Hamilelik - Gebelik

Hamilelikte 15 haftalık bebek, Hamileliğin 15. haftası (3.5 AY)

15 haftalık bebek, hamileliğin 15. haftası (hamilelikte 3.5 ay)

15 haftalık bebek bu haftaya 10 cm olarak başlayarak hafta sonuna kadar 12 cm seviyelerine ulaşabilir. Elinizi karnınıza koyduğunuzda orda farklı bir cisim olduğunu hissedersiniz işte o sizin rahminizdir ve bebek içindedir. Ayşe abla bu hafta bebeği hissediyormuş ben neden hissedemiyorum? Hatta Hatice abla’da bebeği hissediyormuş yoksa bende sorun mu var? İlk hamilelik yaşıyorsanız bebek hareketlerini 15. haftada hissedemeyebilirsiniz.Normaldir, 1-2 hafta içinde rahatlıkla hissedeceksiniz.

Hatırlatma: Artık bu dönemden itibaren ultrasonlarınızda 4 ölçüm yapılır. Üçlü ve Dörtlü testler önümüzdeki hafta başlıyor.

 1. AC: Karın çevresi
 2. FL: Uyluk kemiği
 3. BPD: Şakak mesafeleri
 4. HC: Baş çevresi
Hamilelikte 15 haftalık bebek, Hamileliğin 15. haftası (3.5 AY)
Hamilelikte ultrasonografi incelemesi

15 hafta kaç ay, 15 hafta kaç gün? Tablodan öğrenebilirsiniz.

Tablo 15: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 15. hafta (3.5 ay)

15. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 3.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
105. gün hamilelik 15 haftalık bebek
106. gün hamilelik 15 hafta 1 günlük bebek
107. gün hamilelik 15 hafta 2 günlük bebek
108. gün hamilelik 15 hafta 3 günlük bebek
109. gün hamilelik 15 hafta 4 günlük bebek
110. gün hamilelik 15 hafta 5 günlük bebek
111. gün hamilelik 15 hafta 6 günlük bebek

15 haftalık bebek anne karnındaki gelişimi

Bu hafta bebeğinizin saçları ilerliyor. Tabi bu sırma saçlı bir bebek doğacak anlamına gelmiyor. Hassas ve incecik yapıda tüylenme olacaktır ve bütün vücutta tek tük görülmeler olur. Bu oluşumun gerçekleşmesi ile hassas ve ince olan tenin amniyotik sıvı karşısında korunması içindir. Bebek doğduktan sonra ortadan kaybolacaklar.

Soru: 15 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Evet, 15. hafta bebeğin cinsiyeti belli olabilir. Aşağıdaki ultrasonda kırmızı olarak ok işaretli alan erkek olduğunu gösteren ultrason resmidir. Erkek bebekler hiç utanmadan pipisini size ve doktora gösterebilir. Baldırı çıplak gezen bu bebeğin görünmüş görünmemiş gibi utanma arlanması falan yoktur. : )

 • Ağız oluşumu ve gelişmesi sürüyor.
 • Yüz mimikleri ve hareketleri çoğaldı.
 • Bebeğin ışığa duyarlılğının artmaya başladığı haftalardır.
 • Sesleri bile duymaya çalışacaktır. Tabi merak var dışarıda ne oluyor ne bitiyor..

15 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

Hamilelikte 15 haftalık bebek, Hamileliğin 15. haftası (3.5 AY)
15 haftalık bebek resimleri ultrason

Bebek bu haftaya 10cm ile başlar 12cm’yi hafta sonuna kadargörebilir. Melahat’ın bebek 15. hafta 13 santim miş, Zeynep’in kızı 14 santim miş hikayeleri sizin bebeği anlatmaz. Ultrasonda bebeğin ölçümünde normalliği doktorunuz size söyleyecektir. Sizi avutmak ya da kandırmak gibi düşüncede olan doktor olmaz. Sorun varsa var, yoksa yok der. Kıskançlık yapmayın. Kendi sağlığınıza ve bebeği beslemeye özen gösterin.

 • 15 haftalık bebek boyu: 12 cm (haftanın son gününe kadar)
 • 15 haftalık bebek kilosu: 76g (haftanın son gününe kadar)

15. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bu hafta yediğiniz acı, tatlı, ekşi yiyecekler bebek sıvısına ulaşır. Beslenmenizi ben bunları seviyorum bebekte bunları sevsin gibi düşünceler yerine günlük beslenme programı yaptıysanız almanız gereken vitamin ve mineral ihtiyacına göre belirleyin.

 • Bu haftalarda da diğer haftalarda olduğu gibi günde 10 bardak su tüketmek önemlidir. Unutmayın! Bebek suyun içinde..
 • Bu hafta vitamin, antibiyotik, ağrı kesici, bitkisel ilaç adına alınan çaylar doktorun onayı alınmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Çay, kahve, nescafe, kola çok az veya sınırlı oranda için. Vücuda kafein sokmayın. 1 bardak kahve neredeyse sizin günlük kafein miktarını dolduracak kapasitede olduğundan 2. bardak kahve içmeyi düşünmeyin bile.
 • Vitamin değeri yüksek kalorisi az olan gıdalardan sıkça atıştırmak, ara öğünlerde 1 bardak süt ve birer meyve yemek oldukça faydalıdır.

15. haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 15 hafta bebek belirtileri

Bu haftalar artık gebeliğin tadını çıkarma, vücudun düzeninin oturduğu haftalardır. Kendinize uğraşlar bulabilir, gezmeler ve yürüyüşler iyi gelecektir.

 1. Vücuttaki sıvı dolaşımı arttığından şişkinlikler olabilir, ödem diyebilirsiniz. Ödemi, şişen bölgeye baskı yapın iz ve içe çöküyorsa ödemin oluşturduğu şişliktir.
 2. Yüzme, yürüme, yoga gibi ağır olmayan egzersizler sizi rahatlatır sıvı birikimi önleyerek ter atabilirsiniz.
 3. Göbeğizde linea nigra adı verilen göbek çizgisi oluşabilir. “Hamilelerde göbek çizgisi neden olur?” buradan öğrenebilirsiniz. Bu çizgi kahverengidir ve göbekten aşağıya doğru dik olarak iner. Hamilelikle birlikte zamanla geçer ama bazılarında silik şekilde kalabilir. Teni koyu hanımlarda daha belirginleşir.
 4. Bu haftadan sonra artık bebek büyüdüğünden yüzükoyu yatmaktan vazgeçin bebek sıkışır. Sola dönüp yatın çünkü bebekte sola dönerek yattığından destek olursunuz. Not: Bebeğin sola dönmesi, sağdaki anadamarlara baskı yapmamak içindir. Yani minicik daha düşünce nedir bilmeyen bebek “Takdiri İlahi” sağdaki damarlara baskı yapmamak adına sola döner.
 5. Bu hafta idrarın koyu rengi şikayetleriniz olabilir. İdrarın koyulaşmasında bir neden su tüketiminin azlığıdır. Eğer suyunuzu günde 10 bardak altında tüketiyorsanız idrardan koku alabilirsiniz. Özellikle kilolu hanımların, terleme sorunu yaşayanların daha fazla sıvı almaları gerekecektir. Ben kurbağa gibi habire su içemem diyorsanız 10 bardağın 3-4 tanesi meyve suları ile takviye edilebilir. Çay içiyorum demeyin, çay içerseniz sıkça idrara çıkar, aldığınız demir vitaminin emilimini azaltırsınız. Süt için.

Haberiniz olsun: Down sendromu testi haftaya başlıyor..

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu