının bebeği ile kıyasladığınızda farklılık olabilir. Geri kalmış veya ileri gitmiş düşüncesi gelişebilir. En doğru bilgiyi sizi takip eden doktorunuz verir endişelenmeyin.

 • 16 haftalık bebek boyu: 11 cm (haftanın son gününe kadar 17cm olabilir)
 • 16 haftalık bebek kilosu: 85-100g (haftanın son gününe kadar 100-110 gram)

16 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bebeğiniz artık güçlendir ve kaslarını kullanabiliyor. Bunu kafasını artık bükük pozisyondan dik hale getirme çabasından anlayabilirsiniz. Kalp atışlarındaki tık tık sesleri sizi rahatlayacaktır. Kalbi düzenli ve olması gerektiği gibi kan pompalıyor.

 • Bebek tekmeliyor, elleri kolları rahat durmuyor.. Yaramaz mı olacak nedir : )
 • 16 haftalık bebek duyar mı? Bu haftalar artık bebeğin tepki haftalarının ve duymalara başladığı haftalardır. Cinsiyeti ve ismi belli ise seslenince veya müdahaleler gelince ne var diyemez ama tepkiler verebilir.
 • Bebeğin bu hafta olması gerektiği gibi bacakları kollarından daha uzun hale geliyor.
 • Tırnak makası şart tırnaklar iyice uzadı.
 • Aynı insana benziyor ama birinine benzetmeye daha var, Ay bu aynı amcası gibi veya halası gibi : ) (Hamilenin endişelerinden biri: Niye bizim tarafa benzemedi ya)

16. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bebeğin sağlığını korumaya aynen kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Barfiks çekmek yok, halter kaldırmak yok. Benim ne işim olur bunlarla demeyin, sporcu hamile hanımlarda var.

 • Ağır spor hareketlerine elveda, hoplama zıplamalar yok.
 • Sigara alkol zatan kullanmıyorsunuz bunu biliyoruz.
 • Kafein miktarı önemli bebeğe günde 2 kahve içirmek istemezsiniz sanırım. Kafein ihtiyacı besinlerden alınabilir.
 • Odanızın sıcaklığını 21 derece olmasına özen gösterin. Bu kendi sağlığınız ve düzenli bir uyku için gereklidir. Kafein gece uyku sorunu yapar.
 • Lifli besinler kabızlık sorunlarınıza iyi gelecektir.
 • Ikınmalardan çok endişe etmenize gerek yok, suyu bol için. Sulu meyve ve sebzeler size derman olur.
 •  Bir kadının gebelik öncesinde alması gereken kalori miktarı 1800-2000 kalori kadardır. Gebelikte bu kalori oranında 300 artış olur. Günlük bu miktarlarda kalori alabilirsiniz. Gebelikte kilo almaya başladığınız bu aylarda 400-450g normaldir. Çok kalorili olan ve besleyici olmayan paket yiyeceklerden uzak durun. Kalorisi az besin değeri yüksekleri tercih edin.
 • Kola, size hiçbir katkı sağlamaz şişkinlikten başka işe yaramayan bu içecek besin değeri 0 dır. Yaz aylarında serin bir limonata veya portaka suyu içinizi ferahlatır. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız kendinize şeftali hoşafı hazırlayabilirsiniz. 1 bardak içmek bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.
 • İshalinizde siyahlık veya büyük abdest siyahlaşması yaşıyorsanız bunun sebebi yediğiniz yeşil renk olan yiyecekler, demir ilacından kaynaklıdır.
 • Düşük riskine karşı destekleyici besinler tüketin. Düşük; ağrılı, kanamalı olarak gelir ve karında sancı hissedersiniz. Erken doğumda ise, sızıntı şeklinde veya çoklu şekilde vajinal akıntı su gelmesi yaşanır.

16. haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 16 hafta bebek belirtileri

Artık yatak sorunları başladı. Yüz üstü yatamıyorsunuz, sırt üstü yatmak damarlardaki basıncı artırıyor ee ne yapacağız peki uyumayacak mıyız? Şimdi sıra yan yatma pozisyonu ve rahatlığı ayarlamaya geldi. Sola yatmanız bebeğe destek verir. Kendinize hamile yastığı alın ve uygun pozisyonlarınızı kendiniz ayarlayın. Rahatça alacağınız sola yatma pozisyonunda + olan taraf dolaşım sistemini rahatlatmasıdır. Sağdaki damarlara olan baskıyı ortadan kaldırır akışı kolaylaştırırsınız. Varis oluşumu ve şişkinlik durumları böylece en aza iner.

 • Bebeğin hareketlerini ilk defa duyabilirsiniz. Aaa karnımda bişi oldu kıbırdadı bu acaba bebek kıbırdaması mı, 16. hafta bebek hareketleri hissedilir mi, 16. hafta bebek hareketleri nasıl olur ilk defa anlamış ve çok tuhaf olursunuz. Canlı bu canlı valla canlı bak tekmeledi : )
 • Yoruldunuz dimi, mutfağa gidip gelmek bile artık yorucu nefes nefese kalıyorsunuz. Akciğerlere toplanan sıvı yüzünden oluyor. Derin nefes alırken daralma yaşayabilirsiniz. Korkmayın ölmeyeceksiniz sorun yok gebelik böyle birşey. Sanki vücudunuz başkasının kontrolünde.. Bebek büyüdükçe diyaframa yapacağı baskı ile akciğerleriniz genileyecek alan bulamayacak daha fazla hissedeceksiniz.
 • Uyku sorunları başlayabilir.
 • Mide ekşimeleri yaşanabilir, kabızlık az da olsa olabilir.

Varisler oluşabilir

Bu dönemler varis için hazırlık dönemleri olabilir. Kanın gölleşmesini önlemek için varis çorapları alabilirsiniz. Önlem alınmazsa bu varisler gebelik sonunda da kalıcı hale gelebilir. Oturma pozisyonlarını iyi ayarlayın. Sandalye üzerinde çalıyorsanız dolaşmaya daha fazla zaman ayırın. Bacak arkalarındaki varislere sebep olabilir.

Dinlenir pozisyonlarda bacak altına yastık koyarak ayakların kukarıda kalmasını sağlayın. Bitkisel tedavi ilaçları varislerden kurtulmaya yardım edebilir ancak doktorunuzdan bilgi almalısınız. Gebelik sonrasında 2-3 ayda bunlar genel olarak kaybolur. Düzenli yürüyüşler varisler için en doğal çözümdür.

Haberiniz olsun: Down sendromu testi 16. haftada başladı. AFP (alfa fetoprotein) testi kolay yapılan bir kan testidir. 18. haftayı geçirmeyin.

Babanın ise işin ciddiyetinden hala haberi yok.. Adam işi gücü düşünüyor.

Not: Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınızda ve anormallik hissettiğinizde çevrenizden yardım alamıyorsanız zaman kaybetmeden “112” yi arayınız.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu